Fotoğraf Tasarımdır

Fotoğrafçı ya da eline fotoğraf makinesi alan ve fotoğraf çekmeye niyetlenen kimsenin bir amacı vardır.

Fotoğrafçı ya da eline fotoğraf makinesi alan ve fotoğraf çekmeye niyetlenen kimsenin bir amacı vardır: Bu bir anı dondurmak, bir kazayı sigortaya kanıtlamak, bir karıncayı çok yakından görmek, gezdiği yeri başkalarının da görmesini sağlamak... gibi bir çok amacı olabilir.

Bunları gerçekleştirirken, kişi gözünün bakış açısı ile fotoğraf makinesinin lensinin açısı aynı olmadığı için vizörden gördüğü kadarı ile fotoğrafı çekecektir. Dolayısı ile bir sınırlandırma ve bir kompozisyon oluşturması gerekir. Bu özellikler foto muhabirler için çok önemlidir. Çünkü haber yaparken, makale yazarken çok fazla fotoğraf kullanamazsınız. Gazeteler, haberin ve fotoğrafın kalitesini oranlayıp ona göre yayınlayacakları yere karar verirler.

Misal: Güneş tutulmasını okul gazetenizde haber yapacaksanız aşağıdaki gibi bir fotoğraf daha çok şeyi anlatır.Ya da arkadaşlarınız ile toplandınız ve fotoğraf çekeceksiniz. Güzel bir mekan önünde yerleşirsiniz. Öndekiler duruma göre eğilir, sol baştaki arkadaş kadrajda gözükmez ve "biraz sağa kay Recai" dersiniz ve "gülümseyin çekiyoruuuum"...

Grafik tasarımdaki bütün kurallar fotoğraf için de geçerlidir. Güzel fotoğraf çekmek için çok fotoğraf görmek ve çok deneme yapmak gerekir. Çekmek istediğiniz konu ile ilgili isim sahibi fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyin. Kafanızdan siz de kurgulayın ve fotoğraflayın.

Dijital fotoğraf makinelerinin çıkması çok büyük imkan. Poz sınırlamanız olmaksızın tekrar tekrar aynı kareyi çekebilirsiniz.

Örnek fotoğraflar ve anlatımları ile konuya devam edeceğiz.

  • Etiketler;
Ali Kemal Ergelen
Sanalkurs.net
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ben olumlu yorum yapmak için parayla tutulmuş birisi değilimi :D ali benim en fotoğrafçı arkadaşım.

Yukarı Git