Formuzun Pencerelerin Üzerinde Dursun

Formumuz sürekli her pencerenin üstünde olsun ister misiniz? Buyrun nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Bu dersimizde projemizi sürekli en üstte tutacağız. Örneğin projemiz çalışırken herhangi bir dosyaya veya internette bir siteye girdik; projemiz bu uygulamaların arkasında kalmasın diyorsanız yapacağımız çok basit.

Önce SetWindowsPos tanımlamamızı yapalım...


Private Declare Sub SetWindowPos Lib "User32" (ByVal hWnd As Long, ByVal hWndInsertAfter As Long, ByVal X As Long, ByVal Y As Long, ByVal cx As Long, ByVal cy As Long, ByVal wFlags As Long)Evet tanımlamayı yaptık şimdi bizim için gerekli olan kodumuz yani formun sürekli üstte kalmasını sağlayan değişken


Const HWND_TOPMOST = -1kodudur. Ancak sadece bu kodu yazar isek formumuz genişliğini ve yükseklğin kaybeder ve en küçük(dar) halini alır.. Bunu engellemek için ise


Const SWP_NOSIZE = &H1değişkenini atalım. En son olarak Form_Activate bölümüne formun açılış şeklini tanıtalım şu şekilde:


Private Sub Form_Activate()

SetWindowPos Me.hWnd, HWND_TOPMOST, 0, 0, 0, 0, SWP_NOSIZE

End SubBöylelikle kodumuz diğer herşeyin önüne gelir..Dersi anlayamayanlar için kodun tam hali Şu şekildedir olduğu gibi forma yapıştırınız..


Private Declare Sub SetWindowPos Lib "User32" (ByVal hWnd As Long, ByVal hWndInsertAfter As Long, ByVal X As Long, ByVal Y As Long, ByVal cx As Long, ByVal cy As Long, ByVal wFlags As Long) Const HWND_TOPMOST = -1                   

 Const SWP_NOSIZE = &H1                     

Private Sub Form_Activate()

SetWindowPos Me.hWnd, HWND_TOPMOST, 0, 0, 0, 0, SWP_NOSIZE

End SubKolay Gelsin...
  • Etiketler;
İnan Yılmaz
Hakkında bilgiler en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Öncelikle teşekkürler ancak Me.hWnd hata veriyor neden olabilir sadece bu noktada yardım ederseniz sevinirim.
Öncelikle Teşekkürler ancak ben sadece Me.hWnd kısmında hata alıyorum acaba neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim.
öncelikle teşekkürler ellerine sağlık ancak ben sadece Me.hWnd kısmında hata alıyorum neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim.
Form activate nerede ?

Yukarı Git