Flash - View Menüsü

Bu dersimizde Flash programının "View" menüsünü ele alacağız.

Daha önceki derslerimizde Flash programının "File" ve "Edit" menülerini incelemiştik. Bu dersimizde ise "View" menüsünü inceleyeceğiz. Buradaki incelemeler yine Adobe Flash CS3 Profesional Version 9.0 üzerinden yapılmıştır. Dolayısıyla eski versiyonlara göre küçük farklılıklar göze çarpabilir.Goto: Sahneler (scene) arasında gezinmemize yardımcı olur. Açılan menüden istediğimiz sahneye geçiş yapabiliriz.

- First : İlk sahneye geçiş.
- Previous : Bir önceki sahneye geçiş.
- Next : Bir sonraki sahneye geçiş.
- Last : Son sahneye geçiş.
- Scene 1: Burada da çalışmakta olduğumuz sahneler listelenir. Direk bunlardan istediğimizi seçip o sahnenin açılışını sağlayabiliriz.
- Zoom In : Sahnemizi yaklaştırır, yani büyütür.
- Zoom Out : Sahnemizi uzaklaştırır, yani küçültür.- Magnification : Büyütme anlamına gelir. Aşağıdaki menü karşımıza çıkar.
- Fit in window : Sahnenin tam olarak görünmesini sağlar.
- 25 % : Sahnemizi 25 % olarak gösterir. ¼ olarak gösterir.
- 50%: Sahnemizi 50% olarak gösterir. ½ olarak gösterir.
- 100%: Sahnemizi 100% olarak gösterir.
- 200%: Sahnemizi 200% olarak gösterir. İki kat büyütür.
- 400%: Sahnemizi 400% olarak gösterir. 4 kat büyütür.
- 800%: Sahnemizi 800% olarak gösterir. 8 kat büyütür.
- Show Frame : Frame'i tam sayfada gösterir.
- Show All: Ekrandaki nesnelerin tamamının görünmesini sağlar.Preview Mode : Ön izleme modu. Buraya geldiğimizde aşağıdaki menü açılır.
- Outlines : Sahnedeki nesneleri dış çizgileri(kontor - contur) ile gösterir. Renkleri ve şekilleri yok eder.
- Fast : Renkler ve şekiller düşük kalitede görünür. Renk geçişleri net değildir.
- Anti-Alies : Yazılar dışındaki nesnelerin kenarlarını yumuşatır. Normal görüntü şeklini verir. Renk geçişleri kalitelidir.
- Anti-Alies Text : Yazılar da dahil tüm nesnelerin kenarlarını yumuşatır. Normal görüntü şeklini verir. Renk geçişleri kalitelidir.
- Full : Tüm nesnelerde yüksek kalite ayarını uygular.
- Pasteboard : Sahnemizin sol ve alt kısmındaki kaydırma çubuklarını kaldırır ve ekranımızı köşeye sabitler.
- Rulers : Sahnemizin sol ve üst kısmında cetvelimizin görünmesini sağlar. Bu cetvelleri tutup sahneye doğru çekerek kendimize göre ölçümler oluşturabiliriz. Bunlar çalışmalarımızı kolaylaştırır. Flash uygulamamızın kendisinde veya yazıcımızdan çıktı aldığımızda görünmez.- Grid : Izgara anlamına gelir ve sahnemizde işlerimizi kolaylaştırmak için ızgara oluşturur. Bu menüye geldiğimizde aşağıdaki menüler karşımıza çıkar.
- Show Grid : Izgaranın görünmesini sağlar.
- Edit Grid: Izgaranın ayarını yapmamızı sağlar. Yani ızgaramızın aralıklarını buradan ayarlarız.- Guides : Rehber anlamına gelir ve bir çok uygulamalarda kullanılır.
- Show Guides : Rehberlerin görünmesini sağlar.
- Lock Guides : Rehberleri kilitler
- Edit Guides : Rehberlerin düzenlenmesini sağlar.
- Clear Guides: Rehberleri kaldırır yani siler.Snapping : Mınknatıs ayarları buradan yapılır. Sahnede uygulamalar yaparken mıknatıs hassaslığı önemlidir. Çizimlerimizi yaparken nelere göre ayarlayacağımızı hissedip bize ayrdımcı olur.
- Snap Align : Sıralama olarak duyarlı,
- Snap to Grid : Izgaraya duyarlı,
- Snap to Guides : Rehberlere duyarlı,
- Snap to Pixels : Ölçüm olarak duyarlı,
- Snap to Objects : Bir nesneye duyarlı.
- Edit Snapping : Mıknatıs ayarlarını buradan yapabiliriz.
- Hide Edges : Sahnedeki seçili öğelerin çevresinde seçim kutusunu gösterir veya gizler.
- Show Shape Hints : Shape Tween uygulamalarındaki şekil ip uçlarının animasyonda görünmesini sağlar.
- Show Tab Order : Tab sıralamasını gösterir.

Değerli arkadaşlar elimden geldiği kadar açık anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle...

  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ellerinize sağlık hocam keyifle okudum
çok saolun hocam süper olmuşş:gul::D
böyle açıklamalar yeni başlayanlar için çok güzel oluyor tebrikler

Yukarı Git