Flash'ta şifreli (parolalı) giriş (Login Form)

Bu dersimizde Flash içinde atadığımız bir şifre ile istediğimiz kareye nasıl gidebileceğimizi öğreneceğiz.

Bu dersimizde Flash içinde atadığımız bir şifre ile istediğimiz kareye nasıl gidebileceğimizi öğreneceğiz.

1- Yeni bir sayfa açın.
2- Window > Component panelini açıyoruz. Panelde User Interface başlığı altından TextInput seçiyoruz ve sahneye sürüklüyoruz.3- Şifre girişi olacak bu kısma "yazi_txt" ismini veriyor ve Parameter kısmından "password" kısmını açılır menüden "true" yapıyoruz. (Eğer bu password kısmı görünmüyorsa paniğe kapılmanıza gerek yok, Window > Component Inspector tıklayın, orada yapın.)4- Şimdi de buton yerleştirelim. Aynı şekilde component penceresinden butonu seçin.5- Şifre girdikten sonra "Tamam" tuşu olacak bu butonu seçin ve aşağıdaki işlemleri uygulayın. Instance ismini "tamam_btn" yapın, label kısmını da Parameter kısmından TAMAM yapın.6- Şimdi 1. kareyi seçin ve ActionScript panelini açın, aşağıdaki kodları girin. Tırnak içindeki sanalkurs kelimesi şifremizdir. Buraya dilediğiniz şifreyi yazabilirsiniz.


stop();

var sifre:String = 'sanalkurs';

tamam_btn.onRelease = function (){

if (sifre_txt.text == sifre) {

gotoAndStop(3);

} else {

gotoAndStop(2);

}

}7. Artık şifre girme işlemlerimiz tamam. Ancak şifre doğru girildiği veya yanlış girildiği zaman görülecek sayfaları da yapalım. Bunun için 2. kareye gelin ve F6'ya basın. Components panelinden en başta yaptığımız gibi, butonu alıp sahneye sürükleyin ve ayarlarını aşağıdaki gibi yapın:8. Şimdi de 2. kareyi seçin, ActionScript paneline aşağıdaki kodları yazın:


tekrar_btn.onRelease = function (){

gotoAndStop(1);

}9. Yanlış girildiği zamanki sayfamız aşağıdaki gibi oldu:10. Şifre doğru girildiği zaman karşılaşacağımız sahneyi de benzer şekilde ayarlayın:11. Flash çalışmamız tamamlandı. Bu çalışmada şifre olarak sanalkurs kelimesini girerseniz doğru kareye, başka bir değer girerseniz yanlış yaptığınızı belirten kareye gideceksiniz. Kolay gelsin.Şifre: sanalkurs

ÇALIŞMANIN .FLA DOSYASINI İNDİR
  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Güzel çalışma tebrikler dostum
Bir arkadaş sağ tıkladığımız zaman geçilebiliyor demiştir. Bunun için iki yöntem var: 1- Sağ tuş özelliklerini değiştirmek. 2. Bu çalışmayı bir movie klip içinde yapmak. Sağ tuş olayı ile ilgili bir ders hazırlamıştım, ordan yararlanabilirsiniz. Kolay gelsin.
programın ismini deseniz :agla:
{ programın ismini deseniz } Macromedia Flash. Ders muhtesem tam bana lazim..
eyw çok saol :)
Hocam peki Bu Yontemi Access Database ye baglamazmiyis yani Uye olanlar Girsin. Sevgiler Saygilar.
Gizmo_x diyor ki: [Hocam peki Bu Yontemi Access Database ye baglamazmiyis yani Uye olanlar Girsin. Sevgiler Saygilar.] Tabi ki mümkün. Bunun için ASP bilmek gerekiyor. ASP üzerinden Access ile bağlantı kurmak lazım.
Dersin sonunda ne ortaya çıkacağını fla dosyasını indirince anladık. Ders anlatımında bütün aşamalar sırası ile anlatılmamamış fla dosyası verilmese idi bu anlatımla aynı sonucu elde edemeyecektik. Anlatımın tam ve her aşamasını doğru bir şekilde anlayabileceğimiz biçimde anlatırsanız memnun oluruz bu durum bu sitedeki tüm dersler için geçerlidir. Saygılarımla Teşekkür ederim.
Açıkçası sevgili arkadaşım, atladığımız bir nokta olduğunu sanmıyorum. Gayet net ve anlaşılır şekilde ifade etmeye çalışıyoruz. Zaten bu dersi anlayabilmeniz için flash bilginizin orta seviye olması gerekiyor, bu da şu demek: Araç çubuklarının nerede olduğunu bilmeniz, menüleri kullanabilmeniz, Flash'a aşina olmanız demek. Dersin en başına bakarsanız, Seviye: ORTA diye yazıyor. Bu durum tüm derslerimiz için geçerlidir. Kolay gelsin.
ÇALIŞMANIZI ALDIM VE MEMNUNİYETLE KULLANIYORUM. ANCAK AIKLAMALAR KISMINDA GÖZDEN KAÇAN BİR HUSUS VAR: TextInput resminde tanımlayıcı isim yazi.txt değil, sifre.txt olacak. Arkadaşlarımızın daha iyi öğrenmeleri açısından hatırlatayım istedim. Başarılar dilerim
MehmetTure diyor ki: "ÇALIŞMANIZI ALDIM VE MEMNUNİYETLE KULLANIYORUM. ANCAK AIKLAMALAR KISMINDA GÖZDEN KAÇAN BİR HUSUS VAR: TextInput resminde tanımlayıcı isim yazi.txt değil, sifre.txt olacak. Arkadaşlarımızın daha iyi öğrenmeleri açısından hatırlatayım istedim. Başarılar dilerim" Cevap: Evet doğru söylüyorsun. Sen söyleyince baktım, "şifre" olsa daha açıklayıcı olabilirdi. Teşekkürler.
Merhaba dersini sadece okumadım daha deneme fırsatı olmadı ama sizden bir yardım istiyorum belki diğer derslerde vardır ama bilmiyorum ben flash le phpyi bağlamak istiyorum yani flash database bağlantısı bulmam lazım çok araştırdım ama internette bulduğum kodlar hiç çalişmadı Eğer siz biliyorsanız bir ders yada videolu analtım yaparsanız çok güzel olacak:) Selam ve dua ile...
emeğinizi taktir ediyorumm teşekkürler iyi çalısmaydıı
çok güzel çoooooooooookkkkkkkkk
Flash 8 de olur mu?
Olur tabiki
ben bu şifre olayını çözemedım yardım edersenız sevinirim:D
merhabalar nurda şarkılı sifreler kulanmak için yani sanalsektur kalacak mesela baska birseyde yazdıgımda basak fireme gitmesi için ne yapmak lazım
3- Şifre girişi olacak bu kısma "yazi_txt" ismini veriyor ve burada yazi.txt yerine sifre txt olması lazım

Yukarı Git