Flash'ta Shape Tween Yapmak

Bu derste Flash'ta nasıl shape tween yapılır, yani bir şekilden diğer şekile dönüşen bir değişim nasıl yapılıyormuş, gelin birlikte bakalım.

Bu derste Flash'ta nasıl shape tween yapılır, yani bir şekilden diğer şekile dönüşen bir değişim nasıl yapılıyormuş, gelin birlikte bakalım.

Adım 1: Bir şekil oluşturmak

Yeni bir sayfa açın (file->new->flash document) ya da Flash ana sayfadan yeni sayfa ikonuna tıklayın.

Şimdi Modify->Document tıklayın ve ebatları aşağıdaki gibi ayarlayın.Yazı aracına tıklayın ve ekranın herhangi bir yerine "Shape" kelimesini yazın. Arial font ve yazı boyutu 25 olsun. Bu işlemi flash dosyanızın en alttaki Properties panelindeki menüleri kullanarak değiştirebilirsiniz.Adım 2: Yazıları Break Apart Yapmak

Şimdi seçme aracına tıklayın, "Shape" yazısı etrafında bir kutu olduğunu göreceksiniz.

Modify > Break Apart (kısayolu: CTRL+B) yapın. Bu işlem harfleri birbirinden ayıracaktır. Bu işlemi bir kez daha tekrarlayın. İkinci yapışınızda harflerin her bireri birer şekil haline dönüştü.

Orjinal

Break Apart

Son hali

Not: Son halinde dikkat ettiyseniz nokta nokta gibi görünecektir.

Adım 3: Frame'ler & Shape Tween

Timeline'da ilk kareye tıklayın.

Properties panelindeki Tween menüsünden Shape'i seçin.Şimdi 25. kareye tıklayın ve F6'ya basın ya da 25. karede sağ tıklayıp "Insert Key Frame" seçin. Aşağıdaki gibi görünecektir.Seçme aracı ile Shape kelimesinin oluşturduğu şekilleri seçin ve silin (Delete). Ancak dikkat edin, bu işlemi 25. karede iken yapacaksınız.

Sayfanın herhangi bir yerine "Tween" yazın, istediğiniz font ve boyutu kullanabilirsiniz, fark etmez. Ama hala timeline üzerindeki 25. karede olduğunuzdan emin olun.

"Tween" kelimesini seçerek yine iki kez 1. karede iken "Shape" kelimesi üzerine yaptığınız gibi Break Apart işlemini uygulayın.

Şimdi CTRL+ENTER tuşlarına basarak test edebilirsiniz. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:NOT: Christophe Seynaeve'in dersinden çevirdim.

  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Anlatımı okuyarak flash da uyguladım sonuc çokgüzel teşekkürler sanal kurs
teşekkürler...
teşekkürler.
emeğine sağlık :kirp:
Teşekkürler. Biraz daha kurcalayıp 25inci karede biraz fazla text girince daha güzel sonuçlar çıkıyor (:
teşekkürler
sağ ol yaptım çok hoş oldu:gul:
Allah Razı Olsun Süpersin Abi....
usta şahane anlatımın var tbrklr
cok tesekkürler
teşekkürler :D
Bilgilendirme için teşekkürler.

Yukarı Git