Flash'ta Pop-up Pencere

  • 16.922

Web sitenizde yer alan bir Flash'a tıklandığında pop-up bir pencere açılmasını istiyorsunuz. Pop-up pencereler her ne kadar bir çok tarayıcı tarafından "istenmeyen" olarak ilan edilmiş olsalar da, yine de işe yarıyorlar.

Web sitenizde yer alan bir Flash'a tıklandığında pop-up bir pencere açılmasını istiyorsunuz. Pop-up pencereler her ne kadar bir çok tarayıcı tarafından istenmeyen adam olarak ilan edilmiş olsalar da, yine de işe yarıyorlar.

1. Yeni bir Flash belgesi (File > New) açın.
2. Tıklayınca pop-up pencerenin açılacaği bir buton yapın. (Nasıl yapıldığı ile ilgili Sanalkurs yazarlarından Kerim Sarıgül'ün hazırladığı dersi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Eğer buton yapmak yerine hazır butonlar kullanmak istiyorsanız, Windows > Common Libraries > Buttons yolunu izleyerek açılan pencereden hoşunuza giden bir buton seçebilirsiniz.) Butonun üzerine "yeni pencerede aç" gibi bir yazı yazabilirsiniz.

3. Butonu seçerek ve Actions paneline (Kısayolu: F9) gelin ve aşağıdaki kodu yazalım:


on (release) {

    getURL("javascript:NewWindow=window.open('denemedir.html', 'newWin', 'width=200, height=200, left=0, top=0, toolbar=No,location=No, scrollbars=yes, status=No, resizable=yes, fullscreen=No');void(0);");

}4. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken nokta, swf belgesiyle popup pencere sayfasının aynı klasörde olmasıdır. İşte örnek:Eğer kaydırma çubukları istemiyorsanız, scrollbars=yes kısmını no yapmanız yeterlidir. Ancak bu durumda sayfanın boyutunu iyi ayarlamalısınız, yoksa taşan kısımlar görünmeyecektir. Pencerenizin adını denemedir.html kısmını, boyutunu ise width=200,height=200 kısmını değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu dersin FLA dosyasını indirmek istiyorsanız buraya tıklayın.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

arkadaşım eline sağlık birde "mc"lere renk uygulaması ile ilgili ders anlatırsanız sevinirim renk kodlarını nasıl başlayıp yapacağımızı anlatırsanız memnun oluruz saygılar
Sağolasın tam istediğim şey ;)
benimkinde hata oluyor. yardımcı olursanız sevinirm
evet ne yazıkki ayrı pencerede açılmıyor burdaki gibi ben servera atmadan deniyorum...
arkadaşlar bendede aynı sıkıntı var hiç bir tepki vermiyor. server yüklemediğimiz için olabilirmi. yoksa başka bir nedeni varmıdır.mesala yukarıda yazdığı gibi bir tarayıcı tarafından kabul edilmemesi gibi. bu yöntem sağlıklı değilse bilmek isterim ona göre başka bir yöntem deniyecem. size zahmet bu konuda bilgi.
ben popup olarak php bir sayfayı açtırmak istiyorum. bunu nasıl yapabilirim? bilen varsa yardımını bekliyorum
bende de çalışmadı
Evet internete yükleyerek deneyin bir de.
Bunu AC3 için olanı nasıl olur acaba? Şu kodlar değişince bütün olay bozuldu
Bilgilendirme için teşekkürler.
Çok teşekkürler :-)

Yukarı Git