Flash'ta mouse koordinatlarını belirlemek

Oluşturduğumuz dinamic text'lere isim verip, birkaç satır action script yazarak flash sayfalarda mouse koordinatlarını yazdırabilirsiniz.

Oluşturduğumuz dinamic text'lere isim verip, birkaç satır action script yazarak flash sayfalarda mouse koordinatlarını yazdırabilirsiniz.Boş bir flash belge açın ve Layer 1, 1. framede resimdeki gibi sayfa kenarlarında 4 adet dynamic text oluşturup "instance name" kısımlarına resimde gördüğünüz isimleri verin. Bunu yaptıktan sonra 1.frameyi tıklayın ve actions panelini açın. Alttaki action script'i actions paneline yazın.Ctrl+enter ile test edin
onMouseMove = function() {

x_yon.text = _root._xmouse;

y_yon.text = _root._ymouse;

xx_yon.text = _root._xmouse;

yy_yon.text = _root._ymouse;

updateAfterEvent();

}Eğer sahneye aldığınız bir movie clip'in mouse koordinatlarını belirleme istiyorsanız, sahneye aldığınız movie clip'in instance name' ine bir isim verin ozaman yazacağınız kod alttaki olacaktır.

Örnek: Movie clip instance name'i deneme olan bir movie clip için:


onMouseMove = function() {

x_yon.text = _root.deneme._xmouse;

y_yon.text = _root.deneme._ymouse;

xx_yon.text = _root.deneme._xmouse;

yy_yon.text = _root.deneme._ymouse;

updateAfterEvent();

}Movie Clip'inizin sol üst köşesini 0 noktası değil de göbek kısmını 0 noktası yapmak istiyorsanız, movie clip'inizi açın ve sayfanızın göbek kısmını sahnenin 0 noktasına hizalayın. Movie klibinizi ana sahneye yerleştirin, movie clip'inize ait layerin, dynamic text'e ait layerin altında altında olmasına dikkat edin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Peki mause verilen kordinatlara gönderebilirmiyiz??
Bu mümkün ama ne işe yarayacağını pek anlamadım. Önemli ise eklemeye çalışırım.
peki benim bir sorum var. örneğin üzeri linklerle dolu bir resmin koordinatlarını gösteren aynı zamanda da resim üzerindeki linklere tıklamama izin veren bir sistem olabilir mi? Olursa nasıl olacak? bi fikriniz var mı?
"Eğer sahneye aldığınız bir movie clip'in mouse koordinatlarını ............ " Yazının içinde bu şekilde başlayan paragrafı okursan yapabilirsin.
teşekkürler hocam ellerine emeğine sağlık

Yukarı Git