Flash'ta mouse imlecini değiştiriyoruz

Flash tasarımlarınızdaki standart mouse imlecinden sıkıldıysanız, bu durumu değiştirerek tasarımlarınızı daha da özelleştirebilirsiniz.Flash tasarımlarınızdaki standart mouse imlecinden sıkıldıysanız, bu durumu değiştirerek tasarımlarınızı daha da özelleştirebilirsiniz.

Alttaki yolu izleyerek sizlerde daha değişik çalışmalar yapabilirsiniz.

Adım 1: İlk olarak yeni bir Flash belge açın ve ana sahnedeyken Ctrl+F8 tuşlarına basarak "Create New Symbol" penceresinin açılmasını sağlayın ve aşağıdaki gibi "Name" kısmına "mouse" yazıp "Ok"u tıklayın.Adım 2: Sahneye alttaki gibi mouse imleci olarak kullanacağımız bir şekil çizin ve uç kısmını sahnenin sıfır noktasına yerleştirin. Kendi şeklinizi de yapabilirsiniz.Not: Eğer mousa yukardaki gibi bir efekt vermek istiyorsanız, alttaki a-b-c-ç-d-e-f-g adımlarını izleyebilirsiniz. Efekt vermek istemiyorsanız aşağıdaki adım 3. adımdan devam edebilirsiniz.

a-) Mouse şeklini çizdiğimiz layer üzerinde sağ tıklayıp "Insert Layer"i seçiyoruz.b-) Eklediğimiz layer üzerinde çift tıklayıp "efekt" ismini veriyoruz.c-) Sahnede mouse şeklinin uç kısmına oval aracı ile bir daire çiziyoruz.ç-) Çizdiğimiz oval seçili iken klavyeden F8 tuşuna basarak "Convert to Symbol" penceresinin açılmasını sağlıyoruz ve alttaki gibi "efekt" ismini verip "Ok"u tıklıyarak çizdiğimiz ovalin movie clipe dönüşmesini sağlıyoruz.d-) Sahnedeki oval movie clip seçili iken sol alttan "Filters" panelini seçip "+" butonuna tıklıyoruz ve "Blur"u seçip alttaki gibi
X ve Y oranlarını ayarlıyoruz.e-) Efekt layerinin 10. ve 20. frameleri üzerinde sırasıyla klavyeden F6 tuşuna, layer1 isimli layerin 20. framesinde F5 tuşuna basıyoruz.f-) Efekt layerinin 10. framesini tıklıyoruz, sahnedeki oval movie clip'imizi seçtikten sonra tekrar filter panelini açıyoruz, blur X ve Y oranlarını aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.g-) Efekt layerinin 1.ve 10. - 10.ve 20. frameleri üzeinde sırası ile sağ tıklayıp "Create Motion Tween"i seçiyoruz.Adım 3: Ana sahneye dönüyoruz ve kütüphanedeki "mouse" isimli movie clip'i sahneye sürüklüyoruz.Adım 4: Ana sahneye sürüklediğimiz movie klibi seçiyoruz Properties'deki "Instance Name" kısmına "mouse" yazıyoruz.adım 5. Ana sahnedeki mouse un bulunduğu ilk frameyi seçiyoruz ve alttaki action script'i yazıyoruz:


Mouse.hide();

onMouseMove = function () {

mouse._x = _xmouse;

mouse._y = _ymouse;

updateAfterEvent();

}Ctrl+Enter ile test edebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Flash'ta mouse imlecini değiştirmekle ilgili olan diğer bir dersi burayı tıklayarak takip edebilirsiniz.

http://www.sanalkurs.net/fare-imlecini-degistirmek-mousehide-715.html

Çalışmanın .fla dosyasını indirmek için alttaki linke tıklayın.

  • Etiketler;
Yalçın Yaman
Hakkında bilgi eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Güzeldi Ama kafam biyer e takıldı ben hepsi yaptım ama haretket etmiyoo bilen varsa cevap yazsın
Nereye takıldın daha açık yazabilirsen yardımcı olabiliriz. Forum flash bölümünde daha net cevap alabilirsin.
çok güzel olmuş,teşekkürler,ben flaşı yeni öğreniyorum,mantığını kavramak üzereyim ama bir kaç eksiğim var mesela bu ma ousu nasıl kullanacağım windows tada kullana bilirmiyim
Hayır bu tür çalışmalar web sayfaları içindir. Flash programında windows ortamında çalışabilen .exe formatında programcıklar hazırlamak mümkün. Bu tür programcıkların içinde bu çalışmayı yaparak çalışmasını sağlayabilirsin.
elinize sağlık güsel olmuş ama takıldığım önemli bir husus var oda ben bunu yaptığım sitede kullanacağım ve bu html de flashı nasıl koyarım yani sayfanın tamamında göstermek için ? tşkler..
Bu uygulamayı sadece flash sayfalar, animasyonlar içerisinde kullanabilirsin. eğer tamamı flash bir sayfan varsa tamamında kullanabilirsin yani flash neredeyse o kısım içinde. html için aynı türden java scriptler de mevcut.
musait olur onlarıda yollarsanız sevinirim... tşkler..
üzerinde sag tık yapıca bozuluyor ne yapmalı
sağ tık sorununu nasıl çözücez :sasir:
Güzel bir çalışma fakat siz yukarıda verdiğiniz örneği yapmamışsınız galiba..
hoş ve etkileyici çalışma emeğine sağlık..
Kodumuzu yazarken imleci seçerek değil boş sahnemizdeyken açıyoruz actions bölümünü
Sağ tıklama ile ilgili problemi "Mouse.hide();" komutunu fonksiyon içinde yazarak düzeltebilirsiniz. Aşağıdaki gibi, iyi çalışmalar. onMouseMove = function () { Mouse.hide(); mouse._x = _xmouse; mouse._y = _ymouse; updateAfterEvent(); }

Yukarı Git