Flash'ta Kayan bir yazı ve onu kontrol etmek

Flash'ta kayan yazı hazırlamanın yolu Motion Tween işlemini kullanmaktır.

Flash'ta kayan yazı hazırlamanın yolu Motion Tween işlemini kullanmaktır. Ancak üzerine geldiğimizde durması, mouse'u çektiğimizde devam etmesi için neler yapmamız gerektiğini bu video derste görebilirsiniz.

Daha önce hazırladığımız "hareketli ve farklı bir buton çalışması" başlıklı dersimiz ile aynı mantığı taşıyan bu dersin yararlı olacağı kanısındayım. Daha ziyade akan haberleri kontrol etmek isteyen arkadaşlar için önemli bir ders olacaktır.

ADIMLAR:

 • Insert > New Symbol (F8) yolu ile bir Movie Clip oluşturun.
 • Movie Clip'e bir isim verin.
 • Movie Clip içindeyken yazı alanı oluşturup yazınızı ekleyin.
 • O yazı için Motion Tween oluşturun. İlk karesinde yazı aşağıda, son karesinde yukarıda olsun. (Videodaki gibi ayarlayın.)
 • Yazının bulunduğu layer'ın altında biraz sonra kullanacağımız arkaplan için bir layer oluşturun.
 • Şimdi Movie Clip'ten çıkın ve Ana Sahneye geçin.
 • Kütüphaneden (Library) tutup sürükleyerek az önce hazırladığınız movie clip'i sahneye bırakın.
 • Yazı movie clip'inin üst noktasını sahnenin alt çizgisine hizalayın.
 • Sonra çift tıklayarak yazı movie clip'inin içine girin ve videodaki arkaplan oluşturun.
 • Sahneye dönün Ctrl + Enter ile test ettiğinizde sadece akan yazı göreceksiniz.
 • Şimdi yine sahnede iken Movie Clip'i seçin ve F9'a basın. ActionScript paneli açılacak. Oraya aşağıdaki kodları yazın:
on (rollOver){
stop();
}
on (rollOut){
play();
}
 • Ctrl + Enter ile tekrar test edin. Bu kez mouse ile yazının üzerine geldiğinizde hareket eden yazı duracak, mouse'u çektiğinizde ise akmaya devam edecektir.

Kolay gelsin.


Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Merhabalar. kayan yazıyı seçip action script e bunları yazıp on (rollOver)( stop(); ) on (rollOut)( play(); ) test ettiğimde aşağıdaki hatayı alıyorum yazı kayıyor fakat mause üzerine gelince yazı durmuyor. ----------------------------------------------------------- encountered ) Total ActionScript Errors: 6 Reported Errors: 6 ----------------------------------------------------------
merhaba az önce yazmış olduğum hata raporu daha uzunmuş pardon **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 1: '{' expected on (rollOver)( **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 2: ')' expected stop(); **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 3: Unexpected ')' encountered ) **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 4: '{' expected on (rollOut)( **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 5: ')' expected play(); **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 6: Unexpected ')' encountered ) Total ActionScript Errors: 6 Reported Errors: 6
Kardeş sen kodları yanlış yazıyorsun. Düz parantez işareti kullanmayacaksın. {} şeklindeki parantezi kullanman gereken yerler var. FLA dosyasını incelemeni öneririm. Oradaki kodları düzgün yazarsan sorun çıkmayacağını göreceksin. Kodlar aşağıdaki gibi olmak zorunda: on (rollOver){ stop(); } on (rollOut){ play(); }
peki bu peki hocam bu kayan yazının sadece bir bolgede gozukmesini istiyorum bunu nasıl yaparım. örneğin 30x30 bi kayan yazı olsun bunu 15x20 lik bir dikdortgenin içinde gözüksün istiyorum bunu nasıl yapabilirim.?
Maskeleme yaparak kullanabilirsin.
Merhabalar web dizaynı konusunda bu gün çaılşmaya başladım sizin sayenizde nasıl birşey olduğunu birazda olsa anladım sadece herkese tesekkur etmek istedim haberiniz olmasada çok yardımcı oldunuz bundan sonra ben burdayım tesekkurler kolay gelsin.
kayan yazının yapımıyla kayan resimlerin yapı aynımı kod larda bi fark oluyormu?
çoooooooooook tşk hocam:D
Herkeze merhaba arkadaşlar.Rapid share den video yu indirdim fakat kodec sorunu cıktı.Bendeki kodec ler yeterli gelmedi.video yu izleyebilmek için kodeği nereden alabilirim.
Divx ve Xvid codeclerinden biri kurulu olması lazım. Google'da aratırsan rahatlıkla bulabilirsin.
ya ben kayan yazı movie clip in e action script uygulayamıyorum:( layer1 e uygulanıyor,Ne yapmam lazım?
çok teşekkür edrim hocam :) :D:gul::agla::uzul::hayret::-dusun::sasir::kirp:
on (rollOver){ stop(); } on (rollOut){ play(); } Kodunu kullandım fakat. "1087: Syntax error: extra characters found after end of program." dedi ve çalışmıyo.:-dusun:
Çalışması lazım, iyi kontrol edin.
merhaba, bu kayan yazı'yı dısarıdan değiştirebilmek için (sanırım xml dosyası ile) ne yapmam gerekiyo. ?
Birebir aynısını uyguladım yine hata veriyor action script kodlarında bir eksiklik var sanırım movie clip ismine ne vereceğiz
her şekilde denedim movie clipe izim verdim isimsiz denedim olmadı maalesef videoda eksik anlatım var
Videoyu sessiz hazırlamışım zamanında, adımları yazılı olarak belirttim ve kaynak dosya ekledim. Eğer anlayamazsanız kaynak dosyayı inceleyebilirsiniz. Aslında mantığı çok basit ve kendisi de bir o kadar kolay bir derstir.

Yukarı Git