Flash'ta Guide Layer (Rehber) Uygulaması

Bu dersimizde Guide Layer uygulamasını öğreneceğiz. Bir çok yerde kullanabileceğimiz bu özelliği bir örnekle inceleyelim.

Bu dersimizde Guide Layer uygulamasını öğreneceğiz. Bir çok yerde kullanabileceğimiz bu özelliği bir örnekle inceleyelim. Bir topumuz olsun ve bu top istediğimiz düzergahta hareket etsin… Bu işlem için bir topa, bir de bu topun hareket edeceği düzergahı gösterecek rehbere ihtiyacımız var.

1. Öncelikle boş bir Flash dosyası açalım. File > New (Kısayolu: CTRL+N)

2. Layer 1’imizin ismini top olarak değiştiriyoruz…


3. Top çizmek için “oval tool” butonunu seçiyoruz ve ekranımıza istediğmiz boyutta ve renkte bir top çiziyoruz…
4. Selection tool'u seçip topumuzun etrafındaki çemberi seçerek "delete" tuşu ile silebiliriz...5. "Add motion guide" ikonunu tıklıyoruz ve guid (rehber) ekliyoruz...6. Şimdi topumuzun yolunu çizeceğiz. Yani topumuza rehberlik edecek olan bir yol. Bunun için kalem alalım elimize...7. Topumuzun hareket etmesi için bir düzergah çiziyoruz...8. Topumuzu ve rehberimizi 30. kareye kadar uzatıyoruz. Rehberimizin 30. karesinde faremize sağ tıklayıp Insert Frame diyoruz...9. Aynı şekilde topumuzu da 30. frame'e kadar uzatıyoruz. Bunun için topumuzun 30. karesinde faremize sağ tıklıyoruz ve Insert Keyframe diyoruz...10. Şimdi topumuzu birinci framede iken rehberimizin başlangıcına, 30. framede iken de rehberimizin son noktasına tutuşturuyoruz... Eğer bu işlemi yapmazsak hareketimiz istediğimiz gibi olmayacak... Yani buraya dikkat...
11. Şimdi topumuza hareket ekliyoruz. Bunun için 1. ve 30. frame ortasına bir yere faremize sağ tıklıyoruz ve "create motion tween" diyoruz...12. İşlemimiz tamam. Şimdi tek yapmamız gereken seyretmek. Eğer istediğimiz gibi bir hareket elde ettiysek başardık demektir...Başarmış olmanız dileğiyle... Ayrı bir pencerede seyretmek için "CTRL + Enter" tıklıyoruz...

Bir sonraki derste görüşmek dileğiyle…
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
:gul: çok saol ,bu dersin bana çok yararı olacağını düşünüyorum, başarılarının devamı dileğiyle. Web Sitesi Yapmayı örnekli şekilde verirsen çok sevineceğim.
• 12 yıl önce
bunu ne amaçla kullanabiliriz
• 12 yıl önce
hocam sağol walla çok emek wermişsn göstererek anlatman ii olmuş emeğine saygılar kolay gelsinnnn
• 12 yıl önce
Bir ayrıntı var onu atlamışsınız Topun ortasında cıkan işaretin çizdiğimiz yol üzerinde olması lazım yoksa istedğimiz gibi gitmiyor 1 saattir bunla uğraştım neden olmadı diye Sebebi buymuş Çok teşekkürler devamını dilerim.:gul:
• 12 yıl önce
teşekkürler
• 12 yıl önce
:) Teşekkürler
• 12 yıl önce
yeni başladım bilen varmı tutuşturmak kısmını anlamadım yardım ederseniz sevinirim
• 11 yıl önce
maruf haklsın bende bir saattir buna ugrastım sagol sende söylemesen yapamıcam..teskkk
• 11 yıl önce
Ya abicim herseyi yaptım tamamda tutusturma bölümünü anlayamıyorum.
• 11 yıl önce
ben cs4 kullanıyorum. En son kısımda create motion tool u seçemiyorum! sorun ne olabilir?
• 10 yıl önce
çok teşekkürler .. Faydalı oldu
• 9 yıl önce
Anlatım müthiş derecede açıklayıcı ve faydalı.Bir sorunum var bir türlü çözemiyorum.Daha önceden bunun gibi uygulamaları yapıyordum.Ancak bir süre ara verdikten sonra iyice şaşırmış durumdayım. Sorunum şu;tool(araçlardan) oval'i veya kareyi seçiyorum ardından çizgi ve dolgu renginide seçiyorum ancak ne çizmeye çalışırsam çalışayım dolgu seçtiğim renkleri uygulamaya aktaramıyorum.Bir yerde araçlardan birinimi kilitledim farkına da varamadım..Bu sorunu halledemeyince zaten hiç bir şeyi gerçekleştiremiyorum. Belki sorum bir çok insana komik veya basit gelecek ama lütfen biri yardımcı olsun yoksa kafayı yemek üzereyim.
• 9 yıl önce
Bilgilendirme için teşekkürler. CS5 ile arasında farklar var, ama yönlendirici...

Yukarı Git