Flash'ta Bir Resmi Vektörele Dönüştürmek

Flash son sürümü ile güzel bir imkan daha sunuyor bizlere: Çok karmaşık olmayan resimlerimizi gayet güzel bir şekilde vektörele dönüştürebiliyoruz.

Flash son sürümü ile güzel bir imkan daha sunuyor bizlere: Çok karmaşık olmayan resimlerimizi gayet güzel bir şekilde vektörele dönüştürebiliyoruz.

Vektörel ile bitmap arasındaki farkı önceki bir dersimizde açıklamıştım.

Resimleri vektörel nesnelere dönüştürerek filminizin dosya boyutunu küçültebilir ve bu grafikleri düzenlerken de daha rahat hareket edersiniz. Peki nasıl yapacağız?

Öncelikle karmaşık olmayan bir resim buluyorum. Çünkü vektörele dönüştüreceğiniz resim ne kadar çok renk katmanına ve detaya sahip olursa resmi dönüştürmek o kadar zor olacaktır. Çok fazla detay içeren bir resmi vektörele dönüştürürseniz bu işlem dosya boyutunun daha büyük olmasına neden olacaktır.

Şimdi öncelikle arşivimden bir desen buluyorum. Ben aşağıdaki resmi seçtim. Siz de daha farklı bir resimle deneyebilirsiniz:


Flash CS3 açıyorum ve File > Import ile resmi Flash içine aktarıyorum:


Sonra resim seçili iken Modify > Bitmap > Trace Bitmap menüsüne tıklıyorum.


Karşımıza aşağıdaki iletişim kutusu geliyor:Karşınıza çıkan seçeneklerden Color Threshold (Renk eşiği), Minimum Area (Minimum alan), Curve Fit (Eğim düzgünlüğü), Corner Threshold (Köşe eşiği) değerlerini değiştirerek farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ve sonuç:Resmimiz tamamen vektörel oldu ve bütün parçaları ayrı ayrı kullanabiliriz, herhangi bir şekli tekrar çizmeye gerek kalmadı. Ayrıca ne kadar büyütürseniz büyütün bozulma olmayacak. Hoş değil mi?

Ayrıca daha iyi anlaşılabilmesi için vektörele dönüştürdüğüm resimdeki her bir parçayı rasgele renklendirdim, siz de görüyorsunuz:Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

WEbsitesi yapımında işe yarayan bi teknik :)
:kirp:
gerçekten çok güzel!
harika tsk
iste bu guzel oldu ben cok daha değişik yollardan ugrasıyodum yine bi şekilde oluyodu ama inanılmaz uzundu eyw hocam paylasım için
:-dusun:
ben birşey sorucam flashta butona tıklandığında bir animasyonun gelmesinde yazılan kodları bilmiyorum yardımcı olur musunuz bir türlü olmuyor stajyerim ve bu ödevi yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
:agla:

Yukarı Git