Flash ile parlama efekti

Sanalkurs.net'te ki bu ilk dersimde başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için flash parlama efekti nasıl yapılır onu anlatacağım. Oldukça basit bu derste artık sizde istediğiniz nesneye parlama efekti verebilirsiniz.

Sanalkurs.net'te ki bu ilk dersimde başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için flash parlama efekti nasıl yapılır onu anlatacağım. Oldukça basit bu derste artık sizde istediğiniz nesneye parlama efekti verebilirsiniz.

Flash hareketli görselliği daima öne çıkaran web programlarından biri olmuştur. Bizde bu güzel programı kullanarak gelin birlikte bir parlama efekti yapalım. Öncelikli olarak bu efekti nerelerde kullanabiliriz bir düşünelim. Örneğin, araba farları, arabanın dışının parlaması, araba jantlarının parlaması, evin pencerelerinin parlaması, dişlerin parlaması... Örnekler çoğaltılabilir. Biz burada bir arabaya parlama efekti uygulayacağız.Bunun için ilk olarak malzememizi seçelim. Aşağıdaki Porsche bu iş için hiç de fena sayılmaz.Flash'ta yeni bir doküman açıyoruz. Dökümanınızın boyutunu size bırakıyorum. Seçtiğimiz resmi dosyamıza Import edip (File > Import > Import File veya kısayol tuşu Ctrl + R), sahnemize ekliyoruz. Yeni bir katman daha ekleyip, bu katmana resmimizde parlamasını istediğimiz alanları brush'la veya herhangi bir çizim aracıyla çiziyoruz. Bu noktada çizdiğiniz yerler animasyonumuzda parlayacak olan bölgeleri belirleyecektir. Çizdiğimiz alanların tamamını seçip F8 ile mc_parlama adında bir movieclip oluşturup, Properties'den alpha'sını 60% olarak belirliyoruzŞimdi ise bir maske oluşturucağız. Bunun için yeni bir katman ekliyoruz. Bu eklediğimiz katmana "maske" adını verelim. Resmin istenilen yerlerini maskeleyecek büyüklükte bir shape çiziyoruz Burada çizeceğimiz shape'in rengi önemli, çünkü parlama efektini sağlayan o olacak. Shapemizin renginin ayarlarını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapıyoruzGerekli ayarları yaptıktan sonra shape'i movieclip'e çeviriyoruz.(mc_maske adında). "maske" katmanımızda 10.Frame'e yeni bir keyframe ekliyoruz ve resmimizin son noktasını belirleyerek Motion Tween ekliyoruz. Daha sonra "maske katmanının üzerine sağ tıklayıp Mask seçeneğini seçiyoruz.Eğer motion Tween'in Ease özelliğini 100 olarak ayarlarsanız Motion hareketin sonuna doğru animasyon yavaşlayacaktır. Böylelikle daha çarpıcı bir görünüm sağlayabilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Başka bi yerde daha görmüştüm bunu. Sanırım sana ait değil.
Turkunye gördüğün yerin linkini paylaşırsan sevinirim :)
Pardon dostum ya senin siteymiş ben seni diğer ertuğrulla karıştırdım :D
ona ait olsa ne olur olmasa ne olur biz faydalandıktan sonra tşekürler arkadaşım sagolasın
teşekkürler
Ben hiç bişey yapadım yha of
bu hiç açıklayıcı olmamış arkadasım daha düzgün ayrıntılı olarak anlatamazmısın cumaya kadar projem var dersten kalacagım ??
[b]arka plan rengini nasıl değiştireceğim boyanmıyor sahne[/b]

Yukarı Git