Flash ile İnteraktif CD'ler yapın

Flash programı ile tasarladığınız arayüzleri CD'den otomatik oynatabileceğiniz exe dosyası olarak çıkartabilirsiniz.

Flash programı ile tasarladığınız arayüzleri CD den otomatik oynatabileceğiniz exe dosyası olarak çıkartabilirsiniz.

Bunun için Flash programının Publish Settings'ten altta gösterdiğim yerdeki exe uzantılı olarakta dosyalar yayımlamamızı sağlayan düğmeyi işaretleyelim.Sunum dosyamızı standalone yani kendi başına Flash Player'sız oyanayabilen bir exe dosyası olarak çıkartmak için ok dedikten sonra File > Publish diyelim. Çıkacak olan exe uzantılı dosyamızı CD ye kopyaladığımızda bu CD takıldığında otomatik olarak çalışmaya başlamasını istersek yani Autorun yapmak istersek (autorun.inf) dosyası oluşturmalıyız.
Autorun dosyası için boş bir notepad'e ;


[autorun]

open= "sunum.exe"

icon= "sunum.ico"yazıp dosyayı autorun.inf kaydederek kullanabilirsiniz. Tabii ki bir de aynı adlı iconunuz olmalı. Bunun için de Any2icon adlı programı tavsiye ederim. 30 günlük indirilip denenebilir istediğiniz jpeg,gif,png,psd.... görsellerinden ico dosyası yapmanıza imkan veriyor.

http://www.download3k.com/DownloadLink1-Aha-soft-Any-to-Icon-171115.html

Bu 3 dosyayı (sunum.exe, sunum.ico ve autorun.inf)dosyalarını direk CD'ye yazarak otomatik çalışan tasarımı sadece size ait bir flash animasyonlu autorun CD tasarımı gördük. Bir sonraki yazımda bu animasyonu fullscreen, giriş ve çıkış düğmesi, çıkışı kitleyerek sadece çıkış düğmesiyle çıkma gibi fscommand actionscript'leriyle komutları da göstereceğim.

Kolay gelsin...
  • Etiketler;
Ercan Altuğ Yılmaz
1981 İstanbul doğumlu. Öğrencilik kariyerine Maltepe Üniversitesinde e-MBA yaparak devam etmektedir. <p>Eğitmenliğe 2000 yılında Akademi-İstanbul'da Web Tasarımı eğitimleri vermekle başladı. İznik Akademisi, Digiturk, Medyasoft, SmartPRO gibi yerlerden sonra, şu an Netron Bilişim Akademisi Web & Grafik Tasarım Ürünleri Eğitmenidir. <p> Sanalkurs.net üzerindeki dersleriyle de sizlere yol göstermeye devam edecek.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Teşekkürler.
ARKADAŞIM VALA BU DERS SUPER OLMUŞ HAKKINI VERMEK LAZIM
çok teşekkür ederim eline sağlık
Gayet güzel bir konu ve anlatım.Teşekkürler.
Allah razı olsun hocam klavyene sağlık
hocam aklıma takılan bir sorum var. şimdi flashla yaptığım bir site var.bunu interaktif cd yapacğım.içeriği oldukça fazla olduğu için index swf min içine alt swf leri (alt sayfaları çağırdım).şimdi bu indexi exe yaptım diyelim alt sayfaları da exe yapmama gerek varmı? Bir de publish settings te local playback security i, access local files mı yapacağız yoksa network files mı yapacağız? şimdiden çok teşekkürler saygılarımla..
Çağırılan swf ler swf kalmalı,access local files kalabilir.kolay gelsin...
valla güsell bi örnek..Zaten bizde buralardayız yavaş yavaş ilerliyoruz...Bizim bir hocamız var herşeye bedell herşeyi öğretiyor bizee onu deli ediyoruz amaişte ne yapalım:))ŞeRif Hocam sizi sefioruzz(ßaTman AnaDoLu MesLeK LiSeSi 11AA-1))
süpersiniz
arkadaşlar ben bu siteye ne zaman baksam bişeyler öğreniyorum çok yaşayın ya gelenecek nesil de nasiplensin çoook iyi olmuş
paylaşımın için teşekkürler

Yukarı Git