Flash için AfterEffect Kullanımı

Flash animasyonlarınız için After Effect özelliklerinden yararlanmayı örnek bir dersle size anlatmaya çalışacağım.

Flash animasyonlarınız için After Effect özelliklerinden yararlanmayı örnek bir dersle size anlatmaya çalışacağım.

Derse başlamadan önce hepinize yeniden merhabalar, yoğun işler sebebiyle bayağı bir uzun süre sitedeki çalışmalardan uzak kaldım. Neyse, ben derse başlıyayım:))

Çalışmamız için öncelikle After Effect programını açalım (açmadan yapma yeteneği olanlar varmı bilmiyorum ama varsa onlar açmayabilir )İşimize yeni bi kompozisyon oluşturarak başlıyalım (Compostion>New Compostion)Özelliklerimizi de resimde gördüğümüz şekilde ayarlıyoruz...Effect&Present panelinden çalışmamız devam edeceğiz Eğer ekranda göremiyorsak resimde gördüğünüz gibi Window>Effect&Present veya Ctrl+5 kombinasyonunu kullanarak ulaşabiliriz.Sahnemize yazdığımız yazıya efektimizi uygulayalım. Panelimizden Animation Presents altında istemedğiniz kadar animasyon efekti bulabilirsiniz biz yazımıza uygulayacağımız için Text klasörü altından (Animation Presents>Text>Organic) diyerekten efetklerimize ulaşıyoruz.Oradan uygulamak istediğiniz efekti seçebilirsiniz.Evet, ben yukardaki resimde gördüğünüz gibi efektimi seçtim ve uyguladım ve animasyonumuz kısa sürdüğü için timelinedaki frame uzunluğumuzu animasyonun sürdüğü noktaya kadar kısaltıyorum. Bunu yapmamın amacı animasyonumuzda fazladan işe yaramayan frameler oluşmaması.Efekt uygulamamız bittikten sonra File>import>Flash SWF olarak seçiyoruz ardından gelen panelde oluşacak SWF dosyamızın özelliklerini belirleyebiliriz.

Artık çalışmamızın After Effect kısmını tamamladık. Şimdi Flash programımızı açıp çalışmamıza devam edelim .Yeni bi döküma oluşturduktan sonra Insert>New Symbol diyerek yeni bi sembol oluşturalım ve sembolümüzün içine File>import>import to Stage diyerek hazırladığımız animasyonu import ediyoruz.

Artık flash içinde animasyonmuz üzerinde istediğiniz çalışmalarınız yapabilirsiniz.

Bir dahaki derste görüşmek üzere sağlıcakla kalın :)


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Hocam basit ama güzel. AE yazmaya devam edersen seviniriz,daha neler var neler. Teşekkürler... E.Altug YILMAZ
teşekkürler ders için .. benimde bir sorum olacaktı bununla ilgili .. bu dosyayı fireworks a banner olarak atmak için nasıl import etmeliyiz acaba bilginiz varmıdır fireworks tada insert new symbol gibi bir komut verip File>import>import to Stage diyerek veya benzeri bir komut vererek bannaeri gömüyormuyuz .. cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
slm, benim flas mx after effekti bulamadım nasıl açılıyo bi söylesen .slm.
güzelmiş sağolasın
hocam güzelde bide after effect le aduuket falan çekiyolar onunda dersini hazırlayabilirsen çok sewinirim:D:gul:
sağol
Sağolun ama resimler biraz küçük mü?
slm ya ben bu programı cozemıyom ustte yazılanları bulup acamıyom mesela tex dekı seylerı uyguluyamıyom nasıl olacak bırı bana ogretırse sevınırım
merhaba..after da swf olarak export yaptığım çalışma anormal şekilde büyük boyutlara ulaşıyor... ufacık bir banner mesela 15 mb gibi dehşet bir boyut halini alıyor.bunun nedeni ne olabilir sizce?ilginize şimdiden teşekkürler.

Yukarı Git