Flash Çalışma Ekranı

Bu dersimizde Flash Programının çalışma ekranını tanıyacağız...

Flash uygulamaları yaparken karşımıza çıkan ekranı ayrıntılı olarak tanırsak işlemlerimizi daha kolay ve kısa sürede halletmiş oluruz.


Titlebar : alışmakta olduğumuz dosyamızın ismini gösterir.

Menubar: Flash çalışmalarımızda bize bir çok konuda yardımcı olacak olan komutların bulunduğu menü çubuğumuz.

Main Toolbar : Bir çok programda da gördüğümüz en çok kullanılan ana araçların bulunduğu ekrandır. (kes, kopyala, yapıştır, ileri al, geri al vb.)

Tools: Yine çalışmalarımızda kullanacağımız ve flash programının olmazsa olmaz araçlarının bulunduğu ekran. Araç kutusunda işlerimizi kolaylaştıracak bir çok araç bulunmaktadır. Bu araçların işlevleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Flash Araç Kutusu (Toolbox) Öğeleri ve İşlevleri başlıklı dersimizi inceleyebilirsiniz.

Edit Bar: Çalışmakta olduğumuz sahneyi gösteren çubuk.

Timeline : Kısaca Zaman çizelgemiz diyebilirim. Hareketleri oluşturan şekillerin hareketlerinin sıralandırıldığı ekran.

Stage : Çalışmalarımızı oluşturan tüm grafiksel öğeleri içeren alandır. Bu sahne bizim ekranda görüntülenecek olan öğeleri içerir.

Working Area : Stage alanı dışında kalan alandır. Bu alanda bulunan hiçbir öğe flash ekranımızda görünmeyecektir. Bu alanı çalışmalarımızı özgür şekilde yapabilmek için kullanacağız. Yani bu alana istediğimiz öğe yerleştirebiliriz. Buraya yerleştirdiğimiz öğelerden istediklerimizi seçip Stage ekranına (sahnemize) taşıyarak kullanabiliriz.

Faydalı olması dileğiyle... K.S.
  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tşkler arkadaşlar sorularıma hemen cevap geliyor :)
anlatım için teşekkürler.Bir animasyon ödevim var 1. bölümü yaptım çizimini felan yalnız 2.sine geçicem devamı ama renkler arka plan farklı olması gerekiyor ama kareden devam ettiğimde değişikler hepsinde oluyor geçişler nasıl yapılıyor anlatırmısınız.bilen varsa lütfen yardımcı olun.

Yukarı Git