Flash Çalışma Ekranı

Bu dersimizde Flash Programının çalışma ekranını tanıyacağız...

Flash uygulamaları yaparken karşımıza çıkan ekranı ayrıntılı olarak tanırsak işlemlerimizi daha kolay ve kısa sürede halletmiş oluruz.


Titlebar : alışmakta olduğumuz dosyamızın ismini gösterir.

Menubar: Flash çalışmalarımızda bize bir çok konuda yardımcı olacak olan komutların bulunduğu menü çubuğumuz.

Main Toolbar : Bir çok programda da gördüğümüz en çok kullanılan ana araçların bulunduğu ekrandır. (kes, kopyala, yapıştır, ileri al, geri al vb.)

Tools: Yine çalışmalarımızda kullanacağımız ve flash programının olmazsa olmaz araçlarının bulunduğu ekran. Araç kutusunda işlerimizi kolaylaştıracak bir çok araç bulunmaktadır. Bu araçların işlevleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Flash Araç Kutusu (Toolbox) Öğeleri ve İşlevleri başlıklı dersimizi inceleyebilirsiniz.

Edit Bar: Çalışmakta olduğumuz sahneyi gösteren çubuk.

Timeline : Kısaca Zaman çizelgemiz diyebilirim. Hareketleri oluşturan şekillerin hareketlerinin sıralandırıldığı ekran.

Stage : Çalışmalarımızı oluşturan tüm grafiksel öğeleri içeren alandır. Bu sahne bizim ekranda görüntülenecek olan öğeleri içerir.

Working Area : Stage alanı dışında kalan alandır. Bu alanda bulunan hiçbir öğe flash ekranımızda görünmeyecektir. Bu alanı çalışmalarımızı özgür şekilde yapabilmek için kullanacağız. Yani bu alana istediğimiz öğe yerleştirebiliriz. Buraya yerleştirdiğimiz öğelerden istediklerimizi seçip Stage ekranına (sahnemize) taşıyarak kullanabiliriz.

Faydalı olması dileğiyle... K.S.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tşkler arkadaşlar sorularıma hemen cevap geliyor :)
anlatım için teşekkürler.Bir animasyon ödevim var 1. bölümü yaptım çizimini felan yalnız 2.sine geçicem devamı ama renkler arka plan farklı olması gerekiyor ama kareden devam ettiğimde değişikler hepsinde oluyor geçişler nasıl yapılıyor anlatırmısınız.bilen varsa lütfen yardımcı olun.

Yukarı Git