Flash Çalışma Ekranı

Bu dersimizde Flash Programının çalışma ekranını tanıyacağız...

Flash uygulamaları yaparken karşımıza çıkan ekranı ayrıntılı olarak tanırsak işlemlerimizi daha kolay ve kısa sürede halletmiş oluruz.


Titlebar : alışmakta olduğumuz dosyamızın ismini gösterir.

Menubar: Flash çalışmalarımızda bize bir çok konuda yardımcı olacak olan komutların bulunduğu menü çubuğumuz.

Main Toolbar : Bir çok programda da gördüğümüz en çok kullanılan ana araçların bulunduğu ekrandır. (kes, kopyala, yapıştır, ileri al, geri al vb.)

Tools: Yine çalışmalarımızda kullanacağımız ve flash programının olmazsa olmaz araçlarının bulunduğu ekran. Araç kutusunda işlerimizi kolaylaştıracak bir çok araç bulunmaktadır. Bu araçların işlevleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Flash Araç Kutusu (Toolbox) Öğeleri ve İşlevleri başlıklı dersimizi inceleyebilirsiniz.

Edit Bar: Çalışmakta olduğumuz sahneyi gösteren çubuk.

Timeline : Kısaca Zaman çizelgemiz diyebilirim. Hareketleri oluşturan şekillerin hareketlerinin sıralandırıldığı ekran.

Stage : Çalışmalarımızı oluşturan tüm grafiksel öğeleri içeren alandır. Bu sahne bizim ekranda görüntülenecek olan öğeleri içerir.

Working Area : Stage alanı dışında kalan alandır. Bu alanda bulunan hiçbir öğe flash ekranımızda görünmeyecektir. Bu alanı çalışmalarımızı özgür şekilde yapabilmek için kullanacağız. Yani bu alana istediğimiz öğe yerleştirebiliriz. Buraya yerleştirdiğimiz öğelerden istediklerimizi seçip Stage ekranına (sahnemize) taşıyarak kullanabiliriz.

Faydalı olması dileğiyle... K.S.
  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Giresun’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Giresun ve Amasya’da tamamladı. 2005’te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümününden mezun oldu. Şu an aynı üniversitenin Türkoloji bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Kerim Sarıgül, aynı zamanda Modern Diller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanlığı yapmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül, evli ve bir çocuk babasıdır. <p>1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldi. İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandı ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldu. <p>Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladı ve bu eğitimini de 2008 yılında başarıyla tamamladı. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül evli ve 3 çocuk babasıdır. <p>Bilgisayarla tanışması lise yıllarına dayanan Kerim Sarıgül, bu tanışma sonucu doğan arkadaşlığı hiç bitirmedi. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmaları bulunan Kerim Sarıgül 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak görev yaptı. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. <p>Kerim Sarıgül aynı zamanda Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdadır. <p>Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Asp ve Joomla konularında dersleri ve makaleleri yayınlanmaktadır. <p>İLGİ ALANLARI <p>Türkçe Öğretimi (Turkish Language Teaching) <p>Dilbilim (Linguistic) <p>Bilgisayarlı Dilbilim (Computer Linguistic) <p>Sözlükbilim (Lexicography) <p>Elektronik Sözlükbilim (Computational Lexicography) <p>Derlem (Corpus) <p>Türkçenin Algoritması <p>Krıgızcanın Algoritması <p>Dilbilimsel Sözcük Veritabanı <p>Açık Kaynak Kod Yazılımlar <p>Öğretim Yönetim Sistemleri (LMS - Learning Management System) <p>Uzaktan Öğretim <p>Dil Öğretimi <p><p> "Dünyada her şey paylaşıldıkça küçülür, SEVGİ ve BİLGİ ise paylaşıldıkça büyür."
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tşkler arkadaşlar sorularıma hemen cevap geliyor :)
anlatım için teşekkürler.Bir animasyon ödevim var 1. bölümü yaptım çizimini felan yalnız 2.sine geçicem devamı ama renkler arka plan farklı olması gerekiyor ama kareden devam ettiğimde değişikler hepsinde oluyor geçişler nasıl yapılıyor anlatırmısınız.bilen varsa lütfen yardımcı olun.

Yukarı Git