Flash'a dışarıdan arkaplan için mp3 yüklemek

Flash projelerinize arkaplan ses müziklerini dosyanıza eklediğinizde projeniz oldukça büyüyyecek ve bir önizleme preloader eklemeniz gerekecektir. Ancak ufak bir actionscript kodu ile aynı domain altındaki bir mp3 dosyasını flash projenize streaming yani akışkan bir şekilde yüklendiği kadar kısmı çalacak durumda yükleyebilirsiniz.

Flash projelerinize arkaplan ses müziklerini dosyanıza eklediğinizde projeniz oldukça büyüyyecek ve bir önizleme preloader eklemeniz gerekecektir. Ancak ufak bir actionscript kodu ile aynı domain altındaki bir mp3 dosyasını flash projenize streaming yani akışkan bir şekilde yüklendiği kadar kısmı çalacak durumda yükleyebilirsiniz.

Bunun için dışardan mp3 çağıran loadSound actionscript komutu ile 1.mp3 dosyasını yükletmek istesek :


var ses:Sound = new Sound();

ses.loadSound("1.mp3", true);Ayrıca Ekrana şarkı adını da ID3 özelliği ile yazabiliriz.Bunun için instance name'ini "dinamiktext" olarak vereceğimiz texte mp3'un id3'unu yanı şarkının adını ve söyleyeneni yazdırmalıyız, bu actionscript kodu da aşağıdaki gibidir.


ses.onID3 = function() {

dinamiktext.text = ses.id3.TPE1+ " - " +ses.id3.TIT2;

}ID3 dosyanızın bilgilerinde farklılık olursa buradan da diğer özelliklerini çektirmeyi deneyebilirsiniz.


id3.COMM (comment)

id3.TALB (album)

id3.TCON (genre)

id3.TIT2 (songname)

id3.TPE1 (artist)

id3.TRCK (track number)

id3.TYER (year)
Unutmamamız gereken streaming yüklenen şarkılar asla cachelenmezler,yani bittiklerinde baştan tekrar çalmaları gerektiğinde yine yükleyecektir. Bu yüzden yardımcı programlarla mp3 dosyalarınızında bit rate leriyle oynayarak boyutlarını kabul edilebilir şekilde düşültmenizi ve kısa loop şeklinde kullanmanızı öneririm. İyi çalışmalar..


Örnek IPod çalışmasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  • Etiketler;
Ercan Altuğ Yılmaz
1981 İstanbul doğumlu. Öğrencilik kariyerine Maltepe Üniversitesinde e-MBA yaparak devam etmektedir. <p>Eğitmenliğe 2000 yılında Akademi-İstanbul'da Web Tasarımı eğitimleri vermekle başladı. İznik Akademisi, Digiturk, Medyasoft, SmartPRO gibi yerlerden sonra, şu an Netron Bilişim Akademisi Web & Grafik Tasarım Ürünleri Eğitmenidir. <p> Sanalkurs.net üzerindeki dersleriyle de sizlere yol göstermeye devam edecek.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

çok faydalı bir ders olmuş teşekkürler...
peki bu loadsound komutunu kullandığımızda sese play stop gibi komutları nasıl verebiliriz?
Merhaba nefisperest , stop basit , stopAllSound işini görür tüm sesi kapar. Play de istersen loadSound ile tekrar yüklersin. Ancak sesin kaldığı yerden devamını yani pause istersen ses=new Sound değişkenine atayıp ses.setVolume(0) diyerek sesi kapatıp ses.setVolume(100) ile açabilirsin 2 farklı butonda,blog adresimde ses diye bakarsn bi örnek var,kolay gelsin....
Peki mp3 dosyamızın boyutu büyük.net hızından kaynaklanan duraklamaları istemiyoruz.Tüm mp3 ünde yüklenmesi uzun sürecek.mesal mp3 ün %30 yüklendiğinde çalmaya başlasın gibi kod örneği verebilirmisiz.Böyle olduğunda arka planda yükleme devam edecek bekleme süresi kısalacak.ve kesintisiz müzik olacaktır diye düşünüyorum.
Merhaba genco onun yerine ufal bir bekleme süresince preloading kullanabilirsin blogumda örneği mevcut,veya tavsiyem arkaplan müziğin mp3 olsada hala sıkıştırılamaya ihtiyacı vardır.128 kbps den test ede ede 56ya kadar müzik tipine göre düşürebilirsin,o zaman 1 MBit ADSL bağlantısında direk gelecektir sorunsuz şekilde.56 KB modemle bağlanan can çekişir o ayrı,onun için kesin çözüm preloaderdır. kolay gelsin..
Teşekkürler güzel bir çalışma olmuş.
ya ben bu kodu onrollover kullanarak menüme ekledim fakat hata vermiyo ve ses gelmiyo..
sorunu çözdm ama bu kezde menü için ses kaldı :/

Yukarı Git