Fireworks Tools (Araç Kutusu)

  • 43.323

Fireworks'e yeni başlayanlar için araç panelini inceleyerek, hangi araç ne işe yarıyor kısaca bir göz atalım.

Fireworks'e yeni başlayanlar için araç panelini inceleyerek, hangi araç ne işe yarıyor kısaca bir göz atalım.

Araç kutusu toplam 6 bölümden oluşur:

1- Seçim Araçları
2- Resim (Bitmap) Düzenleme Araçları
3- Vektörel (Vector) Düzenleme Araçları
4- Web Araçları
5- Renklendirme Araçları
6- Görüntüleme AraçlarıBazı araçlar tek başlarına yerleştirilirken, benzer işleve sahip olanlar ise guruplandırılmıştır. Guruplandırılmış olanların herhangi birini seçmek için görünen araca basılı tutmanız gerekiyor. Sonrasında açılan menüden istediğiniz aracı seçebilirsiniz.

Şimdi bunları tek tek kısa bir şekilde inceleyelim. Ancak bu dersimizde üzerine tıklandığında Properties (Özellikler) panelinde gelen detaylı özelliklere yer vermiyorum.

1- SEÇİM ARAÇLARI


Pointer Tool: Resimleri seçmeye yarar. Bu araç seçili iken seçtiğiniz nesneleri taşıma gibi işlemleri de yapabilirsiniz.

Select Behind Tool: Arkada yer alan bir nesneyi seçmenizi sağlar.

Subselection Tool: Altta yer alan nesneleri seçer. Mesela bir gurup varsa, bu gurupun elemanlarını seçmek isterseniz bu aracı kullanabilirsiniz.


Scale Tool: Resimlerinizi boyutlandırmaya yarar. Dikey, yatay, eğik bir şekilde resimlerinizi büyütüp küçültebilirsiniz.


Crop Tool: Seçtiğini alanı kırpıp diğer kısımların silinmesini sağlar.

2- BİTMAP ARAÇLARI


Marque ve Oval Marque Tool: Bu araçlarla dörtgen veya oval şekillerde resimlerinizi seçebilirsiniz.

Lasso ve Polygon Lasso Tool: Bu araçlar serbest bir şekilde seçim yapmanızı sağlar. ancak Polygon tool ile düz seçimler yapabilirsiniz.

Magic Wand tool: Bu araçla bir resimdeki benzer renklere sahip alanları tek tıklama ile seçebilirsiniz.

Brush Tool: Bu araç ile resimleriniz üzerinde çizimler yapabilirsiniz. Fırça şeklindeki çizimi ile farklı şekillerde çizimler yapabilirsiniz.

Kalem ve Silgi: Kalem ile bir çizim yapabilir, silgi ile de resimleriniz üzerinde istemediğiniz kısımları silebilirsiniz.


Blur Tool: Bu araç ve altında yer alan diğer araçlarla resimler üzerinde etkiler oluşturabilirsiniz. Resmi bulanıklaştırma, resmin karanlık bölümünü açma, boyaları dağıtma gibi seçeneklere sahiptirler.


Rubber Stump Tool: Resmin bir kısmındaki bir parçayı diğer tarafa aynıyla kopyalamanızı sağlar. Bu araç altında bazı fotoğraflarda görülen kırmızı göz iyileştirmeye yarayan bir araç (Red Eye Tool) yer alıyor. Diğer Replace Color ile de seçtiğiniz renklerle bir başka rengi değiştirmeniz mümkün.

3- VECTOR ARAÇLARI

Line Tool: Bu araç ile çizgiler çizebilirsiniz. Çizdiğiniz çizgiler vektörel olacaktır ve büyütüp küçültmeniz durumunda herhangi bir bozulma olmayacaktır.


Pen Tool: Bu araç line tool gibidir ama serbest çizim sağlar. Nokta nokta tıklayıp eğip bükmek suretiyle çizimler yapabilirsiniz. Alt gurubunda yer alan araçlar da benzerdir ama serbestlik konusunda daha farklı avantajları ile pen tool'dan ayrılırlar.


Rectangler Tool: Bu araç ve altındaki araçlar tamamen hazır şekil çizmenizi sağlarlar. Kare, daire, yıldız, üçgen, beşgen, altıgen gibi.

Text Tool: Yazı yazmanızı sağlar.


Freeform Tool: Bu araçlar daha önce çizdiğiniz şekillerde düzenlemeler yapmanıza imkanlar sağlar. Mesela bir şeklinde kenarının yuvarlak olmasını istiyorsunuz, bu araçla kolayca bu mümkün. Şeklinize bir başka şekilde kazandırabileceğiniz araçlar kısaca.

Knife Tool: Bu araç seçili iken vektörel bir şekli ikiye veya daha fazla parçaya bölebilirsiniz.

4- WEB ARAÇLARI


Hotspot Araçları: Bu araçlarla şekilleriniz üzerinde hotspot alanlar oluşturabilirsiniz. Link vermek içindir.


Slice Tool: Bu araçlarla tasarımınız dilimleyebilir, butonlar oluşturabilirsiniz. Link verebilirsiniz.

Slice ve Hotspotları Göster / Gizle: Bu araçlar bir tasarım çalışırken, eğer hotspotlar ve slice araçları kullanmışsanız, daha iyi çalışabilmeniz için bunları gizler veya gösterir.

5- RENK ARAÇLARI

Eyedropper Tool: Bu araç ile tasarımınızdaki herhangi bir bölümden renk kopyalamanız mümkün. Bu renk dolguya işlenir ve rengi kullanabilmenizi sağlar.

http://resim.sanalkurs.net/images/resimler100.jpg
Paint Bucket ve Gradient Tool: Bu araçlar ile şekilleriniz veya resimleriniz üzerinde dolgular yapabilirsiniz. Paint bucket tek renk dolgu yapabilirken, Gradient tool ile bir renkten diğer renge geçiş kullanarak dolgular yapabilirsiniz.

Bu bölümdeki diğer araçlar da renk seçimi ile ilgili araçlardır.

6- GÖRÜNTÜLEME ARAÇLARI

Bu bölümdeki araçlar çalışmanızı daha iyi görebilmenizi sağlamak içindir. Tam ekran, arkaplan siyah ekranda çalışmak gibi imkanlar sunar. Diğer bir el işareti ile temsil edilen araç çalışmanız üzerinde sağa sola rahatça hareket etmenizi sağlarken, mercek işareti de hepinizin tahmin ettiği üzere zoom (büyütüp küçültme, ölçeklendirme) için kullanılır.

Bu dersimiz bu kadar. Umarım ne işe yaradıkları konusunda bir fikir vermiştir.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ALLah Razı OLsun Abi Çok SaoL...
teşekkürler:gul:
tessekürler :kirp:
gayet güzell.. saol abi
Sadece bu program içinde değil diğer programlar içinde süper bir açıklama... Başucuma asıcam :gul:
:gul:tşkler
tşk:D
çok teşekkür ederim büyük bi yükten kurtuldum(=
benim tools paneli aktif değil arkadaşlar yardım eder misiniz. sadece görünen özellikleri kullanabiliyorum. alt menülerdeki şeyleri kullanamıyorum. rectangle tool'u kullanıyorum ama ellipse tool'u kullanamıyorum neden acaba?

Yukarı Git