Fireworks Marquee Aracının Kullanımı

Bu dersimizde Fireworks'te bulunan Marquee (Seçim)aracını kullanmayı öğreneceğiz.

Bu Derste Fireworks te Marquee(Seçim Çerçevesi) Aracını Kullanmayı Öğreneceğiz ve Basit ve Güzel Bir Örnek Yapacağız. Hazır İseniz Dersimize Başlayalım.
İlk Önce Fireworksu Açıyoruz ve Kullanmak İçin Güzel Bir Resim Seçiyoruz Ben Aşağıda Bulunan Çiçek Resmini Seçtim.Şimdi Tools Panelinin Bitmap Menüsü Altında Bulunan Oval Marquee Tool Aracını Seçiyoruz.Oval Marquee Tool Aracını Seçtikten Sonra Properties Bölümünde Bulunan Ayarları Yapacaz Bu Ayarlar Resmimizi Keserken Resmin kenarlarına Şeffaflık Sağlayacaktır. Ben Ayarlarımı Aşağıdaki Gibi Yaptım Siz İsterseniz “30” Rakamını Değiştirebilirsiniz.Şimdi Sıra Resmimizi Kesmeye Geldi. Ben Resmimi Aşağıdaki Şekilde Oval Marquee Aracı ile Alt Tuşuna Basılı Olarak Seçtim.Resmi Bu Şekil Seçtikten Sonra Tools Panelinde Bulunan Pointer Tool(Siyah İmleç) Şeklindeki Araç İle Bu Seçtiğimiz Alanı Seçiyoruz ve Kenara Doğru Çekiyoruz. Alttaki Resimde Gördüğünüz Gibi Resim Ayırdıktan Sonra Yanlarında Bir Değişiklik Olduğunu Görüyoruz.Ve Daha Sonra Bu Seçip Ayırdığımız Resmi Edit Menüsünden Cut(Kes) İşlemini Uyguluyoruz. Ve Yeni Bir Doküman Açıp Cut(kes) Yaptığımız Resmi Buraya Yerleştiriyoruz. Sonuç Aşağıdaki Gibi Oldu:İpucu: Seçili Resmi Kestikten Sonra Yeni Belgeye Yapıştırdığınız Zaman Eğer Açtığınız Belge Eğer Resme Göre Çok Büyükse ve Siz Sadece Resmin Görünmesini İstiyorsanız.

Resmin Dışındaki Gri Alana Bir Kere Boş Şekilde Tıklayın ve Daha Sonra Aşağıdaki Properties Menüsünde Bulunan Fit Canvas Seçeneğine Tıklayın. Bu Seçenek Size Arka planı kesmenize yardımcı olacaktır ve sizin işlerinizde büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Buda Ufak Bir İpucu. :). Kolay Gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

dediklerini yaptiktan sonra resmin koselerinde kalan beyaz kisimlari nasil yok edebilirim ben sadece kesdigim yeri jpeg veya benzeri olarak kaydetmek istiyorum?
beyaz olan arkaplanı diyorsan orasını şeffaf yapman gerekiyor..

Yukarı Git