Filter Menüsüyle Şık ve Güzel Resim Efekleri

Bu dersimizde filter menüsü yardımıyla güzel bir resim efektini ele alacağız.

Çalışmamızda kullanmak istediğimiz resmi açarak başlıyoruz.Not: Resmimizin orjinal hali yukarıdaki gibidir ben Transform özelliği ile resmi ters açıya çevirdim

Araç çubuğundan Pen Tool aracını seçiyoruz ve yukarıdaki menü ayarlarını aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

Pen tool araçımızı kullanarak resmimizin üzerinde efektimizi uyguluyacağımız alanı seçiyoruz.Çizdiğimiz alanın resngi otomatik olarak foregorund(Ön) renk paletimizin rengini aldı simdi bu rengi beyaz yapalım.Bunun için layer bölümünde bulunan Layer Thumbnail pençeresine çift tıklıyarak rengimizi belirtelim.Daha sonra layerımızın bir kopyaısnı çıkartalım bunun için Ctrl + J Kombinasyonunu kullanabiliriz.Daha sonra oluşturduğumuz kopya layer'a sağ tıklıyarak Rasterize Layer özelliğini seçelim.Araç çubuğundan Elliptical Marquee Tool Araçını seçelim ardından resmimizin üzerinde yeni bir alan oluşturalım "SHİFT" tusuna başılı tutarak.

Daha sonra Filter açılır menüsü altındaki ilk Distort sonra Twirl seçeneğini seçelim ve aşağıdaki ayarları yaptıktan sonra "ok" tuşuna basarak değişikliği resme yansıtalım.

Seçiçiliği gidermeden oluşturduğumuz yuvarlak elipsi baska bir alana taşıyalım.Twirl işleminin aynısını bu alanada uyguluyoruz bunun için pratik bir yöntemi kullanacağız Ctrl + F kombinasyonuyla bir önceki efekti uyguluyoruz.Resmimizde Twirl efekti almasını iştediğimiz yerleri aynı şekilde yapıyoruz.

Bu işlemi bitirdikten sonra resim layerımızı en üste taşıyoruz.Resim layerımıza sağ tıklayıp Create Clipping Mask diyoruz

ardından yeni bir layer oluşturuyoruz ve background rengini düzenliyoruz.

Texturizer ve gradient tool menülerinden değişik efeklerde verebilirsiniz.
  • Etiketler;
Çağlar Umut Tosun
Grafik Tasarım bölümü mezunu olan yazar, dört yıldır grafik tasarımla uğraşıyor. Şu sıralar desen, karakalem ve animasyon çalışmalarına da yoğunlaşmış durumdadır. <p>Çağlar Umut Tosun, Photoshop, Flash, Freehand, CorelDraw, Frontpage programlarını kullanmayı biliyor ve sitede bu programlar hakkında dersler yazıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

çok güzel bir şalışma resimlere güzel efekt vermiş bilgine saglık. Ama anlatımlar eksik oluyor. her işlemi tek tek uygulamak gerektigini belirtmemişsiniz yaparken çok geç algılanılıyor.
çok güzel bi çalışma başaralarının devamını dilerim
çok güzel bi çalışma başaralarının devamını dilerim
çalışma güzel derslerin devamını bekliyoruz
hakikaten çok güzel anlatmışsın.Teşekkürler.Siteden çok memnunum...:kirp:
Seçiçiliği gidermeden oluşturduğumuz yuvarlak elipsi baska bir alana (layer' a mı) taşıyalım. demek istediniz.
Seçiçiliği gidermeden oluşturduğumuz yuvarlak elipsi baska bir alana tasıdım faket ctrl F dedigim de efektler degisiyor yani kıvrımlar sıklasıyor aynı kalmıyor baska bir versiyonu varmı aynı kalmasının..
başka bir alana derken o pencerenin içinde resmin üzerinde her hangi bir alana taşıyacaksın ayrıca Ctrl + F kombinasyonunu kullanmayıp filter açılır menüsünden aynı efektide verebilirsin Ctrl + F kombinasyonu kısayolu
3 layerımız var efekti hangi layerlara uyguluyoruz..
çok güzel anlatmıssın tesekkurler.... :kirp:
08.03.2009 bedir diyor ki: 3 layerımız var efekti hangi layerlara uyguluyoruz.. -------------------- Efekti yukarıdaki resimdede gördügün gibi 2. layerda (ORTA LAYER) uyguluyacaksın. Kısacası shape layerının üstüne açmış olduğun katmana
Mükemmel. tam benim istediğim dersler.Çok teşekkür ederim
kafanı şisrdim fakat bir sorun var efekti ortadaki layera uygularken sagdaki pencere kayboluyor.... en uste Rasterize yaptıgımız Layer var ona bir efekt uygulamıyoruz.. fakat shape layerının sagındaki bölüm efekti uygularken kaypoluyor.. efekti uygulamadan bir uyarı çıkıyor ekrandan tabi ingilizce olmadıgından anlayamıyorum..
Sen en başından bir kez daha başla eminim bu sefer basaracaksın. .
kafanı şisrdim fakat bir sorun var efekti ortadaki layera uygularken sagdaki pencere kayboluyor.... en uste Rasterize yaptıgımız Layer var ona bir efekt uygulamıyoruz.. fakat shape layerının sagındaki bölüm efekti uygularken kaypoluyor.. efekti uygulamadan bir uyarı çıkıyor ekrandan tabi ingilizce olmadıgından anlayamıyorum.. genelde ram yetmezliğinde weriyor hatayı
HACI ELİNİ SAGLIK HARBİDEN GÜZEL OLMUS İŞTE HERKEZ İYE OLUPR BURAYA BİLGİLERİNİ AKTARSA BİLMEYEN İNSANLARA YARDIMCI OLMUS OLURUZ KARDESİM DEVAMINI DİLERİM YENİ TASARIMLARINLA :gul:
teşekkürler:gul:
Güzel bir anlatım olmuş..Fotolarla da örneklemişsiniz..oldukça açıklayıcı.Ellerinize sağlık.
layer sıralamasını yanlıs yapmsın sonunda yaptım
çok hoşşş bi çalışma olmuş hocam elinize sağlık
güzel ve akıllıca bi tasarım eline sağlık kardeş:kirp:
güzel olmuş tebrikler

Yukarı Git