Filmlere Başlıklar ve Yazılar Eklemek (Title)

  • 36.490

Premiere'de, Adobe Title Designer ile karmaşık başlıklar oluşturmanız mümkün. Adobe Title Designer ile alakalı herşeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

Premiere'de, Adobe Title Designer ile karmaşık başlıklar oluşturmanız mümkün. Adobe Title Designer ile, başlıklara resimler, logolar ekleyerek onları değiştirebilir, çok sayıda başlık taslağını kullanabilir, bir başlıkta istediğiniz rahatlıkta şekiller oluşturabilir ve yeni stiller yaratarak kaydedebilir, sonra da bunları diğer dökümanlarınızla kullanabilirsiniz.Adobe Başlık Tasarım penceresi:
A. Seçim aracı (solda); Döndürme aracı (sağda) B. Yatay yazı aracı (sol); Dikey yazı aracı (sağ) C. Paragrafı yatay yazma (sol); Paragrafı dikey yazma (sağ) D. Yazıyı çizgiye uydurma araçları E. Kalem aracı (sol); Anchor noktası ekleme aracı (sağ) F. Anchor noktası silme aracı (sol); Anchor noktasına çevirme aracı (sağ) G. Dörtgen çizme aracı (sol); Köşeleri kırpılmış dörtgen çizme aracı (sağ) H. Köşeleri yuvarlatılmış dörtgen çizme aracı (sol); tam yuvarlak dörtgen çizme aracı (sağ) I. Üçgen çizme aracı (sol); Çeyrek daire çizme aracı (sağ) J. Daire çizme aracı (sol); Çizgi aracı (sağ) K. Timeline'la eş zamanlı hale getiren buton L. Monitöre çıkış butonu M. Yeni stil oluşturma butonu N. Oluşturduğunuz stili silme butonu.

Yeni veya kaydedilmiş bir Title (Başlık) açmak

Bir projede çalışırken bir title oluşturma ihtiyacı kaçınılmazdır, bir title bağımsız bir dosyadır, çalıştığınız projenizden ayrıdır. Herhangi bir klip gibi, Timeline pencerenize ekleyene kadar filminizin bir parçası değildir. Aynı anda birden fazla Title penceresi ile çalışabilirsiniz, ve oluşturduğunuz bir title dosyasını başka projelerinizde de kullanmanız bir şeyi değiştirmez. Adobe Title Designer'de oluşturup kaydettiğiniz Title dosyaları o anki aktif olan Project (Kütüphane) pencerenizde gözükecektir.

Yeni bir başlık oluşturmak ve onu kaydetmek için:

- File > New > Title yolunu izleyin. Adobe Title Designer açılacaktır.
- Sonra File > Save As yolunu seçin.
- Kaydedeceğiniz dosya için bir isim yazıp yer seçin ve sonra Save (Kaydet)'i tıklayın. Dosyanız kaydedilir.Daha önce kaydettiğiniz bir Title dosyasını açmak için:

- File > Open yolunu izleyin.
- Title'ı seçin ve Open deyin. Title açılacaktır.

NOT: Adobe Title Designer'da oluşturduğunuz ve kaydettiğiniz tüm Title'lar sadece Premire 6.5'te açılabilecektir. Premiere 6.0 ve daha evvelki sürümlerde oluşturulan Title dosyalarını açtığınızda, Premiere 6.0 Title penceresi açılır. Çalışmanıza 6.0 Title penceresi ile devam edebilir ya da kopyala-yapıştır yöntemi ile eski çalışmanızı Adobe Title Designer'a aktarabilirsiniz.


Açık bir projede Title dosyasını düzenlemek için :

Project penceresinde veya Timeline'da düzenlemek istediğiniz Title'a çift tıklayın.

Yeni başlıklarınızın ayarı

Adobe Title Designer penceresini açtığınız zaman, çizerek bir başlık hazırlayabileceğiniz gibi, programla birlikte gelen taslakları (templates) da kullanarak projenize yeni başlıklar eklemeniz mümkündür. Adobe Title Designer penceresinin çizim alanı ve oluşturduğunuz başlık, Project Settings (Proje Ayarları) kısmında belirttiğiniz frame boyutlarıyla aynı ölçüdedir.

Yazı kontrollerini kullanarak değerleri siz belirleyin

Adobe Title Designer, siz stiller yaratırken ve döndürme işlemlerini yaparken değerleri ayarlamak için özel yazı kontrollerini kullanır. Bu özel yazı kontrollerinin altı çizilidir, pop-up diyalog kutularından yazı seçmeksizin değerlerini kolayca ayarlayabileceğiniz etkişimli bir kullanılışlılığı vardır.Yazı kontrollerini kullanmak için, yazınız yukarıdaki gibi seçili halde iken aşağıdakilerden birini yapın:

- Birinci Yol: Resimde kırmızı ile yuvarlak içine aldığımız altı çizili rakamın üzerine fareyi getirin. Ucunda iki taraflı bir ok işareti bulunan bir ele dönüştüğü zaman, fareyi basılı tutarak sağa veya sola sürükleyin, değer artacak/azalacaktır, aynı şey yukarı aşağı sürüklediğinizde de geçerlidir. Geçerli değeri 10 ve katları şeklinde artırmak-azaltmak için Shift tuşuna basılı tutarak aynı işlemi yapabilirsiniz.
- İkinci Yol: Ya da altı çizili değere tıklayın ve klavyeden istediğiniz bir değeri girin.

Template'leri (taslakları) kullanmak

Adobe Title Designer bir başlık oluşturmanıza yardım edecek çeşitli başlıklardan oluşan bir çok template (taslak) içerir. Örneğin, projenizin içeriğine uygun bulacağınız şekil ve resimlere sahip çok çeşitli taslaklar vardır. Taslakların her biri özel bir tasarıma sahiptir. Eğer bir taslağı değiştirirseniz, onu yeni bir title dosyası olarak kaydedebilirsiniz ya da diğer projelerinizde kullandığınız başlıkları import edebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir title'ı taslak olarak kullanmanız da mümkündür.
Hazırladığınız taslakları başka platformlarda da kullanabilirsiniz. Taslaklarınızı paylaşma konusunda emin olmanız gereken bir nokta var, o da her sistemin taslaklarda kullandığınız bütün fontları, dokuları, logoları ve resimleri tanıyacağıdır.

Bir taslağı kullanmak ve yüklemek için:

Adobe Title Designer penceresinde iken, aşağıdaki iki işlemden birini yapın:


- Üstte bulunan Templates butonuna tıklayın.

- Ya da Premiere programının üst menülerindeki (File, Edit vs.) Title bölümünden Templates menüsünü seçin..


- Bir taslak seçin. Açmak için kategori isminin başında bulunan üçgene tıklayın.
- Kullanmak istediğiniz taslağı belirleyip Apply butonuna basın.

Halihazırda açık olan bir başlıktan bir taslak oluşturmak için:

- Üst menüden Title > Templates yolunu seçin, taslağınızı kaydetmek istediğiniz klasörü belirleyin.
- Kırmızı ile daire içine aldığım açılır menüden Save [Geçerli Dosyanızın Adı] as Template yolunu seçin. (Ben dosya adını rastgele diye belirttiğim için rastgele.prtl olarak görünüyor)Kaydedilmiş bir title dosyasını taslak olarak import etmek:

- Title > Templates'e girin ve sonra Template menüsünden File As Template seçeneğine tıklayın.
- Bir dosya seçin ve Open'ı tıklayın. Template olarak sadece Premiere 6.5 title (.prtl) dosyalarını import edebileceğinizi unutmayın.

Varsayılan template olarak ayarlamak:

- Title > Templates'e girin ve bir template seçin.
- Template menüsünden Set Template as Default yolunu seçin. Adobe Title Designer'i her açtığınızda belirlediğiniz template açılacaktır.

Varsayılan template'i yenilemek için:

- Title > Templates'e girin ve bir template seçin.
- Template menüsünden Restore Default Template ifadesini seçin ve Close diyerek kapatın.

Bir template'i yeniden adlandırmak için:

- Title > Templates'e girin ve bir template belirleyin.
- Template menüsünden Rename Template seçin.
- İsim yazma kutusunda bir isim girin ve OK deyin.

Bir template'i silmek için:

- Title > Templates seçin ve bir template belirleyin.
- Template menüsünden Delete Template deyin, sonra OK diyerek kapatın.

NOT: Eğer bu şekilde bir template'i silerseniz, Hard Diskinizden de kaldırılmış olur, bunu unutmayın.

Başlıkların arkasında videoyu göstermek

Filminizin herhangi bir karesine mahsus bir başlık oluşturmak istediğinizde, başlık oluşturduğunuz çizim alanında filminizin o karesini görmek istersiniz, ki bu çok önemli bir şeydir. O karenin görünmesi size istediğiniz pozisyonda güzel çizimler yapmanıza, yazılarınızı istediğiniz noktalara koymanıza imkan tanır ve filminizin o karesiyle uyumlu renklerde bir title hazırlamanıza yardım eder. Adobe Title Designer bu konuda çok kullanılışlıdır ve Timeline'da düzenleme çubuğunun olduğu yerdeki kareyi gösterir. Eğer görünmüyorsa o zaman Sync to Timeline butonunu kullanarak Timeline'da düzenleme çubuğunun olduğu yeri göstermesini temin edebilirsiniz ve aynı zamanda bu butonun yanında bulunan filmin süresini belirten kısma da istediğiniz karenin rakamlarını girdiğinizde o kare title penceresinde arka planda yer alacaktır.

Başlığınızın arkasında bir video karesini göstermek:

Adobe Title Designer penceresinde iken, Show Video'yu seçin.

Pencerede gösterilen kareyi belirlemek:

Aşağıdakilerden birini yapın:

- Show Video değerini göstermek istediğiniz kare çizim alanında görünene kadar sürükleyin. Show Video değeri projedeki zaman çizgisi gibi aynı formattadır. Örneğin, eğer bir PAL projede çalışıyorsanız (ki Türkiye'de biz hep PAL kullanırız), Show Video değeri bir PAL zaman çizgisi formatı ile aynıdır.


- Ya da, Show Video değeri kısmına tıklayın ve yer almasını istediğiniz zamanı girin. Tabi bu zamanın Timeline ile aynı formatta olmasına dikkat edin. Mesela, 00:00:09:03 gibi. (Saat, Dakika, Saniye, Salise)

Düzenleme çizgisinde olan karenin gösterilmesi:

Adobe Title Designer'de mevcut çizginin (edit line) olduğu yeri göstermek için, Sync to Timeline [ işareti ile simgelenir] butonuna basın.

Çizim alanını çevreleyen çizgiler

Adobe Title Designer'de yer alan ve aşağıda resimde gördüğünüz, A ve B ile gösterdiğim çizim alanını çevreleyen çizgiler, güvenli bir şekilde çizim yapmamızı sağlar. Bu çizgiler içinde yer alan çalışmalarımız, bizim için bir problem teşkil etmezler.Yazı ve grafiklerle yeni başlıklar oluşturmak

Yazılar ve grafikler kullanarak hazırlamak istediğiniz title çalışmaları için Adobe Title Designer size çok güzel imkânlar sunar. Sisteminizde yer alan, Type 1, OpenType, ve TrueType fontlar içeren vektör fontları kullanabilirsiniz, basit ve karmaşık şekiller oluşturabilirsiniz.

Yazı için text araçlarını kullanmak

Adobe Title Designer yazılar oluşturmanız için birçok araç ihtiva eder. Dikine yazılar, yatay yazılar, çizdiğiniz bir çizgi boyunca oluşturmak istediğiniz dalgalı yazılar vs. gibi.

Çizim alanında oluşturmak istediğiniz dikine veya yatay bir yazı için:

- Adobe Title Designer penceresinde, aşağıdaki işlemlerden birini yapın:

- Yatay yazı için (normal şekilde yazmak için), işaretine tıklayın.
- Dikine yazmak için, işaretine tıklayın.

- Çizim alanında, başlamak istediğiniz yere gelin ve tıklayarak yazınızı girin.

NOT: Varsayılan ayar olarak yazılar wrap (yani, görünebilir alan içinde kalan, yayılan bir şekilde) değildir. Bu nedenle yazı çizim alanının dışına doğru uzayıp gidecektir. Yazıyı wrap yapmak isterseniz, Title > Word Wrap seçerek wrap hale getirin. Word Wrap durumu kapalı olduğu zaman da yazıyı alta almak için Enter'a basmanız yeterlidir.
- Yazınızı yazıp bitirdiğiniz zaman, seçme aracını () seçin ve yazının dışına bir yere tıklayın.

Bir yazı kutusunda dikine veya yatay yazılar yazmak:

- Aşağıdakilerden birini yapın:

- Yatay yazı yazmak için, simgeli yazı aracına tıklayın.
- Dikey yazı yazmak için, simgeli yazı aracına tıklayın.

- Çizim alanında bir yazı kutusu çizin.
- Yazınızı yazın. Yazı kutunun dışına çıkmadan yazılır ve uzun yazılarda yazı kendiliğinden aşağı iner. Bu durumda yazı kutusunu tekrar boyutlandırırsanız yazının boyutunda bir değişiklik olmayacaktır.
- Yazı yazma işiniz bittiği zaman, seçme aracını () seçin ve yazı kutusunun dışına tıklayın.

Bir çizgi boyunca yazılar yazmak:

- Çizgi boyunca yazı yazma araçlarından simgesine veya simgesine tıklayın. Bu araç bir kalem aracıyla bir şey çizmeye benzer.
- Çizim alanında yazı yazmak istediğiniz yere tıklayın.
- İstediğiniz eğriliği, çizgiyi ve dilediğiniz çizgi alanını oluşturun.
- Arzu ettiğiniz çizgi şekli oluşana kadar tıklamaya devam edin.
- Yazınızı yazın. Gerekirse köşelerdeki küçük noktaları taşıyarak boyutları ayarlayabilirsiniz. Bu durumda yazı kutusunu tekrar boyutlandırırsanız yazının boyutunda bir değişiklik olmayacaktır.
- Yazı yazma işiniz bittiği zaman, seçme aracını () seçin ve yazı kutusunun dışına tıklayın.

Yazıları seçmek ve taşımak

Adobe Title Designer'da yazıları seçmek ve taşımak çok kolaydır.

Bir yazı kutusunu seçmek için:

Seçme aracını kullanarak yazının üzerine tıklayın.

Yazı kutusunda yer alan bir kelimeyi veya harfi seçmek için:

- Seçmek istediğiniz kelimeye çift tıklayın.
- Fareyi tutarak seçme aracıyla baştan sonra doğru seçiminizi yapın.Yazınızı taşımak için:

Seçme aracını kullanarak yazınızı seçtikten sonra fareyi istediğiniz pozisyone götürüp bırakın.

Yazıyı büyütüp küçültmek, döndürmek ve yazının yönünü değiştirmek

Bir yazı ya da çizginin boyutunu değiştirebilirsiniz. Grafik programları kullananlar için bu durum yabancı değil elbette; "Transform" dediğimiz ola budur işte. Bu yöntemi kullanarak ayrıca yazının yönünü değiştirebilirsiniz, istediğiniz açıda dönderebilirsiniz. Bu işlevleriyle Adobe Title Designer basit bir grafik programından daha fazlasını sunar.

Bir çizgi (path) üzerindeki yazının boyutunu değiştirmek:

- Çizgi üzerindeki yazıyı seçin.
- Aşağıdakilerden birini yapın:

- Çizgiyi büyütmek-küçültmek için (karakterleri değil), farenin işaretçisini yazı kutusunun bir köşesine veya köşelerde yer alan noktalardan biri üzerine getirin, farenin ucunda işaretini gördüğünüz zaman çekerek uzatın.
- Karakterlerle birlikte çizgiyi döndürmek için fare işaretçisini köşe noktalardan birinin dışına işareti görünecek şekilde yerleştirin ve tutarak çevirin.Yazı yönünü değiştirmek için:

- Yazı kutusunu seçin.
- Sonra Title > Orientation yolunu tıklayın ve Horizontal (Yatay) yahut Vertical (Dikey) pozisyonlardan uygun olanı kullanın.

Font özelliklerini değiştirmek

Adobe Title Designer bir font kütüphanesi içerir, kurulmuş olan fontların hepsi gözükür. Adobe Title Designer ile seçtiğiniz yazı objesine font kütüphanesinde yer alan istediğiniz fontu uygulayabilirsiniz. Font kütüphanesi (aslı Font Browser, ama en uygun ifade bu galiba) ile açık olan title dosyasındaki farklı fontları hızlı bir şekilde önizleme yapabilir, yazı kutusunda yer alan her bir harften her bir kelimeye, cümleye kadar farklı fontlar kullanabilirsiniz.

Fontu değiştirmek:

- Fontunu değiştirmek istediğiniz yazıyı seçin. (Yazı kutusunu seçmeniz de yeterlidir, ama herhangi bir kelimenin fontunu değiştirecekseniz elbette o kelime seçili olmalıdır.)
- Aşağıdaki işlemlerden birini yapın:

- Title > Font üst menüsüne girin ve menüden istediğiniz fontu seçin.
- Ya da, Title > Font > Browse deyip, bir font seçin, sonrasında OK'e tıklayın.
- Yahut, sağdaki Object Style Properties bölümünden istediğiniz fontu seçin.Fontun boyutunu değiştirmek:

Yazıyı seçerek aşağıdaki işlemlerden birini yapın:

- Title > Size menüsüne girin ve bir font boyutu belirleyin.
- Object Style bölümünden Font Size (Font Boyutu) kısmını değiştirin.


Yazı hizalamayı düzenlemek:

- Yazı kutusunu seçin.
- Title > Type Alignment seçin ve Left (Sola yasla), Center (Ortala), ya da Right (Sağa yasla) seçeneklerinden uygun olanı seçin.
- Aynı şeyi yazı üzerinde sağ tıklayarak da değiştirebilirsiniz.


NOT: Yazı ile ilgili değinilmesi gereken çok konu var, ama bundan sonrasını sizlerin deneme-yanılma ile öğrenmenize bırakıyorum. Çünkü, Adobe Title Designer ile yazılara gölgeler ekleyebilir, şekillerin içini dokularla doldurabilir, renklerle istediğiniz gibi oynayabilir, saydamlık özelliklerini değiştirebilir, bir kelimeye farklı renklerle dolgu yapabilir, distort denilen özellikle yazılara üç boyutlu görüntü verebilir (aşağıda da görülüyor zaten), gradient dediğimiz özellikleri kullanabilirsiniz. Hepsini burada anlatmamız mümkün değil, Object Style bölümünde (alt resim: sağdaki bölüm) daha seveceğiniz birçok özelliği bir arada bulacaksınız. Yazı konusunda benden bu kadar.


Title çalışmalara logolar eklemek

Adobe Title Designer diğer grafik uygulamaları, yani, vektörel çizimler yapılabilen Photoshop, Fireworks, Freehand vs. gibi programlar ile yapılmış bitmap logoları bir title içine yerleştirmek için bir çok metotlar sunar. Bir title içine bir logoyu yerleştirebilir ve ona Object Style bölümünden efektler uygulayabilirsiniz. İsterseniz bir logoyu bir doku gibi kullanmanız da mümkündür.

Bir title içine bir logo yerleştirmek için:

- Title > Logo > Insert Logo menüsünü seçin. Adobe Title Designer logonuzu daha önce oluşturduğunuz boyutta sahneye aktarır.
- Yahut, sahne içinde herhangi bir yerde sağ tıklayarak Insert > Logo'yu seçin.
- Logonuzu istediğiniz yere taşıyın, gerekirse boyutunu (size), saydamlığını (opacity), açısını (rotation) ve büyüklük-küçüklüğünü (scale) ayarlayın.

Bir yazı kutusunun içine logonuzu yerleştirmek:

- Yazı aracını kullanarak logonuzu istediğiniz yere import edin.
- Title > Logo > Insert Logo into Text menüsünü seçin.

Logonuzu orjinal boyutlarına çevirmek ya da görüntü oranını (aspect ratio) sıfırlamak için:

Logonuzu seçin ve Title > Logo > Restore Logo Size veya Title > Logo > Restore Logo Aspect Ratio menülerinden birini tıklayın.

NOT: Bazı dostlarımız "Ben kendi logomu film ekranına nasıl eklerim?" diye soruyor. Öncelikli tavsiyem logonuzu Photoshop, Fireworks programlarından birinde hazırladıktan sonra arka planını silerek (background'suz), .tga formatında kaydetmenizdir. Zaten program .tga dosyaları ile çalışıyor. Logunuzu sahneye import ettikten sonra filminizin neresinde görünmesini istiyorsanız oraya taşıyın ve dosyanızı bu şekilde kaydederek projenizde kullanın. Bir firmaya film hazırlama esnasında kullandığım bir logonun import edilmiş hali aşağıdaki gibidir:Hazırladığınız bir title dosyasını projenize eklemek

Artık bir title dosyası hazırladık ve kaydettik diyelim, zaten biz dosyayı kaydettiğimizde Premiere otomatik olarak açık olan Project penceresindeki geçerli klasöre eklemiş olacaktır. Title dosyaları da aynen bir film klibi gibi kullanılırlar. Yani filmleri ekrana nereye nasıl ekliyorsak title dosyalarını da aynen öyle ekleriz (tabii ki video 1, video 2, video 3... satırlarına) ve Motion, Transparancy gibi efektleri uygulayabiliriz.

Eğer hazırladığımız title dosyasını başka bir klibin üzerine koyup saydam olarak görünmesini istiyorsak, üzerine koymak istediğimiz klibin bulunduğu video satırının üstündeki video satırlarından birine koymalıyız. Mesela, Video 1 satırındaki filmimizin üzerine eklemek istediğimiz bir yazı için yapmamız gereken, title dosyasını Video 2 satırına veya üst satırlardan birine yerleştirmektir. Bir title dosyasını üst satıra eklediğimizde, title içinde bulunan boş ve yarı saydam alanlar alpha kanalına dönüşürler. Premiere title dosyalarınıza otomatik olarak Alpha Channel saydamlığı uygulayabilir, böylece alttaki videolarınız görünür. Title dosyaları Video 1A ya da 1B satırlarına eklenirse saydamlık özelliği uygulanamaz. (Mantık olarak zaten alt kanal olmadığından ancak giriş şeklindeki title dosyaları ilk satıra eklenmelidir. Geçiş efektleri uygulamak için tabi. Üst satırlara biliyorsunuz geçiş efekti uygulanmaz.)

Projenize bir title dosyası eklemek:

- Title dosyasını kaydettiniz. Title dosyasının, Project penceresinde görünüyor olması lazım.
- Aşağıdakilerden birini yapın:

- Title dosyasını filminizin üstüne koymak için bir üst satıra ekleyin. (Video 2 ya da daha yüksek).
- Eğer saydamlık özelliği olmayan bir şekilde kullanmak için Video 1A ya da 1B satırına ekleyin.

NOT: Eğer title dosyasını Video 1A veya 1B satırına eklerseniz, sonra onu bir üst satıra taşıyarak saydam hale getirebilirsiniz, ancak ilk taşımanızda saydamlığı görünmez. Saydam yapmak için Timeline üzerinde title dosyas seçili iken, üst menüden Clip > Video Options > Transparency yapın ve menüden uygun olan özelliği tercih edin. (TRANSPARENCY-MOTION konusunu ilerde farklı bir başlık altında inceleyeceğiz.)


Timeline'da bir title dosyasının süresini değiştirmek için:

Aşağıdakilerden birini yapın:

- Başından ve sonunda çekerek istediğiniz süre kadar uzatın. (In ve Out noktalarından).
- Title seçili bir halde iken, üst menüden Clip > Duration deyip yeni bir rakam girin.


Bir title dosyasını önizlemek:

Aşağıdakilerden birini yapın:

- Önizleme yapmak istediğiniz kısımda timeline çubuğunu ileri-geri oynatırken ALT tuşuna basılı tutun.
- Title dosyasının önizlemesini render yapın: Timeline üzerinde, sarı çalışma alanı barını izlemek istediğiniz Title dosyasının üzerini kaplayacak şekilde ayarlayın ve sonra önizleme yapmak için ENTER tuşuna basın. Eğer Realtime Preview özelliğiniz aktifse zaten bu konuda bir sorun olmaz, ancak bu özellik yüksek konfigürasyon ister.


Sonuç olarak:

Sanalkurs.net'in değerli dostları birbirinden güzel sorularla bizleri yönlendiriyorlar. Bu uzun ve maddeli yazı da onların sorularının bir neticesi olarak yazıldı. Elbette bu konu içinde yer aldığı halde yazamadığımız bazı maddeler de oldu, bunu da artık sizler deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
Çok güzel bir ders olmuş teşekkürler ederiz.
• 12 yıl önce
temele kadar inmiş ve uzun mutlaka yeni başlayan arkadaşların tamamını okuması tavsiyemdir.
• 12 yıl önce
hocam çok teşekkür ederim
• 11 yıl önce
cok teşekkur ederim öncelikle emeğinize sağlık ama görüntüleri tam olarak göremiyorum desem ve birazdaha büyültmeniz mümkün olabilirmi tekrar teşekkür ederim
• 11 yıl önce
Teşekkürler.Harika bir ders.Emeğinize sağlık.
• 5 yıl önce
abicim 2,5 aydır https://www.youtube.com/watch?v=ZduAhcO8El8 linkteki gibi video yapmaya çalışıyorum ama(0:22 saniyedeki 1930\'lu ile başlayan) siyah şeritin üstüne yazı yazmayı yapamıyorum siyah şerit hangi programla yapılıyor ve üstüne nasıl yazı yazılıyor bende sony vegas pro var ayrıca adobe premier cs4 var ama kurmadım vegas yeter diye ama bir türlü yapamıyorum bu başka bir programlamı yapılıyor lütfen abicim bana yardımcı olurmusunuz gerçekten çaresiz kaldım gecenin bu saatinde halen arayış içerisindeyim bir arkadaşım tavsiye etti bana yardımcı oldular sanada yardımcı olurlar dedi bende sizden yardım bekliyorum,şimdiden teşkkürler
• 5 yıl önce
@ozgurahmetaslan Vegas Pro kullanmadım, o yüzden belirttiğin şeyin nasıl yapıldığı konusunda bir fikrim yok. Ancak Premiere programını kullanırsan, yazı ekleme noktasında zorluk yaşamayacağına eminim. Adobe.com sitesinden programın son versiyonunu indirirsen daha gelişmiş özelliklere ulaşabileceğini ifade edebilirim.

Yukarı Git