Film Şeridi Efekti

Bu dersimizde Photoshop'ta film şeridi yapmayı ele alacağız.

Bir çok kişinin yapmış olduğu tasarımlarda ve bazı sinema efeklerinde bile kullanılan film seritlerinin nasıl yapıldığı bazı kişiler tarafından merak ediliyor.Bu dersimizde photoshop'ta böyle bir sey yapmayı deniyeceğiz.

Örnekler;







Yeni bir dosya açalım boyutu size kalmış. Araç menüsünden "Rectangular Marquee Tool" seçelim ve oluşturduğumuz sayfanın ortasında bir alanı seçelim ön ve art-alan renk paletleri yardımıyla seçtiğimiz alanı siyah renkle boyayalım.



İlk aşamayı başarılı bir şekilde tamamladığınızdan eminim. Yeni bir layer daha oluşturuyoruz.

Şimdi ise aynı araç çubugunu kullanarak siyah rankle boyadığımız alanın içinde yeni bir alan oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz bu alanıda beyaz renkle boyuyoruz.



Blending ayarlarına bir göz atalım ve bazı yerlerde ufak tefek değişikler yaparsak daha güzel olur gibi geliyor bana.Yeni layerımıza sağ tıklayıp açılır menüden Blending Options seçenegini tıklıyoruz.



Blending ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalıdır. Tabi kendi zevkinize göre kendi ince ve daha detaylı ayarlarınızıda kullanmakta serbestsiniz.







Yeni bir layer oluşturup Film seridimizin beyaz yerlerini yapıyoruz.



Hepsi bu kadar. Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

  • Etiketler;
Çağlar Umut Tosun
Grafik Tasarım bölümü mezunu olan yazar, dört yıldır grafik tasarımla uğraşıyor. Şu sıralar desen, karakalem ve animasyon çalışmalarına da yoğunlaşmış durumdadır. <p>Çağlar Umut Tosun, Photoshop, Flash, Freehand, CorelDraw, Frontpage programlarını kullanmayı biliyor ve sitede bu programlar hakkında dersler yazıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Güzel bir çalışma olmuş. 2 ay önce bir film şirketine logo yaparken bir film şeridi bulacağım diye canım çıkmıştı. Kendim yapmayı dendim sonrada , hazır bir fırça buldum. son çare olarak yabancı sitelerden fırça bulabilirsiniz. Teşekkürler.
ya ne biçim anlatımın var kardeşim ya düzgün dürüst anlat biraz başta takılı kaldım bazı anlatılması gereken yerleri atlamışsın
çok güzel emegine sagl1k site için böle bisey yapicam.
GENC KARDESİM BENİM ANLATIMIMDA DEGİL SENİN ANLAMANDA SORU NVAR YENİ BSLIYANLARIN DÜZEYİNDE BİR DERS DEÐİL
YA çok gzl bir çalışma ama bn baslarda takıldm ortayı siyah yapamıorm bi türlü yardım edermisiniz
çağlar kardes guzel bır ders saol. su sayıların gerıye doğru saymasını nasıl yapıcaz??
Geri sayım olayını ben süs olarak koymustum ama illaha göster diyorsan anlatırım ders olarak.
Foregorund ve background (Ön ve artalan renk paletleri) bunlara bak sonra Ctrl + Backspace ve/veya Alt + Backspace tuslari yardimiyla boya
sakın tarzınızı bozmayın anlatımlarınızla photoshop bilgimi geliştirmeme çok yardım ettiniz. teşekkürler anlamak isteyen ve bu işe gönül veren sizi anlıyor merak etmeyin.
çağlar kardeş böyle bır ders yaparsan sevınırım çalışmalarını dıkkatle takıp edıyoruz...
Playyy dersin hazır http://www.sanalkurs.net/geri-sayim-animasyonu-1451.html
Hocam ben invert glow yaptım ancak yaptığıım rengi gradient overlaya gelmiyor nasıl yapcam
Daha detaylı anlatabilirsen sorununu yardımcı olabilirim pek fazla bir sey anlamaıdm.?
Sormuştum cevabımı aldım,sağol dostum.
Bu ReSimLeR Olduqu YerDe DeqiŞio Ya Ben iStiyoRumKi ReSimLeR Sağa SoLa GideReK DeqiŞsin Olduqu YerDe DeqiŞmeSin Bunu nasıL YapaBiLiRiS YaRımCı OLaBiLiRmısın ?
eyw kardeşim çok sağolasın anlatımın çok çok iyi şu ana kadar anlattığın derslerden bi tanesinde bile takıldığım olmadı kendimi oldukça geliştirmemde yardımcı oldun hakkın ödenmez valla dersler için harcadığın ayırdığın her zamanın fazlasıyla bi değeri var hiçbiri boşa gitmiyo merak etme
SkateR_Boy bu derse bak; http://www.sanalkurs.net/hareket-eden-resimler-yapalim-1454.html
ya bisi sorucam su arka plani nasil cekiyorum tek film seridi istiyom ama arka plandaki beyatz yeride kayiz ediyo
gerçekten güzel çalışma kardeşim allah razı olsun

Yukarı Git