Fare İmlecini Değiştirmek (mouse.hide)

Bu derste butonların üzerine geldiğinizde fare imlecini nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz. Çok kolay ve pratik bir ders.

Bazı arkadaşlarımızın mouse gizlenmesi ile ilgili sordukları soruya cevap olarak hazırlıyorum bu dersi. Kolay anlaşılması için maddeler halinde anlatacağım. Çok kolay olduğunu göreceksiniz.

1. Yeni bir sayfa açın. 300x300 olsun mesela. İlk olarak imleçimizi oluşturacağız.

2. Insert > New Symbol menüsüne gidin. Gelen iletişim kutusuna "imlec_mc" yazın ve "Movie clip" seçin.3. Oluşturduğunuz movie clib'in içindesiniz şu an ve burada 3 tane layer oluşturalım: Action, Label, İmleç isimlerinde olsun.4. Action layerinde 1. ve 10. karelere stop() komutunu yerleştirin. Label layerinde ise yine aynı şekilde 1. kareye "normal" ve 10. kareye "over" ismini ekleyin.5. İmleç layer'ına bir grafik import edin. Burada 1. kareye yerleştirdiğiniz resim normal görünen hali, over yazan kısım ise butonun üzerine gittiğinizde görünecek olan haldir. Bu durumda 1. kareye ben bir yıldız şekli, 10. kareye ise başka bir şekil yerleştiriyorum.6. Şimdi ana sahneye gelin ve sahnede 3 layer oluşturalım:
Actions, Butonlar, İmleç.

7. Buton layer'ına butonlarını yerleştirin. Ben hızlı olması açısından Window > Common Libraries > Buttons menüsünden hazır bir buton seçiyorum. (Buton nasıl yapılır diyorsanız, Sanalkurs yazarlarından Kerim Sarıgül'ün hazırladığı derse gitmek için buraya tıklayın...)

8. Sonra da İmleç layer'ında iken, az önce hazırladığınız imlec_mc movie klibini sahnede herhangi bir yere taşıyın.

9. Şimdi de imlec_mc klibini seçin ve Properties panelindeki "Instance name" kısmına "yildiz_imlec" gibi bir isim verin.10. Sıra geldi actionscript kısmına. Bunun için Actions layerinin birinci karesini seçin ve Actions panelini açın (Kısa yolu: F9).

11. Actionscript panelinde iken (Script Assist açık olsun) soldaki menüden ActionScript 2.0 > Movie > Mouse > Hide komutunu ekleyin. Sonra da GlobalFunctions > Movie Clip Control > startDrag komutunu ekleyin ve "Lock mouse to center" ifadesinin başına işaret koyun.12. Şimdi butonlara gelin ve her birine aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.


on (rollOver) {

    with (yildiz_imlec) {

        gotoAndStop("over");

    }

}

on (rollOut) {

    with (yildiz_imlec) {

        gotoAndStop("normal");

    }

}13. Şimdi çalışmanızı Ctrl + Enter diyerek test edebilirsiniz.


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

siracel hocam der için çok teşekkür ediyorum ögretilerinizle bizlerin önünü açıyorsunuz açıklayıcı bi ders olmuş tekrar teşekkür ederrim
hocam anlatımınız için çok saolun ama ben normal ve over daki işlemi yapamadım daha doğrusu onların nerede olduğunu bulamadım
Aslında yazarken tahmin etmiştim :) Label layerindeki birinci kareyi seçin, Properties panelinden "Frame Label" yazan kısmı silin, Normal yazın, 10. kareyi seçin, aynı yere bu kez de over yazın. Hepsi budur.
Harika olmuş ellerine sağlık :kirp:
yine döktürmüssün hocam emeine saglik tesekkürler :)
Çokk Teşekkür ederim ama ben yapamadımmm:uzul:
abi çok sağol bir konu anlatmam gerrekiyordu çok ii bir konu
hocam ellerin dert görmesin
teşekkürler :D
Hocam sağ tuş yapınca fare imleci çıkıyo onu nasıl halledebiliriz?
yha bu flashı herkz öğrendi bi ben öqrenemedim uufff yaaa macromedia flash 8 i çok ii bilen biri bna yardm edebilr mi :( lütfenn :agla:

Yukarı Git