Expression Web'e önizleme yapmak

Microsoft'un efsanevi programı Frontpage yerine geliştirilen yeni nesil web tasarım programlarından Expression Web CSS, XHTML, XML, ASPX gibi birçok yeni standartla uyumlu bir halde geliyor.

Microsoft'un efsanevi programı Frontpage yerine geliştirilen yeni nesil web tasarım programlarından Expression Web CSS,XHTML,XML,ASPX gibi birçok yeni standartla uyumlu bir halde geliyor.Expression Web programı ile Microsoft Database'lerine ve XML dosyalarına erişimler ve uygulamalar gayet basit. Ancak burada html yerine aspx sayfaları kullanılmak durumunda. ASP(x) sayfaları server tarafında yorumlanarak üretilen dinamik dosyalar olduklarından bunları Expression Web üzerinde önizleyebilmemiz için bu yorumun sanki server tarafından yorumlanıp geliyormuş gibi gösteren ASP.Net Development Server eklentisi mevcuttur. Bu eklenti sayesinde gerekli bütün işlemleri serverda yapılmış gibi size sayfanızı görebiliriz. Önceden ASP sayfalarını önizlemek için IIS yükleyerek localhost üzerinden kendimiz erişerek bu işlemi yapabiliyorduk, ama artık bu işlemleri Microsoft arkaplanda kendi bir port açarak yukarıdaki gibi bir mesaj vererek yapıyor.Ancak buara sıkça sorulan bir soru var. Bilgisayarlarına ilk kez Expression Web kuran bazı öğrencilerim aspx sayfalarını önizleme yaptıklarında sadece html kodları gördüklerini ilettiler.
Bu sorun Expression Web programı kurulan bilgisayarda .Net Framework 2.0 yüklü olmamasından kaynaklanıyor ki, bir tasarımcının daha önce Framework kurmamış olması kadar doğal birşey yoktur.Daha önce Visual Studio.Net yüklediyseniz yanında Framework 2.0'da yüklendiği için bu sorun olmayacaktır.Bahsettiğimiz .Net Framework kısaca Microsoft'un asp sayfalarını yorumlarken kullandığı bazı temel çekirdek kod algoritmalarını barındıran altyapısıdır. Bu sorunun çözümü için Expression Web programını kaldırmadan küçük birkaç işlem ile ASP.Net Development Server aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızın Ekle Kaldır (Add or Remove Programs) kısmından Microsoft Expression Web'in Change kısmına tıklayın.

Açılan pencereden Add or Remove dedikten sonra altta gelen arayüzde Microsoft Expression Web yazan satırın yanındaki (+) işaretine tıklayarak o satırı genişletin. ASP.Net Development Server sekmesinin yanında kırmızı çarpı işareti vardır.Tıklayarak Installed on First Use diyin. Run from my computer o anda yüklemeleri yapmaya çalışacaktır,biz programı baştan çalıştırarak yüklemesini isteyeceğiz.


En son işlem olarak Expression Web programını kapatıp baştan çalıştırmayı unutmayın. Böylelikle bir aspx sayfası yarattığınızda önizlemesini ASP.Net Development Server ile yapabilirsiniz. Kolay gelsin....

  • Etiketler;
Ercan Altuğ Yılmaz
1981 İstanbul doğumlu. Öğrencilik kariyerine Maltepe Üniversitesinde e-MBA yaparak devam etmektedir. <p>Eğitmenliğe 2000 yılında Akademi-İstanbul'da Web Tasarımı eğitimleri vermekle başladı. İznik Akademisi, Digiturk, Medyasoft, SmartPRO gibi yerlerden sonra, şu an Netron Bilişim Akademisi Web & Grafik Tasarım Ürünleri Eğitmenidir. <p> Sanalkurs.net üzerindeki dersleriyle de sizlere yol göstermeye devam edecek.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

MS expression Web i cok iyi tanitiyorsunuz ancaky eni oldugu icin biraz daha ornek aciklamaya ihtiyac var.(http://www.ercanaltug.googlepages.com/)acilmiyor bir sorun var herhalde.iyigunler dilegi ile.
Merhaba blog adresim : www.ercanaltug.blogspot.com Teşekkürler daha çok örnek eklemeye çalışacağım. Kolay gelsin..
Bu işin uzun kısmı arkadaşlar bunlarla hiç uğraşmaya gerek yok , programı çalıştırıp yeni bir sayfa açın ve *.aspx uzantılı olarak kaydedin sonra F12'ye basın (bu internet explorer üzerinden önizleme yap demek) ardından sistem otomatik olarak gereksinimleri yüklüyor, yükleme işlemi bittikten sonra dosyayı açıp tekrar F12'ye bastığınızda internet explorer üzerinden *.aspx uzantılı dosyaları localhost sayesinde görebileceksiniz. Not: Daha önceleri IIS kullanılıyordu fakat Sadece XP Profosyonellere kurulabiliyordu home işletim sistemlerini desteklemiyordu Expression ile artık home işletim sistemlerinide bu sisteme uyumlu hale getirebiliyorsunuz. Vista home için henüz denemedim muhtemelen destekliyordur.

Yukarı Git