Excel'de Koşullu Biçimlendirme

Bu dersimizde size küçük bir örnekle koşullu biçimlendirme nedir ve nasıl yapılır anlatamaya çalışacağım.

Merhaba arkadaşlar;

Bu dersimizde size küçük bir örnekle koşullu biçimlendirme nedir ve nasıl yapılır anlatamaya çalışacağım.

Örnek: Depomuzdaki stok durumu ve elimizdeki stok durumunu gösterecek bir çizelge hazırlayalım.

Elimizdeki stok sayısı Depomuzdaki stok sayısına eşit veya küçük olduğu takdirde hücremizin rengini değişmeisni sağlayalım.

Öncelikle Excelde bir sayfa açıyoruz. Küçük bir örnek olarak Depomuzdaki stok durumu ve Elimizde olan stok sayısını gösteren bir çizelge yapıyoruz.
B2 hücresine tıklıyoruz ve Biçim Menüsünden ve Koşullu Biçimlendirme Sekmesini Seçiyoruz.Karşımıza gelen pencereden ayarlarımızı yapıyoruz. Biz örneğimizde B2 hücresi değeri A2 hücresine eşit ve küçük ise alan rengimizi kırmızı yapalım.
Buradan eşit yada küçük seçeneğini seçiyoruz.
Değerimizi alacağımız yani Depomuzdaki Stok Durumunu gösteren hücremizi A2 hücresini seçmek için en sağdaki kutucuğa tıklıyoruz
Hücremizi belirledikten sonra B2 hücremizin değeri düşük olduğunda alacağı biçimi BİÇİM sekmesinden ayarlıyoruz.
Değerimiz eşit yada küçük ise kırmızı arka plan olması için biçimimizi ayarladık:
Değerimiz büyük olduğu için biçimlendirmeden önceki hali gözükecektir.Değerimiz küçük yada eşit olduğu zaman dolgu rengi kırmızı olarak gözükecektir.Koşullu biçimlendirme işlemini bitirdik.

Bu işlemi diğer alt hücrelerede uygulamak istiyorsak B2 hücresinin sağ alt köşesindeki + olan yerden aşağıya doğru çekip işlemi kolayca alt hücrelere de uygulayabilirsiniz.

Başarılar Dilerim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşekkür ederim
teşekür ederim. güzel olmuş.
Harika bi yermiş burası
aynı formülü birden fazla koşulla yapabilrimiyiz? benim bir hesap cetvelim var burda 2 ayrı değerim var bir hücredeki fiyatlar diğer hücredekinden büyükse biçimlendirlmesini istiyorum ve misal a12 deki fiyat b12 deki fiyatı koşul alacak bunun bir altındaki a13, b13 ü koşul alacak şekilde nasıl yapabilirim....
Teşekkürler güzel bir konuya değinmişsiniz...

Yukarı Git