E-Ticarette Temel Kavramlar

E-Ticaret ile ilgili bilgilere bu ders ile giriş yapıyoruz. Aklınıza takılan soruların cevaplarının tamamını bu yazı dizisinde bulacaksınız.

a.İnternet Nedir?

Internet, diğer bilgisayarlarla iletişim kurmamıza olanak sağlayan çok büyük bir bilgi ağıdır. Bu bilgisayar ağı yüksek hızda veri aktarımı yapabilen iletişim hatlarından oluşmaktadır. Omurga görevi yürüten bu hatlar sayesinde metin, grafik, ses içeren dosyalar bilgisayarlar arasında hızla aktarılır. İnternete bağlanmak için bir ağa, diğer bir deyişle ana bir bilgisayara bağlanmamız gerekir.

İnternete bağlanmak için "Internet Servis Sağlayıcıları" (ISS) olarak isimlendirilen organizasyonları kullanırız. Çoğu kişi veya kurum ISS kullanarak internete bağlanırlar. ISS'ler internete bağlanmamız için ana bilgisayar hizmetlerini yürütürler ve bunun yanı sıra pek çok hizmeti sunarlar. Bu sayede çeşitli bilgileri ve belgeleri elektronik posta kullanarak dilediğimiz yere ulaştırabiliriz. Bu nedenle Internet iş dünyasında önemli bir konuma gelmiştir.

Herhangi bir kişi, kurum veya organizasyonun kendileriyle ilgili bilgileri birbirine bağlı bir şekilde yayınladığı oluşuma web sitesi denir. Web siteleri yardımıyla kişisel bilgisayarımızdan bu bilgilere Dünya'nın neresinde olursak olalım kolayca ve hızla erişebiliriz.

b. Intranet Nedir?

Internet üzerinden şirket içi bilgi paylaşımına intranet denmektedir. Tek bir organizasyonun gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Aynı internet gibi e-posta kullanımı, özel veri tabanı uygulamaları gibi olanaklar sağlar. En önemli özelliği bilgiler ve uygulamalar üzerinde belirli kişi ve gruplara kullanım izin ve yetkileri tanımlamanıza olanak sağlamasıdır. Ve bu paylaşımın güvenli olarak yapılması gerektiğinden çeşitli yazılım ve donanım araçlarıyla bu güvenliği Intranet sayesinde sağlayabilirsiniz. Firewall ismi verilen bu güvenlik sistemi sayesinde bilgi ve belgelerinizi hem iç hem de dış tehlikelerden koruyabilirsiniz. Özellikle günümüzde birçok firma bilgi, belge ve iç bünyesinde kurduğu uygulamaları intranete taşımaktadır. Bu sayede iş birliği yaptığı diğer firmalarla belirli yetkiler dahilinde bunları paylaşmakta ve verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Buna en basit örnek banka işlemlerinin internete taşınması gösterilebilir. Böylece müşteriler bankanın Intranetine, Internet üzerinden erişerek kendi banka işlemlerini yapabilmektedir.

c. www Nedir?

www, kısaca web (world wide web) Dünya üzerinde çeşitli ana bilgisayarlar üzerinde sunulan belgelerin tümüne verilen isimdir. Bugün dünyada web üzerinde milyonlarca sayfadan oluşan belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler sunucu (HTTP server) ismi verilen güçlü bilgisayarlarda bulunurlar. Web sitesi tasarım yazılımları sayesinde web sitesi kurulumu oldukça kolay ve hızlı bir hale gelmiştir. Web sitelerinde çeşitli ürün ve hizmetleri sunabilirsiniz.

d. HTML Nedir?

Web sayfaları HTML adı verilen bir dille yazılmıştır. HTML'nin sağladığı olanaklar sayesinde web sayfaları arasında köprü bağlantıları kurulabiliyor. Bu sayede belgeler arasında dolaşım çok kolaylaşmaktadır. Sayfa içerisinde bağlantılı olan kelime veya cümleler farklı renk veya yazı tipiyle vurgulanmaktadır. Bağlantının üzerine geldiğinizde fare imleci şekil değiştirerek bu durumu size bildirecektir, tıkladığınızda artık yeni bir belgeye geçiş yapılır. Geçiş web sitesindeki diğer bir sayfaya veya diğer bir web sitesine olabilir.

e. Elektronik Posta, e-Posta Nedir?

İnternette en etkin kullanılan araçlardan birisi de elektronik postadır. Elektronik posta sayesinde yazdığımız metinleri ve oluşturduğumuz dosyaları interneti kullanarak dünyanın her tarafına saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Bunun için karşı tarafın e-posta adresini bilmemiz yeterlidir. Bu adresler örnekte görüldüğü gibi kullanılırlar. suat.bilgin@finansbank.com.tr .

E-postanızı bağlı olduğunuz Internet Servis Sağlayıcınızdan veya Internet üzerinde ücretsiz e-posta hizmeti veren sitelerden alabilirsiniz. Özellikle ihracat amaçlı iletişim kurarken, Yahoo veya Hotmail gibi ücretsiz posta adresi verilen yerlerden alınan adreslerin kullanılmaması çok önemlidir. Prestij kaybetmenize neden olabilecek bu tür adresler yerine şirketinize ait bir alan adı üzerinden açılmış bir posta hesabı kullanmalısınız.
  • Etiketler;
Hakan Ayaz Damar
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

hakan bey e-ticaret ile ilgili bize bir kitap veya cd önerebilirmisiniz, zafer demirkolun var ancak çok yüzeysel anlatılmış veya sitede böyle bir bölüm açarsanız çok seviniriz. çalışmalarınızdan dolay çok teşekkür ederim.
E Ticaret uygulaması için bir işyeri açtığımda ürünleri depoda tutmama gerek varmı ? yoksa aracılık hizmeti olarak da yapılabiliniyor mu ?

Yukarı Git