E-Ticaret Kanalları

E-Ticaret Kanalları

a. E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, bir işletmedeki iş süreçlerinin elektronik süreçlere dönüştürülmesidir. İşletmenin ana işlevleri olan alım-satım, pazarlama faaliyetleri, üretim, finans ve satış işlemlerinin hepsinin internet ve bilgisayar teknolojilerinden yararlanılarak yapılmasını kapsamaktadır. E-ticaret sayesinde var olan iş yapma biçiminizi size kolaylık sağlayan bu araçlarla teknolojiyi kullanarak geliştirebilirsiniz.

E-ticaretin kullanıldığı uygulamalardan birisi e-pazaryerleridir. E-pazaryerleri sayesinde üretici ve tüketici direkt olarak internet üzerinden buluşabilmekte ve ürün ve hizmetlerin uygun maliyetlerle tüketiciye erişmesi sağlanabilmektedir. Özellikle e-ticaretin zaman ve mekan kavramlarını ortadan kaldırmasıyla dünyanın her yerinden mal alım satımı yapılabiliyor olması onu çekici kılan önemli unsurlardan birisidir.

Örneğin son zamanlarda ABD'de internet üzerinden yapılan satışlar rekor düzeye erişmiştir. Internet üzerinden satış yapan şirketlerin iş hacmi haftada 2 milyar doların üzerine çıkmıştır. Bunlarla birlikte ülkemizdeki gelişmeleri de izlediğimizde e-ticaretin insanların yaşamına hızla girdiğini ve kabul gördüğünü söyleyebiliriz.

E-ticaretin en önemli sorunları olan güvenlik ve ödeme sistemlerinin de giderek gelişen teknolojiyle çözüldüğü görülmektedir. Özellikle şirket maliyetlerinizi düşürmek, yeni pazarlara açılarak gelirleri artırmak, bilgiyi en etkin biçimde kullanmak, rekabet gücünüzü artırmak ve uzun vadede uluslar arası pazarlarda ticaret yapabilmek için e-ticaret önemli bir fırsat olarak karşınızda durmaktadır. Firma ve tüketicilerin giderek artan bilinçli kullanımıyla birlikte e-ticaretin yaşamımızda gelecekte önemli bir yer edineceğini söyleyebiliriz.

b. Internette Etkili Arama Nasıl Yapılır?

Altavista, Yahoo, Google gibi popüler arama motorlarının yardımıyla internette gereksinim duyduğunuz her türlü bilgiye dilediğiniz anda kolayca erişebilirsiniz. Bu işlem için aradığınız konuyla ilgili en belirgin kelimeyi sitenin arama alanına yazın. Ardından istediğiniz bilgiyi içeren siteler otomatik olarak listelenecektir.

Daha net sonuçlara erişmek için aradığınız kelimeleri ("") tırnak işareti içine yazabilirsiniz. Böylece tırnak içinde yer alan cümlenin tamamının geçtiği sayfalar listelenecektir. Örneğin İhracat Rejimiyle ilgili sayfaları görmek için arama alanına "ihracat rejimi" yazmanız yeterli olacaktır.

Bazı popüler arama motorlarında özel arama komutlarıyla kolayca istediğiniz bilgiye erişebilirsiniz. Örneğin ihracatla ilgili PDF dosyaları arıyorsanız Google'da arama alanına (ihracat:pdf) yazarak zaman kaybetmeden istediğiniz sonuçlara erişebilirsiniz. Veya benzer şekilde çok belirgin art arda olmasını istediğiniz bir metinle ilgili arama sonuçlarına erişmek için yine Google'da ihracat:teknoloji:transferi yazabilirsiniz.Ayrıca Google'da yer alan "Gelişmiş Arama" kısmından; arama şekli, dili, aradığınız dosya biçimi gibi detayları belirterek daha etkin bir arama yapabilirsiniz.

c. Interneti Etkin Kullanmanın Yolları

Yalnızca bir web sitesi kurarak iş fırsatlarının ortaya çıkmasını beklememelisiniz. Internet dünyasında mutlaka sürekli olarak etkin olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle web sitenizi arama motorlarına kaydettirmeniz gerekmektedir. Böylece ürün ve hizmetlerinizle ilgili yapılan arama sonuçlarında listelenmeniz ve ziyaretçilerin sitenize ulaşma şansı artacaktır. Arama motorlarına kayıt işlemini sitenizi tasarlayan kuruluş gerçekleştirebilir. Ayrıca pek çok arama motoru yeni yayınlanan siteleri veri tabanlarına otomatik olarak da kaydetmektedir. Arama motorları içersinde farklı listelenmek için çeşitli özel hizmet paketleri de sunulmaktadır. Bu sayede düşük bir bütçeyle firmanızla ilgili ürün ve hizmetlerle ilgili yapılan arama sonuçlarında öncelikli veya belirgin olarak listelenme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Etkin olmak için iş alanınızla ilgili sivil toplum örgütlerinin, Dış ticaret müsteşarlığı, İGEME gibi kamu kurumlarının ve E-ticaret kuruluşlarının sitelerini yakından izlemeniz gerekmektedir. Bu sayede çeşitli iş fırsatlarından hızlı bir şekilde haberdar olabilirsiniz. Pek çok site içersinde periyodik olarak site üyelerine gönderilen e-bülten hizmeti sunulmaktadır. Önemli bulduğunuz sitelerdeki e-bültenlere abone olarak duyuruların size e-posta yoluyla erişmesini sağlayabilirsiniz. E-bültenlerin içeriğinde özet olarak bulunan haber veya iş fırsatının üzerini tıklayarak konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Bunlara ek olarak internet üzerinde pek çok sanal fuar siteleri bulunmaktadır. Bir çeşit e-ticaret sitesi olan bu sanal fuarlara düşük bütçelerle kolayca katılabilirsiniz. Bu sayede firmanıza, ürün ve hizmetlerinize direkt konuyla ilgili profesyonelleri çekebilirsiniz.

d. Ticaret Fırsatlarını Yayınlayan Sitelerden Nasıl Yararlanılır?

Ticaret fırsatlarını yayınlayan dünya çapında binlerce web sitesi bulunmaktadır. Şimdi bu sitelerden nasıl yararlanabileceğinize göz atalım.

Örneğin Cenevrede bulunan ulusal ticaret merkezi ITC, çeşitli ürün grupları için Pazar bilgilerini sunmaktadır. Her ürün grubu için ayrı olarak sunulan haber servisi, ürünlerin güncel fiyatları, arz, talep ve pazardaki durumu etkileyebilecek bilgileri sağlamaktadır. Bu haber grubuna abone olanlar bu bilgileri e-posta, faks veya posta ile alabilirler. Ayrıca ITC'nin bünyesinde bulunan bilgi yayma birimi (Trade Information Dissemination Unit) özel bir ülkede ürünler için Pazar potansiyeli hakkında özet Pazar bilgilerini hazırlamaktadır. Bu raporlar, ithalat, ve ihracat miktarları, tüketici tercihleri, gümrük vergisi oranlarıü fiyatlar, reklamlar, dağıtım teknikleri, ticari deneyimler, Pazar fırsatları ve ilişkiye geçilebilecek kuruluşlar gibi Pazar giriş bilgileri konusunda bilgiler vermektedir. www.intracen.org

Dilerseniz Pazar bilgilerini ilgili ülkenin kendisinden de alabilirsiniz. Örneğin ABD Tarım Bakanlığı tarafından hazırlanan raporlarda elliden fazla ülkedeki gıda pazarlarıyla ilgili bilgiler verilmektedir. Raporlar Pazar hakkında genel bilgi, Pazar eğilimleri, fırsatlar ve yurtiçi gıda işleme sektörü hakkında bilgiler içermektedir. www.fas.usda.gov

ABD'nin The National Data Bank isimli kuruluşu da tüm dünyadaki pazarlar için ihracat olanaklarını içeren binden fazla Pazar araştırma raporuna yer vermektedir. Raporlar web sitesinden veya CD-ROM ortamında sağlanabilmektedir. www.stat-usa.gov

ABD Ticaret Bakanlığı sitesi de çeşitli ülke pazarları hakkında raporlar sunmaktadır. www.ita.doc.gov

Yine bu örneklere eklenebilecek Hollanda'nın CBI (Gelişmekte olan ülkelerden ithalatı geliştirme merkezi) de Hollanda ve AB pazarları için ürün Pazar araştırmaları yayınlamaktadır. www.cbi.nl

Bu gibi sitelere İGEME'nin web sitesindeki yararlı linkler bölümünden veya www.imex.com adresinden erişebilirsiniz.

İş fırsatlarının yayınlandığı çeşitli web siteleri:
www.dtm.gov.tr
www.igeme.gov.tr
www.kobinet.org.tr
www.tim.org.tr
www.turkticaret.net
www.stat.usa.gov
www.wtpfed.org
www.worldtradeaa.com
www.eceurope.com
www.intracen.org
www.imex.com

Şimdi dış ticaretle ilgili bir talebin nasıl bırakılacağına bir göz atalım. Bunun için www.igeme.org.tr sitesini örnek olarak kullanacağız. İgeme sitesinde bulunan 'Dış Talepler' bölümü, yurtiçinde ve yurtdışında bulunan firmaların, ihtiyaçları doğrultusunda dış ticaret yapabilecekleri ticaret ortakları bulabilmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanıma açılmış bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak için öncelikle Yeni Kullanıcı Kaydı sayfasında bulunan formu doldurarak, kayıtlı kullanıcı olmak gerekmektedir. Kullanıcı kaydınızı yapıp şifrenizi aldıktan sonra kayıtlı kullanıcı olarak sisteme giriyorsunuz.

Dış talepler

Yeni talep girişi bölümünde talep konusunu oluşturan ürün ve hizmet grubu, alım mı yoksa satım mı yapacağınızı İngilizce olarak talebinizi, varsa özel isteklerinizi ve talebin geçerlilik tarihini girebilirsiniz. Talebinizi kaydetmenizin ardından talebiniz Türkçe ve İngilizce sayfalarda bulunan Dış Talepler bölümünde görüntülenir. Talebiniz İGEME web sitesinin İngilizce sayfalarında yer alan ve aynı içeriğe sahip olan BOBB (Business Opportunities Bulletin Board) sayfalarında da görüntülenir. Böylece yabancı bir firmanın girilen talebi görmesi ve firma bilgilerine ulaşarak bağlantı kurabilmesi sağlanmış olur.Ayrıca Türk firmalarının da yabancı firma taleplerine ve firma bilgilerine ulaşması sağlanmış olur.

Ayrıca dilerseniz firma E-mail aboneliğini de etkin hale getirebilir ve böylece seçtiğiniz ürün grubunda ve talep türünde gönderilen taleplerin, talep girildiği anda e posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Dış Talepler hizmeti İGEME Ticari Bilgi Sistemleri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.

e. Pazarlama Aracı Olarak e-Posta Nasıl Kullanılır?

Pazarlama alanında e-posta kullanımı şu anda dünyada en yaygın ve tartışmalı yöntemlerden birisidir. Çok ucuz bir ortam olması nedeniyle çok fazla şirket tarafından tercih edilmektedir. Bunun için kolayca bir adres satın alınabilir ve binlerce kişiye ürün ve hizmet promosyonları içeren e-posta iletileri gönderebilirsiniz. Ancak bu tür kullanım ne yazık ki spam denilen istenmeyen e-postaların kişilere ulaşmasına neden olmaktadır. Pek çok kişi bu nedenle istenmeyen e-postalardan kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanmak zorunda kalmaktadır.

Bu yüzden elektronik postayla pazarlamanın kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin gönderdiğiniz postalar bir ekranı geçmemeli ve birden fazla mesaj içermemelidir. Pazarlama mesajları tam hedef kitlesine gönderilmelidir. Özellikle mesajın gönderileceği kişinin tanınması ve içeriğin buna göre oluşturulması çok önemlidir.

Ayrıca gönderdiğiniz bu e-posta mesajlarının yanıtlanması durumunda bunları karşılayabilecek insan kaynağının çok iyi planlanması gerekmektedir. Siz binlerce e-posta yolladığınızda size geri gelecek binlerce e-postaya yanıt verecek eleman organizasyonunuzun olup olmadığını düşünmelisiniz.

f. E-Ticaret Destekleri

KOSGEB, işletmelerin dünya pazarlarına açılmaları, rekabet düzeylerini yükseltmeleri, internet hizmetlerinden faydalanarak internet kültürünü geliştirmeleri için Bilgi Ağları ve E-İş Desteği kapsamında, adım adım E-Ticarete geçilmesine ve donanım, iletişim, servis, sunum, yazılım, yazılım geliştirme, danışmanlık ve tanıtım konularında geri ödemesiz olarak destekler sağlamaktadır.

Bu sayede işletmelerin internet ve iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklardan, özellikle internet üzerinden tanıtım, ihracat ve yeni pazarlara kolayca ulaşma ve tüm bilgilerini elektronik ortama aktararak ihracatlarını geliştirmeleri hedeflenmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için bulunduğuz il veya en yakın ildeki KOSGEB Hizmet Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

KOSGEB'e erişim: ePosta:kos@kosgeb.gov.tr, Telefon:(312) 212 81 90, Faks:(312) 212 25 08
  • Etiketler;
Hakan Ayaz Damar
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

cok şahane teşekur edrım daha ben yolun başında bıle degılım ınşallah bu e ticarette başarılı olmak istıyorum
e-ticaret ile ilgili internette uzun zamandir aradigim, tatmin edici bilgilerin icerdigi tek guzel site cok tesk ederim.

Yukarı Git