Dreamweaver ile online çalışma

"Dreamweaver ile almış olduğum sitedeki sayfalara nasıl müdahale edebilirim?" sorusuna çok geç kalmış bir cevap vermek istemediğim için ders olarak eklemeyi uygun gördüm.

"Dreamweaver ile almış olduğum sitedeki sayfalara nasıl müdahale edebilirim?" sorusuna çok geç kalmış bir cevap vermek istemediğim için ders olarak eklemeyi uygun gördüm.

Dreamweaver'la online olarak ftp'ye bağlanarak dosyalar üstünde işlem yapmak oldukça basit bir işlem ve bu ders te CS4 versyonu kullanılarak örneklendirme yapılmıştır.

1- Dreamweaver açıldı F8'e basarak files menü sekmesini açıyoruz.
Buradan manage site ikonunu tıklıyoruz.2- Karşımıza daha önce tanımladığımız siteler geldi. Biz burada yeni ve çıkansekmeden FTP&RDS seçeneğini seçiyoruz.3- Karşımıza yeni bir pencere geldi bu pencere bizim server bağlantı bilgilerini gireceğimiz penceredir.
a- Name bölümü bizim göreceğimiz bir değerdir serverla alakası yoktur.
b- Access Type FTP olarak kalacak.
c- FTP-Host bölümüne sitenizin ftp adresini yazacaksınız. (ör:ftp.sivildenizcilik.com)
d- Host directory bölümü sizin serverda yöneteceğiniz dosyaların bulunduğu klasör ismi (ör:httpdocs)
e- Login bölümü ftp adresinizin kullanıcı adını gireceğiniz alandır.
f- Password bölümü ise ftp adresinizin şifre alanıdır.
g- Bu alanları doldurduktan sonra TEST butonuna tıklayarak bilgilerinizde hata yapıp yapmadığınızı denetletmekte fayda var.
h- Diğer alanlara hiç dokunmadan OK butonunu tıklayabilirsiniz.4- Şimdi server bağlantısı kurulumu için kısa bir süre sizi bekletecek aynı yükleme yapar gibi. Daha sonra ilk adım da F8 le açmış olduğunuz File sekmenize baktığınızda ftp de bulunan dosyalarınızın burada olduğunu göreceksiniz. İşlem yapmak istediğiniz dosyaya çift tıklayarak işlem yapabilir ve ctrl+s ile save ettiğinizde internet üzerinden test edebilirsiniz.Kolay gelsin...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Çok teşekkür ederim.Çok işime yaradı.Öğrendiğim iyi oldu.. Sağolun..

Yukarı Git