Dönen Daire Yapalım

Bu dersimizde web sitelerinin banner diye tabir ettiğimiz reklam tanıtımlarında çok dikkat çeken ve ç;ok kullanılan güzel bir çalışmayı sizlerle paylaşacağım.

Merhaba arkadaşlar ;

Bu dersimizde web sitelerinin banner diye tabir ettiğimiz reklam tanıtımlarında çok dikkat çeken ve ç;ok kullanılan güzel bir çalışmayı sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle sayfamıza tools kısmından rectangle tool ile kare çizelim ve copy yöntemiyle çoğaltalım.Çoğaltmamızın sebebi ise aşağıdaki şekli elde edebilmemiz içindir.Çoğalttığımız kareleri hafif bir şekilde mouse ile köşesinden tutup bükerek üst üste koyalım.Ben genelde bu yöntemi kullanıyorum fakat farklı yöntemleri de var.Sonuçta aşağıdaki şekli elde etmeniz gerekli.Bu şekili oluşturduktan sonra yukarıdaki gibi gölge alabilmesi için ve dönme işlemini gerçekleştirirken sağa sola kaymalar olmaması için F8'e basarak movie clip sekmesini seçiyoruz.Burada önemli olan nokta şu karşımıza gelen pencerede registration kısmında movie clibimizi orta noktaya sabitleyip dönmesi için tam orta noktayı seçmeliyiz tıpkı aşağıda gördüğünüz gibi olması gerekli.
Artık şeklimiz movie clip haline dönüştü.Şimdi şeklimize bir kere tıklayalım ve aşağıdan Filters sekmesine gelip + 'ya tıklayalım.Sonra gelen sekmeden de glow'u seçiyoruz.Artık gölgenin rengi size kalmış.Ve şimdi yine filters sekmesinin yanında bulunan properties'ten instance name'ine daire_mc diyelim.Sonrada sayfada herhangi bir boşluğa tıklayıp ilk frame'e aşağıdaki kodları yazalım:


function beklet() {

daire_mc._rotation +=1;

}

setInterval(beklet,9);Burada dairemizin dönmesini sağlıyoruz ve setInterval(beklet,9) ile de hızını belirlemiş olduk.Yani 9 milisalisede bir defa saat yönünde dönmesini sağladık.

Evet çalışmamız bu kadar isterseniz dairenin ortasına kendinize göre reklamınızı yapabilirsinizçalışmanız aşağıdaki gibi ise sorun yok demektir :) İyi çalışmalar.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

+1 ve beklet9 neleri etkiliyor?
+1 rotation derecesini yani açısını 1 arttırıyor beklet ise fonksiyonun adı oradaki 9 bu fonksiyonun kaç mili saniyede bir tekrarlanacağını gösteriyor. yani setInterval şunu demiş oluyoruz. her 9 milisaniyede bir beklet fonksiyonunu tekrar çalıştır diyoruz. beklet fonksiyonuda rotationu bir arttırıyor her seferinde bu şekilde hareket gerçekleşmiş oluyor. biraz karışık oldu sanırım kusura bakma ayrıca Mesut Müftüoğlu 'na teşekkür ediyorum
setInterval(beklet,9) ile de hızını belirlemiş olduk.Yani 9 milisalisede bir defa saat yönünde dönmesini sağladık.
Elinize sağlık Böylelikle functionun nasıl kullanıldığını en basit haliyle öğrenmiş olduk :gul:
teşekkürler sağolun. bu flash programını nereden bulabiliriz acaba ?
ilk farmer nerede onu bulamadım
ben yaptım dönmedi neden olabilir
Bu şekli illaki kare kullanarak zorraki durumda çokgen daire çıkarmaya gerek yok. En basit yöntemi Direkt polyStar Tool seçip properties segmesinde altta options bölümünden style : star kenar numarası 15 artık kaç kenarlı isterseniz,diğer yıldız point dercesinide 1 yapabilirsiniz. Size kalmış sonra arkadaşın dediklerini yapabilirsiniz.;) Ders paylaşımında katkılarından ötürü teşekkürler ;)
sağolun
Bu arada Frame koduda çalışmıyor.Flash cs3de denedim olmadı.;)
elıne saglık ama bence yeterlı buı anlaıtm deıl ama en azından rapıde wermemıssın calısmanı bunun için ayrıca tşkller
Afedersin ama Flash Profesional 8 de denedim belirttiğin bazı özellikler bu sürümde bulunmadığı için yapamadım.Sen bu dönen daireyi Flash ın hangi sürümünde yaptın acaba ?
Pardon ama Flash ın hangi sürümünde yaptın bunu çünkü belirtmiş olduğun bi kaç özellik Flash Profesional da bulunmuyoda ...
cok basit bir konu ama bilmeyen arkadaslarımız ıcın ıyı olmus elıne saglık
Sağol Hocam ama ben de yaptım dönmedi. Neden olabilir acaba. Yanlış olmasın diye sizin yazdığınız kodu kopyalayıp yapıştırdım. Yine dönmedi. Yinede ellerine sağlık güzel bir çalışma.
ben çok beğenddim teşekkürler:kirp:
Güzel çalışma saolasın
Bu konuyu flasharsivi.com sitesindeki dersler bölümünde ben anlattım.Sizde burada kullanmışsınız ne güzel bilgi paylaşımı olmuş fakat en azından kaynak belirtilmesi gerekir bu konularda.
harikaa tamlazm olan bişidi paylaşm için tşkler :D
ya ben yaptım ama olmadı:(
ya şimdi ise boş sayfa içinde dönüyor bunun sebebi nedir?
bencede yetersiz bir anlatım video ders olarak verilse çok daha yararlı olur. ama yinede paylaşım için teşekkürler
güzel bir anlatım olmmış
Arkadaşlar bu animasyonun 30sn sürmesini istiyorum nasıl yapabilirim, teşekkürler

Yukarı Git