Domain ve Subdomain Ne Demektir?

Domain ve subdomain ne anlama geldiğini ve Türkçe domainle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Domain ve subdomain ne anlama geldiğini ve Türkçe domainle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik açısından oldukça önem taşımaktadır.Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan web tarayıcısı ve ve Türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması avantaj olmakla beraber, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu mail gönderme konusunda bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain (Sub Domain)

***.firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:

Subdomain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin belediyesi.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela bakirköy.belediyesi.com, avcilar.belediyesi.com gibi sonsuz sayıda belediyesi.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.

İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

Herkese iyi çalışmalar...

  • Etiketler;
Oğuzhan Abalı
Oğuzhan Abalı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu ve 10 yılı aşkın senedir .Net programcısı olarak freelance ve ortak bir çok projede görev aldı. <p>Microsoft'un MCTS-MCPD ve MCT ünvanlarına sahip. <p>Son zamanlarında .Net'in yanısıra artık Python da yazmaya başladı. <p>Kendince müzikle uğraşmayı seviyor. Ve bildiklerini paylaşmaktan hoşlanıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

hımm duyuyordum ne oldugunu bilmiyordum guzelders teşekkürler
Evet yararlı bir paylaşım sağol...
sub domain ile alakalı detaylı bilgi varmı yoksa tamamı bu kadarmı :-dusun: bişe anlayamadımda :sasir:
Subdomain ile ilgili bilmeniz gereken herşey en sade bir biçimde anlatılmıştır.Anlayıp anlayamanız size kalmıştır.İyi günler..
eyvallah kardeş yine aydınlattın
Teşekürler.
Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
anlatım için teşekkürler.
anlatım için teşekkürler.
anlatım için teşekkürler.

Yukarı Git