Domain Süre Aşımı

Bu dersimizde orjinal adı Expired Domain, yani bize ait olan alan adımızın zaman aşımına uğraması ve gerekli uzatma işleminin yapılmamış olması ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde kendimize ait bir alan adını süresi dolduğunda (aştığında) tekrar nasıl alabiliriz ondan bahsedelim.

Öncelikle ilk defa alan adı alıyorsak bunu bir kaç yerli veya yabancı hosting firması üzerinden araştırıp kolaylıkla tescil ettirebiliriz.
Yalnız şunu önemle belirtmeliyimki domainlerle ilgili sıkıntı daha alırken başlamaktadır. Özellikle yurt dışı menşei bir firmadan almış iseniz (örnek:www.netsol.com) hem iletişim sıkıntısı yaşarsınız, hem de destek sıkıntısı. Bir de satın alma işleminde ödeme yapan kişi büyük rol oynamaktadır. Satın alırken belge gerektirmeyen alan adları vardır, .com, .net gibi; bunları herkes alabilir. O yüzden domain ile ilişkili bir sıkıntı olduğunda firma ödeme yapan kişinin bilgilerini esas alacaktır. (Kredi kartı bilgileri, paypal kayıtları veya ID bilgileri...)

Diyelim ki www.sanalkurs.net alan adı bana ait. İki yıl önce bu domaini alırken kredi kartım olmadığı için arkadaşım ödedi, artık ilgili kişi odur. 1 Mayıs 2008 süre doldu ve alan adımız parka çekildi.

Çözüm kısmına bakalım; arkadaşa ulaşmamız gerekiyor, en kısa çözüm yolu ve en hesaplı olanıdır, yaklaşık 8,50 $ - 12.00 $. Diğer çözüm yolu beklemektir, 65 - 90 gün arası kesin olmamakla birlikte ve şansımıza bizden önce gelen olmaz ise bize kalır.

İşin ilginç kısmı ise alan adını aldığınız firma süresi dolmuş olan bu domaini ICANN sunucularına iade etmeyebilir. Peki iade etmezse ne olacak? Domain boşa düşmez ve firma kime isterse ona satabilir. Buna bağlı olarak da kendi alan adımızı bir açık artırma müzayedisinde 126.00 $ fiyat ile alabiliriz. :)

Bu işi yapan büyük kuruluşlar vardır. Bizim domainlerimizi günlük takip eden hit değerlendirmesi yapan ve onlara değer biçen. O yüzden sorunu kaynağından çözmek her zaman için en iyisidir.

Öneriler:

1- Mümkün olduğunca kolay iletişim kurabileceğiniz bölgelerden alan adı tahsis etmeye çalışın. (Türkiye)
2- Alan adı aldığınız firma size ne kadar sık geri bildirim sunuyor, bunu gözlemleyin. (İzasoft.com, Çok sık Domain Expire Uyarısı yapan firmalardandır.)
3- Ödeme noktasında her zaman ulaşma imkanınız olan kişilere yaptırın. (Kendi adınıza olursa işlemler daha kolay olur.)
4- Alan adının, kişi ya da kuruma ait bir prestij göstergesi olduğunu unutmayın.

Yukardaki öneriler doğrultusunda alan adı alımı yapmış iseniz domain süre aşımınız 1-2 hafta ise bir kaç gerekli prosedür ile aynı paraya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Aksi durum söz konusu ise sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor.

Açık Artırma ile Domain Satan Büyük Kuruluşlar:

http://www.godady.com
http://www.netsol.com
http://www.pool.com
http://www.snapnames.com

  • Etiketler;
Mustafa Coşkun
1982 yılında Aksaray'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. <p>2001 yılında Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde eğitime başladı. Şu anda İngilizce ve Almanca olarak sadece özel ders ve çeviri hizmeti sunuyor. <p>2005 yılında internet ve web programcılığına geçti. Bir çok şirket için freelancer & home-office olarak proje geliştirdi. Aynı şekilde bu şirketlerin danışmanlıklarını ve site dil uygulamalarını sağlıyor. <p>Bilgisayar ile olan alakası ortaokulda QBasic ile başladı. Sonra normal internet kullanıcısı olarak devam etti. Şu an ASP, ASP.net, C#.net dilleri ile proje geliştirmektedir. Ayrıca grafik olarak da aktif bir Photoshop kullanıcısıdır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

guzel olmus teşekkur
Teşekkürler Hocam güzel paylaşım.
Sayın Mustafa Bey Benim bir sorum olacaktı..Ben Yurtdışında yaşıyorum ve burdaki bir firmadan domain alalı 1 sene oldu..ve bitmek üzere..öğrenmek istediğim eğer bu firma benim domain elinde tutarsa mecbur onlardan alamk zorunda kalıcaz..Bu domainlerin ana merkezi neresi..www.nic.com olabilirmi ordan alsak diğrer firmaları aradan çıkarmış olurmuyuz? Teşekkürler..
Şöyle söyleyim herharukarda domainin asıl sahibi yetki sahibidir yani alan adı size aitse başka bir firmaya yetki vererek transfer ettirebilirsiniz. Böylelikle hem otomatikman süresi uzamış olur hemde firma değişmiş olur ama söz sahibi ödeme yapan kişidir. O kişinin başvurması lazım... Aksi takdirde domain back order olmadan işlem yapamazsınız. Kolay gelsin...

Yukarı Git