DNS Yönlendirme Problemi

TTNET İŞYERİM Web Paketi ile yaşanabilecek olası en büyük sıkıntı ve dikkat edilmesi gereken hususlara değinelim.

Arkadaşlar Merhaba,
Uzun bir aradan sonya yeniden birlikteyiz. Ben yokken Türkiye'de yeni atılımlar ve açılımlar olmuş. Bunlar arasında bizi en yakından ilgilendireni Web ile olanı olsa gerek.

Gelir gelmez bir kaç müşterinin mağduriyetini giderme telaşına kapıldım. Bu güncel sorunun adı "TTNET İŞYERİM'E GEÇİN, KÂRA GEÇİN!" sloganıydı. Bana verilen bilgiye göre böyle bir paket satın alıyorsunuz ve Domain (alan adı) - Hosting sahibi oluyorsunuz. İyi ama herşey bu kadar basit mi? Müşteri olarak siz bu paketi satın aldınız, artık firmanıza ait bir domain ve web alanı var, artı hazır site şablonlarınız. Öyle olsa bile; en azından orta düzey bir bilgisayar veya internet kullanıcısı değilseniz zaten bu içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Biz de çözüm olarak domaini yönlendirme yolunu seçtik. Yani başka bir web alanı ve yeni bir web sitesi.

Durum sanıldığı kadar kolay olmadı. Çünkü böyle bir durum söz konusu değilmiş. Telekom Müdürlüğü ile yaptığım görüşme sonucunda böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediler. Aslında bu büyük bir sorunun başlangıcıydı; çünkü size ait bir domain var, ama kontrolü size verilmiyor. Biz tabi ki bu durumda mağdur olan müşteriyi Telekom Müdürlüğüne yönlendirdik. Öyle ki bu sorun için bir muhatap bile bulunamamış, ne hizmeti açan şube üstlenmiş, ne de kurulum yapan şahıslar üstlenmiş. Şüphesiz akla ilk gelen kâr amaçlı ve eksik alt yapılı bir sistem olduğuydu. Be nde böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması açısından en büyük dezavantajını belirtmek istedim.

Çalıştığınız ya da sahibi olduğunuz bir firma için benzer bir paket satın alacak olursanız, lütfen öncelikle domain ve hosting hizmetinin sizin kontrolünüzde olmasına dikkat edin. Aksi takdirde sizin adınıza tescillenmiş olan alan adınızı istediğiniz gibi kullanamıyorsunuz. Siz Sanalkurs ailesi bireylerininde böyle bir sıkıntı yaşamaması açısından paylaşmak istedim.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git