DMOZ nedir?

DMOZ sitelerin arama motorları tarafından sınıflandırılması için kolaylık sağlayan sayfanızı uygun kategoriye ekleyerek botun sitenize geldiğinde ne arıyacağını ve ne araması gerektiğini belirten dizin sistemidir.

DMOZ sitelerin arama motorları tarafından sınıflandırılması için kolaylık sağlayan sayfanızı uygun kategoriye ekleyerek botun sitenize geldiğinde ne arıyacağını ve ne araması gerektiğini belirten dizin sistemidir.

DMOZ kelimesini duymayan yoktur sanırım. Şimdiye kadar hep "DMOZ kaydı var mı", "DMOZ'da kayıt olan bilmem kaç Pagerank'li siteyle link değişimi" gibi bazı söz öbekleri mutlaka duymuşsunuzdur ya da birçok forumda karşılaşmışsınızdır. Google ve diğer arama motorlarının yapılan bir arama sonucunda dikkate aldığı kriterlerden biride dizin kayıt durumlarıdır. Arama motorları bazı büyük dizinlere bakarlar ki bunların başında DMOZ.org adresi gelir.

İyide bu dev arama motorları neden böyle birşey yapıyor, ne gerek var. Bunun nedeni DMOZ'un siteleri dizinine ekleme şekli. DMOZ'a bir site kaydettiğinizde eklenmeniz 1 ay ile 3 ay arasında değişebiliyor.

Bununda sebebi siz sitenizi kayıt etmek için başvuru yaptığınızda siteniz öncelikle doğru dizin altına ekleniyor mu, site spam mi değil mi, yararlı bir sitemi mi bütün bunların detaylı incelemeleri sonucunda DMOZ'a kayıt edilmesi. Dolayısıyla her sitede tek tek incelenerek DMOZ altında toplanıyor.

Sonuç olarak Google başta olmak üzere tüm arama motorlarıda DMOZ'un incelemelerine güveniyor ve arama sonucunun listelenmesinde de bunu gözönünde bulunduruyor.

DMOZ'a kayıt için Püf Noktası:

[*] Kayıt ettiğiniz kategori çok önemlidir. Sakın bir sağlık sitesini gidip, bilim kategorisi altına eklemeyin.
[*] Site içerikleriniz özgün olsun ve siteniz kesinlikle spam olmasın
[*] Tasarımlarınız esnek olsun.
[*] Site güncellemelerinizin devamlılığı olsun

Eğer bu 4 maddeye dikkat ederseniz. DMOZ'a kayıdınız daha hızlı gerçekleşecektir. Böylelikle arama motoru optimizasyonunda skor tabelanıza +1 gol daha yazılır. Sizde mutlaka web sitenizi DMOZ'a kayıt ettirin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Hocam Bu Konunun Biraz Detaylarına Değinirseniz Çok Makbule Geçer Ben Ne zamadır DMOZ Kaydı Yapmak istiyorum ama ya beceremedim yada kabul etmiyorlar
• 10 yıl önce
ilerleyen zamanlarda daha detaylı ele alabilirim

Yukarı Git