Delphi ile StringGrid (Tablo) Oluşturmak

Delphi görsel bir programlama dili ve onunla excel tarzı bir grid oluşturmak oldukça basit. Eğer delphide tablo oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri izlemelisiniz...

Delphi görsel bir programlama dili ve onunla excel tarzı bir grid oluşturmak oldukça basit. Eğer delphide tablo oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri izlemelisiniz...

Programı açtığımızda üstte bulunan yapraklardan "Additional" yaprağında bulunan StringGrid (Grid) seçilir:Forma stringgrid eklenir ve boyutları ayarlanır:
Daha sonra stringgrid'i fare ile seçerek object inspector penceresine dönelim. Bu bölümde colcount sütun sayısını rowcount ise satır sayısını belirlememize yardımcı olur. Buradaki sayıyı gönlünüzce değiştirebilirsiniz.

Yine object inspector bölümünde Fixed Color bölümünden satır ve sütun başlıklarının olduğu grid renklerini belirleyebilrisiniz. FixedCols ve FixedRows seçeneklerini 0 yaparsanız satır ve sütun başlıklarını kaldırmış olursunuz ya da arttırabilirsiniz.

Object inspector penceresinde, DefaultColWidth değeri herbir boşluğunuzun genişliğini ve DefaultRowHeight ise herbir boşluğun yükseklik değerini ifade eder.

Yine object inspector penceresini kullanarak, renk, font, yazı büyüklüğü gibi birçok değişikliği yapabilirsiniz.

Şimdi bir uygulama yapalım. Stringgrid eklentime çift tıklayarak kod pencereme dönüyorum:Daha sonra şu şekilde kod oluşturuyorum:Programı çalıştırdığımda görüntü aşağıdaki gibi oluyor:Burada neler yaptık:

-


StringGrid1.Cells[0,0]:='Dosya';

bu bölümde [ ] işaretleri içindeki rakamlar satır ve sütun numaralarını gösterir. Delphi için soldaki sayı sütun numarasını, sağdaki numara satır numarasını gösterir. Bu numaralar 0 ile başlar. İlk satırınız ve sütununuz 0 numaralıdır. Bu kısım StringGrid uygulamasının temelini oluşturur.


StringGrid1.Cells[3,1]:=FloatToStr(toplam);Bu bölümde de üstte tanımladığım işlem sonucunu 3. sütunun 1. satırına yazdırma işlemi yapıyorum. Bu bölüm delphi kullanımının temelini oluşturan kodları içeriyor, bu nedenle açıklama yapmayacağım.

Son uyarı: Programı çalıştırdığınızda ekrana bir defa tıklayın. Buton eklemediğimiz için ekran görüntüsünü açılışta alamayabilirsniz.


Hepinize kolay gelsin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
StringGrid'in mantığını anlamak için güzel bir örnek Hazırlayan arkadaşa teşekkürler.
• 12 yıl önce
ELLERINE SAGLIK
• 8 yıl önce
merhabalar hocam benim bir sorum olacaktı timer nesnesiyle stringgrid nesnesine 5 dakikada 1 veri yazdırmak istiyorum yardımcı olursan sevinirim. mesela söyle ad:='ahmet'; 5 dakika sonra stringgrid1.cells[0,0]:=ad; 5 dakka sonra yine stringgrid1.cells[1,1]:=ad; bu şekilde

Yukarı Git