Değişken nedir? Nasıl Kullanılır?

Değişkenin tanımını ve nasıl kullanıldığını örneklerle beraber göreceğiz.

Önce yazımıza "değişken" ne demek onu tanımlamakla başlayalım.Degisken en basit tanimi ile bir verinin saklanmasinda kullanilan hafiza alanidir.PHP icerisinde bir degerin hafizada tutulmasi icin,degiskenimize bir isim verip basina "$" isareti getirmek yeterlidir.Ornek verecek olursak:$yazar = "Abdullah Tekin";

?>Burada yazar değişkenimizin içinde sakladığımız değer Abdullah Tekin oldu. Bu değişkenin içinde istediğiniz herşeyi saklayabilirsiniz. Sayı da olabilirdi.


$yasimizin_icinde_tutuldugu_degisken = 24;Ne zaman degiskenimizi HTML sayfasi icerisinde gostermek istersek asagidaki kodu yazmak yeterli olcaktir.echo $yazar;

?>Buradaki echo () komutu degiskenimizi ekrana basmak icin kullanilan komuttur.

Ayni sekilde yasimizin icinde tutuldugu "yasimizin_icinde_tutuldugu_degisken" degiskenini ekrana basmak icin echo komutunu kullanabiliriz.


echo $yasimizin_icinde_tutuldugu_degisken;Degisken Kullanimindaki Kisitlamalar

Bir cok programlama dilinde degisken kullanimina iliskin kisitlamalar vardir.Ornek olarak degisken adi kullanirken o dilin fonksiyon adlari kullanilamaz veya degiskenlerin karakter sayilari belli bir degeri gecemez.(PHP ile kullanilan degiskenlerde herhangi bir karekter sayisi limiti yoktur.Isterseniz degisken adiniz 1000 karekter uzunlugunda olabilir.)

PHP ile degisken adi kullaniminda ilk sinirlama degisken adinin mutlaka bir harf veya "_" altcizgi ile baslamasi zorunlulugudur.(Tabiiki dolar isaretini burada goz onune almayiniz.Dolar isareti yazdigimiz karekterin degisken oldugunu PHP ye gostermek icin kullanilmaktadir.)Ikinci sinirlama Degisken adi icerisinde yanlizca harf,rakam,ve "_" altcizgi kullanilabilir.Degisken adi icerisinde kullanacaginiz +,-,& vb gibi karekterler web sayfasinda hataya yol acarlar.

Degisken Adlari BÜYÜK/küçük Harfe Duyarlıdır

$yazar = "Serkan Hadi Ceylani"; ile
$Yazar = "Serkan Hadi Ceylani";

ayni seyler DEGILDIR!!!.
YUKARDAKI KOD GRUBUNDA IKI TANE DEGISKENIMIZ VAR BUNLARDAN BIRINCISI :

"yazar"

IKINCISI :

"Yazar"

dir.Bu iki farkli degisken icin ayri ayri kucuk hazfiza alanlari yaratilip degerler bu alanlarda saklanacaktir.Bu konu ile ilgili bir ornek yazalim:

1.Editor programinizi acin ve asagidaki kodlari yazin.(Windows kullaniyorsaniz Notepad isinizi gorur mesela)


<HTML>

<BODY>$yazar = "Serkan Hadi Ceylani";

echo $yazar;

?>

</BODY>

</HTML>2.Bu dosyayi "degisken.php" olarak kayit edin.(Dosyayi mutlaka web serverin root directorysine kayit etmelisiniz.Bu konu hakkinda sorunuz var ise Web Server'in sisteminize yuklenmesi ile ilgili yaziyi okuyabilirsiniz)
3.Browser uzerinde sayfayi goruntuleyin.(http://localhost/degisken.php)
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
GÜZEL ANLATMIŞSIN Yararı dokunucaktır ... thanx
• 11 yıl önce
bravaaa:D
• 11 yıl önce
yeni başlayan biri için iyi geldi teşekkürler:gul:

Yukarı Git