CSS'de Yazılar

Bu derste CSS'nin ana yazı özelliklerini ele almak istedik. Bir HTML web sayfasında yazı özelliklerini böylelikle kontrol edebileceksiniz.

Bu derste CSS'nin ana yazı özelliklerini ele almak istedik. Bir HTML web sayfasında yazı özelliklerini böylelikle kontrol edebileceksiniz.

CSS Yazı Rengi

Bir web sayfasında yazının rengini değiştirmek isterseniz, yapmanız gereken çok kolaydır. Aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.


p {color: #CC0033;}CSS Yazı Fontları

Yazı fontunu değiştirmek istediğiniz zaman CSS'nin "FONT FAMILY" özelliğini kullanmalısınız. Şu şekilde:


p {font-family: Georgia,Times New Roman,Times,serif; }Birden çok font yazmanın anlamı şudur: Eğer web sitenizi ziyaret eden kişinin bilgisayarında birinci font yoksa ikinci font devreye girecektir. Dolayısı ile yazılarınızın karmaşık görünmesi diye bir durum ihtimali azalacaktır.

CSS Text Size

Font boyutunu değiştirmek için birkaç farklı yol vardır:


Points

      Pixels

      Keywords

      PercentCSS Points

Points, Microsoft Word'teki gibi yazı boyutunu değiştirmenize imkan verir.


p {font-size: 25pt; }CSS Pixels

Bir pixel'in ne olduğunu açıklamak çok müşküldür. Ama, bir pixel TV ya da bilgisayar monitöründe gördüğünüz en küçük parçadır, dersek heralde biraz açıklayıcı olmuş olacaktır. Pixel olarak boyut değiştirmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.


p {font-size: 25px; }CSS Keywords

Keyword, yani anahtar sözcüklerle yazı boyutu değiştirmek de CSS ile mümkündür. Ancak tarayıcılar bazen bunları farklı yorumlayabilir. Çeşitleri şunlardır:


xx-small      x-small      small      medium      large      x-large      xx-largeKullanımı ise şu şekildedir:


p {font-size: small; }CSS yazı stillerinizi deneyerek kullanmanız, farklı tarayıcılarda test etmeniz çalışmanızın sıhhati açısından önemlidir.
  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ben web tasarım işine yeni başlayan biri olarak öncelikle temelden yani html öğrenerek bu işe başlamak istiyorum ki taşlar yerine oturabilsin. css'in ne olduğunu ve html'den ne farkı olduğunu tam olarak anlayamadım.yardımcı olursanız sevinirim.
kardes dedigin gibi önce html ögren sonra css bak yoksa bişi anlamazsın o yuzden html ögren sonra css gecmeni tavsiye ederim sana

Yukarı Git