CorelDraw Workspace Import (Yedek Çalışma Alanını Geri Çağırma)

Önceki derste çalışma alanımızı nasıl yedekleyeceğimizi anlatmıştık. (Workspace Export). Bu derste, aldığımız bu yedeği başka bir makineye aktarmak yada format atılmış makinemize nasıl geri çağıracağımızı göreceğiz. Böylelikle eski çalışma alanımız tekrar karşımızda olacak.

Önceki derste çalışma alanımızı nasıl yedekleyeceğimizi anlatmıştık. (Workspace Export). Bu derste, aldığımız bu yedeği başka bir makineye aktarmak yada format atılmış makinemize nasıl geri çağıracağımızı göreceğiz. Böylelikle eski çalışma alanımız tekrar karşımızda olacak.

CorelDraw WORKSPACE IMPORT (Yedek Çalışma Alanını Geri Çağırma):

Yine aynı komutla başlıyoruz. Ctrl+J yani Options bölümünü açacağız. Solda "Workspace" e tıklayıp, sağdan da "Import" düğmesine tıklıyoruz.Daha sonra açılan pencerede "Browse" düğmesine tıklayıp,yedeğini aldığımız dosyayı buluyoruz ve "Aç" düğmesine tıklıyoruz:Gördüğünüz üzere üstteki yazı alanı dosya adımızın yolu ile doldu. "Next" düğmesine basıp devam ediyoruz:Tüm kutuların işaretli olduğundan emin olmak için kutuların olduğu bölüme bir göz atıyoruz:Açılan pencerede eski çalışma alanımızın yedek kalması için "New Workspace" seçeneğini işaretliyoruz. Tekrar "Next" düğmesine basıp devam ediyoruz:Yeni çalışma alanımıza bir ad veriyoruz. Ben örnek olarak "ilkyedek" diyorum. Alt tarafa da bir tanımlama yazısı yazıyorum, yazmasanız da olur, sorun değil:Artık son aşamadayız, "Finish" düğmesine basıyoruz:Makineniz bu durumda hafifçe kasılabilir, az bekledikten sonra bu ekran görüntüsünü alacaksınız. Zaten eski menüleriniz, butonlarınız vs Corel ekranında yerlerini almış olacaktır:Tekrar hatırlatmam gerekirse, yedeğinizi eğer EMail ile almadıysanız format atılmayacak bir bölüme, bellek çubuğunuz vs. birkaç yere kaydetmeye özen gösterin. Dosya boyutu küçük olduğu için size yer sorunu da çıkarmayacaktır.

İyi çalışmalar, başarılar diliyorum...

  • Etiketler;
Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tşkr
teşekkürler
ben de teşekkürlerimi sunuyorum. derslerimiz devam edecektir.

Yukarı Git