CorelDraw VBA - Resimlerin modunu RGB'den CMYK'ya Çevirmek

Bu derste de CorelDraw sayfası içindeki RGB modundaki bir/birçok resmi CMYK moduna çevirme kodlarını inceleyeceğiz.

Evet kodlarımızı yazmaya başlayalım ve de açıklamalarını da karşılarına ekleyelim (' ile başlayan yerler tanımlar için, kod olarak işlemezler);

Dim b As Shape 'Aranacak RGB modundaki bmp'ye bir tanım yapıyoruz.

For Each b In d.ActivePage.FindShapes ' aktif sayfadaki RGB bmpler için bir "arama döngüsü" oluşturacağız.

If b.Type = cdrBitmapShape Then 'Eğer bmp tipi cdr bitmap ise (1. koşulumuz)
If b.Bitmap.Mode = cdrRGBColorImage Then 'Eğer bmp renk modu cdr RGB ise (2. koşulumuz)
b.Bitmap.ConvertTo cdrCMYKColorImage 'bu resimi CMYK moda çevir.
End If '1. Koşul sonu
End If '2. Koşul sonu
Next b 'Sıradaki bmp'ye geçelim ;)

Şimdi kodların normal yazılmış haline bir göz atalım.


Dim d As Document
Dim b As Shape
For Each b In d.ActivePage.FindShapes
        If b.Type = cdrBitmapShape Then
        If b.Bitmap.Mode = cdrRGBColorImage Then
         b.Bitmap.ConvertTo cdrCMYKColorImage
         End If
        End If
    Next bEğer birden fazla döküman açıksa ve de bunlar içindeki RGB bmplerin CMYK'ya çevrilmesini istiyorsak, bu kodlarımıza da döküman için döngü eklemeliyiz. (geçen dersimizden hatırlıyoruz)
Görünüm şu şekilde olur.


Dim d As Document
Dim b As Shape
For Each d In Documents
For Each b In d.ActivePage.FindShapes
        If b.Type = cdrBitmapShape Then
        If b.Bitmap.Mode = cdrRGBColorImage Then
         b.Bitmap.ConvertTo cdrCMYKColorImage
         End If
        End If
    Next b
    Next dEvet sayfaya gelişigüzel birkaç RGB modlu bmp import edip kodumuzu çalıştıralım. (Sub ve End Sub blokları arasına yapıştırabilirsiniz.)

İyi çalışmalar, başarılar...
  • Etiketler;
Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

hic bir sey anlamadim kardes biraz daha aciklarmisin. lutfen:uzul:
merhaba be photoshop kullanıyorum corel draw yükleim pc me 11 olanı fakat nereden başlıycam napabilirim ...:sasir:
Arkadaşlar öncelikle herkesten derslerime verdiğim uzun aradan ve sorularınıza verdiğim gecikmeli yanıtlardan dolayı özür diliyorum. Güney Amerika'dayım ve yoğun bir çalışma programı içersindeyim. VBA ile ilgili olarak bana çok mail vs geliyor. lütfen grafikte kullanılan CorelDraw ile CorelDraw VBA'yı birbirinden ayırt edelim. VBA; ileri düzey CorelDraw + Visual Basic bilgisi belirli düzeyde olan yada burdaki dersleri tam layığıyla adım adım takip etmiş (1. dersten itibaren) arkadaşlar için, CorelDraw ile tam pratik işler yapmak amaçlı, CorelDraw altında çalışan bir Visual Basic Aplikasyonudur. (Word, Excel vs ile de kullanabilirsiniz.) Yineliyorum, bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, başta buradaki dersler olmak üzere (daha açık Türkçe ders şuan için yok! İngilizcesi iyi derecede olanlar için kaynak yeteri kadar var.) adım adım ve sabırlı bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Yeni CorelDraw kullanıcılarına önerim şu olacak ki, mutlaka ve mutlaka 2-3 ay süren kurslara kayıt olmaları. (MEB sertifikalıları yeğleyin). Daha sonra burdaki Corel dersleri ile pekiştirebilirsiniz. Herkese saygılarımla.
resho ben sana kısa yolunu anlatım kardes corel de bı resımı cmyk 300dpi yani baskı da kullanılan renkler ok. bu formata cevırmek ıstıyorsan ustte Bitmaps var ordan convert bitmaps tıkla orda secenekler var CMYK 300dpi ok tıkla bıtsın

Yukarı Git