CorelDraw - Psd Dökümanı Layer Efekti ile Import

PhotoShop'ta .psd uzantılı layer efektli bir dökümanı CD'a import ettiğimizde normal şartlarda efektlerin hiçbiri görünmez, nesne yalın hali ile gelir. Deneyimli grafikerleri bir yana bırakırsak yeni başlayanlar için bu sürpriz bir görüntü oluşturur. Bu derste bunu aşmanın yollarını inceleyeceğiz.

Öncelikle; Drop Shadow, Gradient Overlay, Bevel and Emboss Layer Efektleriyle oluşturulmuş psd dosyamızı kaydedip,CD'a import edelim. Giriş yazısında bahsettiğim üzere nesne yalın hali ile karşımıza gelecektir.Bunu aşmanın birinci yolu PhotoShop programında dökümanı File menüsü altındaki "Save for Web" komutunda Png-24 formatı ile (transparency kutucuğu işaretli olmalıdır.) kaydetmektir. Fotoğraftaki görüntüde "New size" bölümünde dosya boyutunu düşürmek için pixel rakamlarını değiştirmek iyi sonuçlar vermeyebilir.CD'a import ettiğimizde sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.Yine de arka plan saydam ve efektler de Pshop'daki haliyle görünüyor. Gereksinimimizi yeterince karşılar kanısındayım. Ama bazı grafiker arkadaşlar bu Png-24 konusunda zaman zaman sorunlar yaşadıklarını belirtiyorlar ve Psd formatıyla import etmenin daha iyi olacağı savını ileri sürüyorlar. Onlar için de bir çözümümüz var. Bu yöntemi uygulamadan önce dökümanı PShop programında açıkken "Duplicate" yada "Save as" komutlarıyla yedeklemenizi öneririm. Çünkü Layer Efektlerini ayrıştıracağız. Layer penceresinde bir efektin üzerine sağ tıklayıp açılan menüde "Create Layers" komutunu verelim.Böyle bir soru penceresi önümüze gelirse (bazı efekt görüntüleri layerlar ile yeniden yapılamaz vs. uyarısı veriyor.) "ok" tuşuna basıp geçelim. Bu yüzden dökümanın bir yedeğini almanızı önermiştim.Layer penceresine baktığımızda efekt görüntülerinin yerini efektlerin adı verilmiş layerların aldığını görürüz. Artık efektlerimiz birer layer halindeler.Durun daha bitmedi. tekrar sağ tıklayıp bu sefer de "Merge Visible" komutunu verelim ki ayrıştırdığımız layerlar üstüste pres olup tek layer halini alsın. (yoksa CD'a gruplanmış halde gelirler.)Evet dökümanımızı kaydedip CD'a import edelim. Yakınlaştırılmış ekran görüntüsünde yukarıdaki bmp pixel size'ı ile oynanmayıp Png-24 export sonrası import edilmiş png uzantılı dosyamız, altındaki ise layer efektlerini ayrıştırdığımız ve sonra merge edip import ettiğimiz .psd uzantılı dosyamız. Gözle görülür bir fark yok gibi.Hangi yöntem kolay gelirse onu kullanınız. Ben yapacağım tasarımın kalitesine göre her iki yöntemi de kullanıyorum.

Başarılar, iyi çalışmalar.

  • Etiketler;
Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Paylaşım İçin Saol İşime Yarıcak ders
?? ümran_86... neden :uzul: ??
rasterize... ;)
Teşekkürler:kirp:
emeğine sağlık fakat linkler kırık. yeniden güncelleyibilirmisin?
ne yazık ki haklısınız. windowslive'ın sürekli linkleri değiştirmesinden kaynaklanıyor. buyrun yeni link; http://www.tuncolcay.com/ders/21/ders21.rar
effectli layerin hemen bi üstüne boş bir layer açıp bu ikisini merge (CTRL + E) yaparak Corel\'e çok katmanlı PSD dosyalarını bozulma olmadan atabilirsiniz.

Yukarı Git