CorelDraw - Nesnelere Metal Görünümü Vermek

Nesnelere Metal Görünümü verme işi genelde Pshop programında yapıldığında daha iyi sonuçlar verebilir. Uzun zaman önce bu metal görünümlerini hazır scriptlerden yapabiliyorduk. Ama kısayoldan, fazla uğraşmadan bunu yapmanın ince ayrıntılarını öğrenmekte de yarar var.

Herkese selamlar,

Bu derste ekran görüntüleri alınmış program CorelX4 sürümüdür. Özelleştirilmiş menü, docker ve ikonlara dikkat etmenizi öneririm. Kısayollar global olduğu için kısayolları baz alabilirsiniz. (Önerim her zaman için kısayol kullanımıdır.)

Sayfamızda öncelikle bir nesne yaratalım. Bu; bir text, kare, elips vb olabilir. Çalışmayı biraz daha zenginleştirebilmek adına ben bir yazıyı yeğledim. Nesnemiz işaretliyken sol alttaki dolum ikonuna tıklayarak ordan "Fountain Fill" ikonuna tıklıyoruz.


Açılan dialog kutusunda işaretlere dikkat ediyoruz. Tip: Linear, Presets: Grey 01 yada 02 olabilir. Zaten Custom modda renkleri oynayıp kendimize özel bir preset olarak kayıt da yapacağız. Siz ekrandaki görüntüye sadık kalmaya çalışıp bir siyah-beyaz-grip scalası ortaya çıkarmayı deneyin derim. Üstteki Yön küçük görüntüsüne de dikkat!


Renklerle ve üst sağdaki yön ile oynadıktan sonra her defasında aynı işlemleri yapmamak adına presets bölümüne bir ad verip yandaki artıya tıklıyoruz, artık kendimize ait bir fountain tipimiz de var. Evet yönü 140-160 arası bir açı ile değiştirip ok tuşuna basıyoruz.


Yazımız soldaki gibi görünüme kavuştu. Şimdi biraz etrafını kalınlaştırıp, kalınlaşmış bölgenin dolumunu da tam ters ışıklı bir fountain ile yaparsak istediğimiz sonuca yaklaşmış oluruz. Tabii bunu yapmanın adımları var, devam ediyoruz. Sağdaki Contour docker'a bakıp yaklaşık değerlerle bir Contour etkisi yaratalım.


Contour komutundan sonra görünüm böyle bir hal aldı;


Şimdi ana nesne ile kontür olmuş bölümü ayıralım çünkü kontür bölümüne ters ışıkta bir fountain vermemiz gerekiyor.


Alttaki fotoğrafta yazıları da dikkatlice okuyunuz. Denildiği üzere kontür etkisini ayırınca dışarıdaki kontür parçasını seçili hale getirip yine Fountain Fill penceresini açıyoruz. (F11) Sağ üste tam ters yönde bir yön veriyoruz. (Dilerseniz renkleri de oynayabilirsiniz.)


İçteki nesneyi seçili hale getirelim ve dış çizgisini kalınlaştıralım. (Bunu yapmamın nedeni aynen kontürde yaptığımız gibi bir parçacık daha yaratmak, bunun da bu şekilde olabileceğini göstermek adına burada böyle bir olay yarattım.


Tabii çizgi kalınlaştırmakla işimiz bitmiyor. Bu kalınlaşmış çizginin içine Fountain Fill uygulayabilmek için bu nesnenin tipini değiştirmemiz gerekiyor.


Evet Fountain Fill komutunu kopyalayalım, dolum, preset, yön vs ilk etapta uğraşmayalım.


Çıkan dialog kutusunda üstteki üç bölümü de işaretliyoruz. Sırasıyla;
1- Outline Pen = Dış çizgi kalınlığını değerlerini aynı yap.
2- Outline Color = Dış Rengi değerlerini aynı yap.
3- Fill = Dolum değerlerini aynı yap.
Buna ok deyince çıkan siyah oku herhangi bir Fountain Fill ile dolmuş alan üzerine tutun. Tüm özellikler nesnemize geçecektir.


Görüntü bu hale geldi.


İşimez bitti mi? Aslında bitmiş de sayılır ama biz biraz daha uğraşalım bu şekille diyorum. F11 komutu ile Fountain Fill penceresini açıyoruz. Yine renkler ve yön ile oynuyoruz. (Renkleri biraz daha açıp yada koyulaştırabilirsiniz.)


Görüntü biraz daha değişti. Boyut kazandırmak için drop shadow (gölge) efekti kullanacağız ama öncelikle bu nesneleri grup yapalım. Önce topluca tümünü seçmemiz gerekiyor, şu komutla tamamını seçelim. (Ctrl+A da olabilir. Yada Pik Tool'a seri olarak iki defa tıklayın sayfadaki tüm nesneleri seçecektir.


Grup komutunu verelim;


Gruplanmış bu nesnelere şimdi dropshadow gölge etkisini verebiliriz.


DropShadow'da yönü "Outside" olarak verirseniz biraz daha iyi olabilir.


Gölgemizi de yaptık, sıra geldi arka plana bir plaka görünümü vermeye. Bir dikdörtgen yaratıp;


Bu dikdörtgeni nesnelerin en arkasına gönderelim;


Nesne arkaya gittikten sonra yine aynı yöntemle (Edit-->Copy Properties From) bir nesneden Fountain Fill kopyası alıyoruz. Görüntümüz böyle oluşuyor.


Tüm dolumların modunu "Grayscale"e çevirirsek biraz daha iyi olabilir. Bu yöntemi de sadece ek bilgi olsun diye gösteriyorum. İşaretli alanlara dikkat edin ve aynı komutları verin. En son "Replace All" dediğinizde tüm dolum modlarınız "Grayscale"e dönüşmüş olacaktır.


Görüntü de şu hale dönüştü.


Dilerseniz daha da geliştirip; fazladan dikdörtgenler yaratıp, ters ışıklar verebilir, yazıları bölüp herbirine dropshadow vb etkiler de verebilirsiniz. Ben tüm iş bittikten sonra birazcık daha oynadım. Son görüntü şu şekilde ortaya çıktı.


Başarılar, iyi çalışmalar...

  • Etiketler;
Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

süper olmuş elinize sağlık
devamı gelecek. yorumunuz için teşekkürler...
Bir ara hiç yapamayacağımı sandım ama başardım (anlatımdan kaynaklı :) )teşekkür ederim.
:D
teşekkürler
BAŞARILI
Dostum bu çok güzel, böyle uzun bir dersi hazırlamak için de Allah sana özel bir sabır vermiş herhalde. Ne diyeyim, ben yapmaya erindim valla... Emeğine sağlık:D
birkaç deneme sonrasında gözünüz kapalı daha iyilerini yapacaksınız ;)
mükemmel
elinize sağlık çok büyük başarı ve sabır
Tüm yorum yazanlara güzel yorumları için teşekkürler, bu vesile ile youtube linkini de vereyim; http://www.youtube.com/watch?v=1_MexUHmlAw
teşekürr:D:D
teşekkürler..
Tunç hoca eline sağlık, ben de benzer bi çalışma yapmayı denedim ama sizinki kadar başarılı olmadı. Rica etsem benim gönderceğim yazıyı da bu şekilde tasarlamanız mümkün mü?
olur olur da, bence adım adım video dahil seyredip bir kere daha denersen daha iyisini de yapar böylelikle biraz daha geliştirmiş olursun derim. ;)
güzel paylaşım elinize sağlık.. bu derslerin video ve sesli anlatımı yapılabilirmi ?

Yukarı Git