CorelDraw'da 3D / 3 boyutlu nesne

Bugünkü dersimizde Extrude ve Drop Shadow efektlerinden yararlanarak CD'da nesnemize nasıl bir 3d görünümü kazandırabileceğimizi göreceğiz.

Bugünkü dersimizde Extrude ve Drop Shadow efektlerinden yararlanarak CD'da nesnemize nasıl bir 3d görünümü kazandırabileceğimizi göreceğiz. Öncelikle 3d görünüme uygun olabilecek bir nesne belirleyelim. Interaktif Extrude aracını seçelim; Nesnemize uygulamaya yapmadan önce, benim önerim Preset kullanmanızdır. Ben uygun olabilecek 5 no'lu preseti aktif ediyorum. (Özellik barı sizin programınızda yukarıda olabilir.) Derinliği biraz fazla vererek bir model oluşturdu. Alttaki fotoda göreceğiniz üzere birim 20 olmuş. 4 birime çekmek Extrude derinliğini biraz daha azaltıp, daha abartısız bir derinlik verecektir. Tabii işimiz bununla bitmiyor. Biraz da persperktif görüntüsü ile oynarsak kötü olmaz. (Araçlara ve yerlerine dikkat edelim.) Işık seçeneklerinden de isteğinize göre ışıkları aktif edebilir, farklı yönlerden ışıklar verebilirsiniz. (İşaret: 3) Buarada 4 birim de gözüme fazla göründü 2 birim daha azaltıp tam 2'ye çektim. (İşaret:1) Sıra geldi DropShadow efekti vermeye, burada dikkat edeceğiniz nokta şu. Üzerine efekt uygulanmış bir nesneye diğer bir efekti genelde veremezsiniz. Nesnenin efekt kısmına bulaşmamış parçasına efekt uygulayabilirsiniz. Boşluğa tıklayın, işaret kalksın, sonra nesneyi ortasından bir yere tıklayarak tekrar işaretli hale getirin. (Status Bar'da nesne tanımında Extrude group yazmamalı) DropShadow'u da preset ile başlatalım, daha hızlı sonuç alabiliriz. Ben "Pers Bottom Left" ile açılışı yaptım. Kafamdaki gölgeye en uygun o görünüyor. İşin güzel tarafı presetlerde öngörüntü veriyor, ne yapabileceğinizi baştan görebiliyorsunuz. Nesnemin pozisyonuna göre şu rakamları girerek gölgemi oluşturdum, sizler de isteğinize göre; daha koyu, biraz daha uzamış vb etkiler yaratabilirsiniz. Evet, sonuç. Sizce o an tasarımınızı yaparken bu türlü basit bir 3d kısmı için CorelDraw'u bir kenara bırakıp 3d programı açıp, yapıp, tekrar CD'ye geri dönmeye değer mi? ;)  

Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
tşşkrler
• 11 yıl önce
elinize emeğinize sağlık çok yararlı bir ders :kirp:
• 11 yıl önce
Eline sağlık kardeş. Yalnız bir sorum olacak. BU efekti verirken yuvarlak harflerde çizgiler oluşuyor, onu nasıl kaybetcez. Hiç karşılaştın mı?
• 11 yıl önce
yuvarlak harflerde çizgiler?? bir yazı üzerinden çalışmaya başladıysan drop shadow'u break apart komutu ile bölüp tüm nesnelerin en arkasına gönder ;) yada bana zipleyip atarsan incelerim, diğer arkadaşlar ile de paylaşmış oluruz.
• 11 yıl önce
dostum bence alta dogru yansıma efekti verseydin çaok daha hoş olurdu ama yine de güzel olmuş
• 11 yıl önce
teşekkürler
• 11 yıl önce
teşekkürler
• 10 yıl önce
:hayret: ŞAŞIRDINMI BOMBİRDY
• 10 yıl önce
linkler ölü sadece video var kaynak dosyasıda yok kontrol edermisiniz
• 10 yıl önce
Evet yine, Windowslive sorunumuz devreye girmiş (linkleri otomatik olarak değiştiriyor) özür diliyorum. Buyrun hepsi bunun içinde; http://cid-86558470b26c911b.skydrive.live.com/browse.aspx/DERSLER/CorelDraw/JPG/16
• 9 yıl önce
arkadaşım eline sağlık hatırladınmı?
• 9 yıl önce
Tşkler güzel anlatmıssın ama naısl bir resim seçebiliriz bir iki resimde denedim ama olmadı:S
• 9 yıl önce
resim yani bmp nesnelere bu etkiyi uygulayamayız, vektör bir nesne olması gerekir. ;)
• 9 yıl önce
paylaşımın için teşekkürler
• 9 yıl önce
Teşekkürlerr Çok iyi oldu bu :)

Yukarı Git