Corel Drawda "Shape Tool"

Bu derste Corel Drawda "Shape Tool" aracını ve çizgileri eğmek için "to cruve" komutunu öğreneceğiz.

Shape Tool Corel Draw'ın temel aracı diyebilirim.Ben Corel Drawla çalışırken hemen hemen her işimi onunla hallediyorum. Shape Tool u kullanmaya gelince, alışkanlık ve zamana ihtiyacınız olacak. Burada ben size ilk adımı atabileceğiniz bir ders anlatacağım.

Önce freehand tool kullanarak bir nesneyi üzerinden çizecek shape tool ile de "to cruve" komutunu verip ayrıntılarını ve son dokunuşlarını yapacağız.

Önce boş bir sayfa açıyoruz.Boş sayfamıza "text tool" aracını seçerek bir büyük "I" harfi kuyuyoruz.Ben 440 puntoya ve "times new roman"yazı karakterine ayarlıyorum.(punto değeri vermeyi bilmiyorsanız :yazınızı oluşturduktan sonra "pick tool" a tıklayın, yazınızın üzerine tekrar tıklayın -(üst taraftaki araclar tekt özelliklerini gösterecek şekilde otomatikman değişecektir)- yazı boyutuna 440 yazın.)Şimdi yazı rengini açık gri yapalım.(yazınızı pick tool aracı ile seçip sağ taraftaki renk paletinden açık gri renge tıklamanız yeterlidir)

Freehand tool aracını seçelim ve yazımızın köşelerinden çizmeye başlıyalım.resime bakın ve benim çizdiğim gibi çizmeye gayret edin.(Freehand aracını kullanmayı bilmiyorsanız önce "freehand tool" dersini okuyabilirsiniz.)Çiziminizin son noktalarını birleştirin.Şimdi "shape tool aracını seçiyoruz ve çizgimizin eklemlerinden birine tıklıyoruz.Tıkladığımız eklemin siyaha döndüğünü görüyoruz. Eklem üzerinde :windowsda mouse ters tuşla - apple da kontrol+ mouse tuşuna basarak açılır menüyü açıyoruz ve "to cruve" komutunu veriyoruz.Komutu verdikten sonra çıkan tutamaçları gördünüz mü? Aşağıdaki resimdeki gibi tutamaçları sürükleyebilirsiniz.Şimdi de bu işlemi tüm eklem noktaları için tekrarlıyoruz ya da yine "shape tool" kullanarak çizginizi komple seçtikten sonra bir ekleme "to cruve" komutunu verirseniz, otomatikman hepsine uygulanacaktır. Tüm eklemlerin tutamaçlarını çıkardıktan sonra çizgileri eğerek yazımızı çizebiliriz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
MUKEMMELSIN BEN YENI BASLADIM GAYET FAYDALI SAOL
• 12 yıl önce
çok guzel bende yeni başladım ve yapabilmek harika tabi sizlerin egitiminde yabana atmamak gerek....:gul:
• 12 yıl önce
ben bundan bişey anlamadım:uzul:
• 12 yıl önce
apple da kontrol+ mouse tuşuna basarak açılır BURDA ANLAMADIM NE DEDİÐİNİZİ APPLE CONNTROL NERDE NASIL OLUYO YARDIMCI OLUSANIZ SEVİNİRİM
• 11 yıl önce
eee güzelde elimizde bir I harfi kaldı gitti... napcaz
• 11 yıl önce
teşekkürler hocam işin içinden çıkamıyordum artık oluyor:)
• 6 yıl önce
şeçince o to cruve aktif olmuyorki

Yukarı Git