Corel Draw - Kendi Patternimizi Yaratalım

Özellikle tekstil baskı sektöründe çalışan arkadaşların işine yarayacak.

Tekrar Selamlar. Özellikle tekstil baskı sektöründe çalışan arkadaşların işine yarayacak bu derste, pattern yaratmanın yanı sıra; Distortion Efekt ve Interaktif Fill araçlarının kullanımı da geçecektir. VİDEO ANLATIM  YAZILI VE RESİMLİ ANLATIM Dersimize başlayalım. Bir elips yaratıp, Interaktif araçlar bölümünden "Distortion"u aktif ediyoruz. Kendimize göre nesne üzerinde Distortion etkileri yaratalım. Ben önce Presets bölümünden "Zipper 1" verip, Ayarlarını aşağıdaki değerlerde belirledim (İşaret-1) ve üstüne bir Distortion etki yapabilmek için "Add New Distortion" komutunu aktif ettim. (İşaret-2) Daha sonra diğer Distortion etkisini aktif hale getirip (İşaret-1), bunun da ayarlarını şu şekilde belirledim (İşaret-2) ve nesneyi kırmızıya boyadım.(İşaret-3) Dış rengini iptal etmek de görsel açıdan iyi olabilir. Sonuçta yapacağınız tasarıma kalmış. Nesnemiz hazır olduğuna göre "Tools" menüsünden "Create" ordan da "Pattern Fill..." komutunu verelim, Açılan pencereden "Type" için "Two Color" (Dilerseniz "Full Color" da verebilirsiniz, dolumlarda işlemcinizi biraz daha yorabilir.), "Resolution" içinse "High" seçeneğini işaretleyelim. Dolumlar büyüdüğünde kalite düşüklüğü olmasın. Ok tuşuna basalım, nesnenin köşelerini tutturacak şekilde dikkatlice alanımızı seçelim. (Snap seçeneklerini aktif etmeniz işinize yarayabilir.) Son noktada fareyi bıraktığınızda şu dialog kutusu gelecek, onaylayalım. Şimdi nesneyi şöyle bir kenara alalım, ortaya bir dikdörtgen yaratalım (İşaret-1) ve araç kutusunda dolumlar altında "Pattern Fill" aracını aktif edelim. (İşaret-2) Pattern Fill dialog kutusunda, sol üstte "2-color" (İşaret-1) aktif halde iken ortadaki açılır kutucuğun yanındaki oka basıyoruz (İşaret-2), sürgüyü aşağı çektiğimizde yarattığımız patterni "two-color" modda olduğu için siyah olarak görüyoruz. (İşaret-3) Dilerseniz "Front" ve "Back" bölümlerinden arka ve dolum renklerini de değiştirebilirsiniz. (İşaret-4) Dolum oluştuktan sonra araç kutusundaki Interactive Fill aracını aktif edip (İşaret-1) dolumun boyutlarını, eğim ve rotate durumlarını ayarlayabiliriz. (İşaret-2) Özellikle CD X4 sürümünde bu araç hissedilir biçimde etkisini bu tür dolumlarda gösterebiliyor. Bundan sonra nesneleri kendimize ait tasarımlarla doldurabiliriz. Başarılar ve iyi çalışmalar diliyorum.

Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

GÜZEL DEVAMINI BEKLERİZ TEŞEKKÜRLER
iii güseldi ama basit olmuş pek durmamışsın üstünde!!! tşkler:kirp:
mrb hocam corel draw öğrenmek istiyorum bunu en kısa sürede nasıl yapabilirim bana kaynak ve nasıl çalışmam gerektiğimi tecrübelerinize dayanarak anlatırsanız çok sevinirim .çok teşekkürler şimdiden
sevgili arkadaşım, coreldraw kullanıcı dostu programların en başında geliyor. bunu; kendi kendine, web kaynakları, kitap vb. şeyler yardımıyla öğrenebileceğin gibi, araştıracağın, iyi referansları olan bir kursa giderek de (ortalama 2-3 ay sürüyor, m.e.b. sertifikası verip vermediğini sormalısın) öğrenebilirsin. benim naçizane önerim kesinlikle üstte belirttiğim özelliklerde, MEB sertifikası veren iyi bir kursa gitmen yönünde olacak. programın temelini aldıktan sonra da buradaki derslerle bilgi ve tasarım yönüne güzel katkılar yapabilirsin. başarılar diliyorum.
T-SHİRT kalıbı nasıl oluştururum corelde? yaka kol beden gibi
Pen, Line, Shape Tool araçları artı olarak; Weld, Trim, Intersect komutları (önceki Corel derslerimin detaylarında var) ile kolaylıkla yapabilirsin. TR'ye döndüğümde onunla da ilgili bir ders yazarım artık. :kirp:
bilgi aktarımın için teşekkürler
COOOOKKK TESEKKURLER
ben teşekkür ediyorum arkadaşlar. saygılar...
Sanalkurs ve ailesine verdiği bilgilerden dolayı teşekkürlerimi iletirim.Bilgileriniz devamını bekleriz...
mrb oncelikle anlatim icin tskler. bi sorum olcakdi size cizdiyimiz herangi biseyi altda kalan kismin diyerinin uzerine getirmek icin klavyde hangi duymeleri kulaniyorduk cvp yazarsaniz sevinirim
bgm_alyva, geç yanıt için özür diliyorum. bazen böyle uzun süreli girememe durumumuz olabiliyor siteye (Saheste'ye de ayrıca teşekkürler) ben 1-2 yanıt daha ekleyip kendimi bağışlatayım )) 1- Ctrl + PageUp (Adım adım üste taşır) 2- Shift + PageUp (Direk en üste taşır) 3- Object Manager (Tools menüsü altında Object'e tıkladığında sağ yanda açılır, görsel olarak Photoshop benzeri layer sistemi ile nesnelerin hiyerarşik konumlarını değiştirebilirsin.) 4- nesne üzerine sağ tıklayıp açılan menüdeki order altındaki komutlarla da rahatlıkla yapabilirsin. saygılar...
Size ve ekibinize çok teşekkürler.:)
Sanalkurs da sizlere teşekkür ediyor, güzel yorumlarınız için sağolun.
selam hocam eline sağlık güzel çalışma bide oda parfümü nasıl hazırlanır onu yayın larmısın
bende presets cıkmıyor neden?
benim properties barım alt bölüme alınmış durumda, sanırım sizinkisi üst bölümde varsayılan yerindedir. (buarada Distortion aracını aktif ettiğinize de emin misiniz?)
Merhaba Çok teşekkür ederim
Sanalkurs ailesi de sizlere teşekkür ediyor. Yeni dersler yakında.
pattern fillde vektörel çizimdeki gibi kaliteli bir görüntü elde edemiyorum piksel piksel çıkıyor, işlemi adım adım yaptım, genelde öyle mi olur yoksa eksik bir hamle de mi buılundum? telekkürler..
yaptığınız nesneyi 4-5 ya da 8-10 katı büyütüp bir kez de öyle deneyin, çözünürlük biraz daha düzelecektir. (pattern içeriği oluştururken vektörden bmp formatına aktardığı için nesneyi olabildiğince büyük tutmanız çözünürlüğün kabul edilebilir şekilde artmasına neden olur.)

Yukarı Git