Corel Draw'da Resimleri Transparan (Saydam) Yapmak

Bu dersimizde CorelDraw programı ile transparan bir görünüm nasıl elde edebiliriz, onu öğreneceğiz.

Bu dersimizde CorelDraw programı ile transparan bir görünüm nasıl elde edebiliriz onu öğreneceğiz.

1. Öncelikle sayfamıza bir adet resim ekleyelim, daha sonra bu resim üzerine istediğimiz şekilde bir nesne çizelim (kere, dikdörtgen, yıldız, çember, adam, kuş vb.)

2. Daha sonra üst menüden Effect > Lens özelliğini aktif edelim.

3. Yıldızımıza bir kez tıklayıp yani seçili hale getirip lens penceresini açıp "Transparency"i seçelim. Şeklimizin transparan bir özellik kazandığını hemen göreceksiniz. Transparan derecesini yine aynı yerden seçebilir renk ayarlarını yapabilirsiniz...

4. İşte sonuç...

  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Ellerine sağlık hocam, forumda bir kaç arkadaş corelde transparan resimle ilgili soru sormuslardı.Bende onlar için böyle bir ders hazırlıyacaktım ama sen hazırlamıssın.
Ben de bu dersi forumlardaki istek üzerine hazırladım. İsteyenler burada aradıklarını bulsun diye. Demekki senden önce davranmışım ama olsun. Bi ziyanı yok:)
güzel olmuş ellerinize saglık!
güzel olmuş kardeş
Teşekkürler :kirp:
gerçekten teşekur ederim sizin gibi arkadaşlar olmazsa bu tür bilgilere ulaşmak sanırım zor olurdu herkes sizin gibi paylaşımcı değil (volkan sayıner)
ya ben yapıyomk olomuyo:hayret:
dostum pardon ama resim transparan olmaz corelde senin yaptığında resmi negatife çevirip üstüne transparan yıldız atmak olmuş haksızmıyım
ellerine sağlık hocam süper
gercekten çok güzel;tesekkürler:gul:
Temin arkadaşımız bahsettiği konuda haklı. Aslında konunun başlığı farklı olsa daha doğru olacaktı. Mesela "Resim üzerine transfapan şekil" gibi. Çünkü burada transparan olan resim değil resim üzerindeki şekil. Arkadaşımızın bu ayrıntıyı farketmesi iyi oldu. Bir sonraki derste herhangi bir resmin kendisini nasıl transparan yaparız onu anlatırım.
Resim üstüsnde resimv arsa ve transparan yapmak istiyorsak araçlardan "Interactive transparency tool" aracını kullanarak yapıyoruz...
cok tesekkür edriz paylaşımınız içinn
:gul:hem çok basit hemde çooook güzel....
elinize sağlık.
ELİNE SAÐLIK
!!!!! Afedersiniz, ben bir nesnenin içine power cliple fotograf koyup nesneyi convert to bitmap ledim. sonra transparan vermek isdeğimde veremiyorum. yardımcı olun lütfen !!!!!!!
aynı üniversitenin Türkoloji bölümünde yüksek lisans yapmakta olan

Yukarı Git