Corel Draw'da Resimleri Transparan (Saydam) Yapmak

Bu dersimizde CorelDraw programı ile transparan bir görünüm nasıl elde edebiliriz, onu öğreneceğiz.

Bu dersimizde CorelDraw programı ile transparan bir görünüm nasıl elde edebiliriz onu öğreneceğiz.

1. Öncelikle sayfamıza bir adet resim ekleyelim, daha sonra bu resim üzerine istediğimiz şekilde bir nesne çizelim (kere, dikdörtgen, yıldız, çember, adam, kuş vb.)

2. Daha sonra üst menüden Effect > Lens özelliğini aktif edelim.

3. Yıldızımıza bir kez tıklayıp yani seçili hale getirip lens penceresini açıp "Transparency"i seçelim. Şeklimizin transparan bir özellik kazandığını hemen göreceksiniz. Transparan derecesini yine aynı yerden seçebilir renk ayarlarını yapabilirsiniz...

4. İşte sonuç...

  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Giresun’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Giresun ve Amasya’da tamamladı. 2005’te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümününden mezun oldu. Şu an aynı üniversitenin Türkoloji bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Kerim Sarıgül, aynı zamanda Modern Diller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanlığı yapmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül, evli ve bir çocuk babasıdır. <p>1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldi. İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandı ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldu. <p>Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladı ve bu eğitimini de 2008 yılında başarıyla tamamladı. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. İyi derecede Rusça ve Kırgızca bilen Kerim Sarıgül evli ve 3 çocuk babasıdır. <p>Bilgisayarla tanışması lise yıllarına dayanan Kerim Sarıgül, bu tanışma sonucu doğan arkadaşlığı hiç bitirmedi. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmaları bulunan Kerim Sarıgül 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak görev yaptı. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. <p>Kerim Sarıgül aynı zamanda Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdadır. <p>Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Asp ve Joomla konularında dersleri ve makaleleri yayınlanmaktadır. <p>İLGİ ALANLARI <p>Türkçe Öğretimi (Turkish Language Teaching) <p>Dilbilim (Linguistic) <p>Bilgisayarlı Dilbilim (Computer Linguistic) <p>Sözlükbilim (Lexicography) <p>Elektronik Sözlükbilim (Computational Lexicography) <p>Derlem (Corpus) <p>Türkçenin Algoritması <p>Krıgızcanın Algoritması <p>Dilbilimsel Sözcük Veritabanı <p>Açık Kaynak Kod Yazılımlar <p>Öğretim Yönetim Sistemleri (LMS - Learning Management System) <p>Uzaktan Öğretim <p>Dil Öğretimi <p><p> "Dünyada her şey paylaşıldıkça küçülür, SEVGİ ve BİLGİ ise paylaşıldıkça büyür."
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Ellerine sağlık hocam, forumda bir kaç arkadaş corelde transparan resimle ilgili soru sormuslardı.Bende onlar için böyle bir ders hazırlıyacaktım ama sen hazırlamıssın.
Ben de bu dersi forumlardaki istek üzerine hazırladım. İsteyenler burada aradıklarını bulsun diye. Demekki senden önce davranmışım ama olsun. Bi ziyanı yok:)
güzel olmuş ellerinize saglık!
güzel olmuş kardeş
Teşekkürler :kirp:
gerçekten teşekur ederim sizin gibi arkadaşlar olmazsa bu tür bilgilere ulaşmak sanırım zor olurdu herkes sizin gibi paylaşımcı değil (volkan sayıner)
ya ben yapıyomk olomuyo:hayret:
dostum pardon ama resim transparan olmaz corelde senin yaptığında resmi negatife çevirip üstüne transparan yıldız atmak olmuş haksızmıyım
ellerine sağlık hocam süper
gercekten çok güzel;tesekkürler:gul:
Temin arkadaşımız bahsettiği konuda haklı. Aslında konunun başlığı farklı olsa daha doğru olacaktı. Mesela "Resim üzerine transfapan şekil" gibi. Çünkü burada transparan olan resim değil resim üzerindeki şekil. Arkadaşımızın bu ayrıntıyı farketmesi iyi oldu. Bir sonraki derste herhangi bir resmin kendisini nasıl transparan yaparız onu anlatırım.
Resim üstüsnde resimv arsa ve transparan yapmak istiyorsak araçlardan "Interactive transparency tool" aracını kullanarak yapıyoruz...
cok tesekkür edriz paylaşımınız içinn
:gul:hem çok basit hemde çooook güzel....
elinize sağlık.
ELİNE SAÐLIK
!!!!! Afedersiniz, ben bir nesnenin içine power cliple fotograf koyup nesneyi convert to bitmap ledim. sonra transparan vermek isdeğimde veremiyorum. yardımcı olun lütfen !!!!!!!
aynı üniversitenin Türkoloji bölümünde yüksek lisans yapmakta olan

Yukarı Git