Corel Draw'da Çember Etrafına Semboller Dizme

Corel Draw'da tıpkı textlerde olduğu gibi bir çemberin etrafına farklı semboller dizmeyi öğrenelim.

Merhaba arkadaşlar !

Bu derste birbirinden farklı şekil ve sembolleri tıpkı textlerde olduğu gibi bir çember yada eğrisel bir doğru etrafında dizmeyi öğreneceğiz.

İlk olarak sayfamızda istediğimiz adette şekiller çizelim (çember, kare, yıldız, üçgen, beşgen, altıgen, nota işareti, vs. veya windings gibi semboller içeren yazı karakterlerinden bulabileceğiniz farklı semboller). Sembollerin renkleri farklı olabilir ama birbirine yakın büyüklüklerde olması daha iyi olur. (Resim 1).

Resim 1
Bir de sayfamızda ortalama büyüklükteki çemberimizi oluşturalım ve çemberin merkezinden geçecek iki adet x ve y ekseninde çizgi çizelim ve çembere ortalayalım. Burada en önemli olan programın en üstündeki Property Bar üzerinde bulunan Dynamic Guides ikonu seçili olması gerekiyor. (Resim 2).

Resim 2Daha sonra sayfada oluşturduğumuz sembolleri align ile birbiri üzerinde merkezleyelim ve hepsini birden çemberin en üst ve orta kontrol noktasına taşıyalım. (Sembollerin belli bir sırası olmasını istiyorsanız tek tek taşımanızda fayda var. Bir de sembolleri taşırken önce bir kez tıklayarak seçili hale getirip en orta noktasında görünen çarpı işaretinden tutunuz)
(Resim 3).

Resim 3Şimdi sayfada çemberin etrafına dizilecek kaç adet sembolümüz varsa, aralıkları eşit olması için dairenin iç açıları toplamı olan 360?ı o sayıya bölerek her sembolün kaç derecelik açıyla döndürüleceğini bulmamız gerekiyor. Bende 20 adet sembol var ve 360 / 20 = 18 eder, yani ilk sembole 18 derece ikinciye 36 derece üçüncüye 54 derece gibi +18 artış gösteren açılar vereceğim. Burada da şu önemli arkadaşlar. İşlemi aynen şu şekilde yapıyoruz; 1. sembolümüzü çemberin üst orta kontrol noktasına anlattığımız şekilde taşıyoruz. zaten kendisi kontrol noktasına Dynamic Guide özelliği sayesinde yapışıyor. Daha sonra sembolümüz yerindeyken üzerine iki kez tıklayıp döndürme işaretlerinin görünmesini sağlıyoruz ve sembolün orta merkez noktasını daha önce çemberin ortasına merkezlediğimiz çizgilerin orta merkez noktasına taşıyoruz, seçili durum devam ederken Property bardaki açı kutusundan açı değerimizi girip okeyliyoruz. 2., 3. ve diğer tüm semboller için aynı işlemi tekrarlıyoruz. (Resim 4, 5, 6).
Not: Sembol ve nesnelerin merkez noktalarını daha sonra Ctrl tuşuna basarak tekrar kendi merkezine taşıyabilirsiniz, bu da önemli bir nokta çünkü sembol üzerinde bulunduğu konum üzerinden açı değişikliği yapacaksanız bu gerekli)

Tüm bu işlemler biraz uğraştırıcı fakat hem daha eğlenceli hem daha matematiksel yani açılar vs. açısından bir de bunu daha pratik bir şekilde yapmayı ezberlerseniz inanın ilk seferki kadar uzun sürmeyecek, üstelik aynı uygulamayı sadece daire değil dairesel çizgilere sahip herhangi bir şekle de uygulayabilirsiniz.

Bir sonraki derse görüşmek üzere arkadaşlar...

Resim 4Resim 5Resim 6
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Çok yararlı ve güzel bir ders, tebrikler...
bilgi eksik degil, onemli kismini atlamis olabilirsin, bir daha okumani tavsiye ederim. Önce ilk sembolü seçiyoruz seçili iken merkezinden tutup taşıyarak çemberin üst kontrol noktasına taşıyoruz, halen seçili iken üzerine bir kez daha tıklıyoruz ve etrafında nesneyi döndürmemizi sağlayan rotation işaretleri gözüküyor, böyle iken sembolün merkezinde bulunan yuvarlak merkez noktasını büyük çemberin merkezine taşıyoruz, yani burada yaptığımız sembolü döndürürken döndürme merkezini farklı noktaya yani etrafını saracağımız çemberin merkezine almış oluyoruz, halen seçili iken ve döndürme işaretleri görünür vaziyette iken property barda bulunan döndürme kutucuğuna istediğimiz açıyı rakam olarak giriyoruz. İlk nesne için açı vermeye gerek yok, ikinci nesne için 18 derece, 3. için 36 derece, 4. için 54 derece böylelikle aralarındaki mesafe eşit olacak. tabi bu açı değerleri 20 adet sembolümüz varsa, yani 360 / 20 = 18 eder, eğer daha fazla sembol varsa ya da daha az, 360 ı o adede bölersek kaçar derecelik açılar vermemiz gerektiğini buluruz. umarım anlatabilmişimdir. yeniden dene kolay gelsin.
Çok güzel.. emeğine sağlık hocam..
evet çok güzel olmuş başarılarınızın devamını bekliyorm :kirp:
evet çok güzel olmuş başarılarınızın devamını bekliyorm :kirp:
çok sağol. gerçekten faydalı bir ders olmuş. işimi kolaylaştırdı :::))

Yukarı Git