Corel Draw'da bir çark yapalım

Bu sersimizde Corel'in bir çok özelliğini kullanarak bir çark nasıl oluşturulur onu öğreneceğiz...

Bu sersimizde Corel'in bir çok özelliğini kullanarak bir çark nasıl oluşturulur onu öğreneceğiz...Bu konu ile ilgili benzer bir dersi Turhan Reşitoğlu arkadaşımız daha önce işlemişti. Burada aynı işlemi Corel'in farklı özelliklerini de kullanarak yapabileceğimizi götermek istiyorum. Yani amaç çark yapmak değil çark yaparken kullanılan özellikler. Zaten sitemizi de incelediğinizde göreceksiniz ki her bir örnek programımızın farklı özellikelrini bizlere öğretiyor. Bizler o öğrendiğimiz özellikleri daha sonra hep beraber kullanıyoruz. Neyse, lafı fazla uzatmadan dersimize başlayalım...

Bu derste öğrenilecek özellikler:
* Bir nesnenin merkezini değiştirebilmek
* Rotate (çecirme özelliği)
* Rotate (çevirme) yaparken açı (angle) vermek
* Nesneleri birleştirmek (Weld)
* Interactive Extrude Tool (şekle boyut kazandırmak)

1. Öncelikle bir çember çizelim.
2. Daha sonra çemberimizin herhangi bir tarafına resimde gördüğümüz gibi bir dikdörtgen çizelim.
3. Daha sonra bu dikdörtgen şeklimzin ortasında merkez işareti görinmesi için üzerine bir kez data tıklayalım. Resimde gördüğünüz işaret belirdiyse doğru yerdeyiz demektir.
4. Daha sonra o işareti faremizle tutarak çemberimizin ta ortasına doğru taşıyalım ve tam ortaya geldiğimizde bırakalım.
5. Daha sonra üst menüden Window > Dockers > Transformations > Rotate penceresini aktif hale getirelim
6. Daha sonra açılan pencereden angle ayarını 30 yapıyoruz. Center ayarlarına dokunmuyoruz. Yani oradaki sayılar sizin nesnenizin yani dikdörtbenin merkezini gösteriyor. Bu arada bu ayarları yaparken dikdörtgenimiz seçilmiş durumda olmalı. Daha sonra Apply to Dublicate butonuna tıklıyoruz. Seçmiş olduğumuz nesne çemberimizin etrafını dolanana kadar tıklıyoruz.
7. Gördüğünüz gibi aşağıdaki şekle benzer bir şekil oluşturmuş olmalısınız. Eğer evet benziyor diyebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir...
8. Daha sonra Ctrl + A yaparak ya da faremizle sayfamızdaki tüm nesneleri seçiyoruz. Nesneler seçili durumda iken Arrange > Shapping > Weld (kaynak yap, birleştir demek) diyoruz.
9. Gördüğünüz gibi basit bir çark elde ettik. Şimdi bunu biraz güzelleştirelim, üç boyutlu hale getirelim.
10. Çarkımıza boyut vermek için sol menümüzden Interactive Extrude Tool'u seçiyoruz.
11. Daha sonra nesnemizin ortasına tıklayarak faremizi istediğimiz tarafa doğru çekiyoruz ve bırakıyoruz. Faremizi bıraktıktan sonra 3 boyutlu bir çark elde ettiğimizi göreceksiniz.
12. Oluşturduğumuz çarkımıza bir de renk ekleyelim. Sonuç aşşağıdaki gibi oldu ise siz bunu başardınız demektir. Bir eksiklik hissediyorsanız lütfen tekrar deneyin ve adım adım tekrar yapın. Başaracaksınız...


Faydalı olması dileğiyle...
  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

bildigim şeyle rbunlar biraz daha zor dersler koysanız daha güzle olur bence
Bildiğiniz şeyleri burada paylaşsanız ne güzel olur:):D
paylaşım için tşkler güzel bir anlatım çaluşmayıo yaptım güzel oldu en kısa zamanda öğrenirim umarım
MERHABA... Rıca etsem corel DRAW ın sekmelerin özelliklerini anlatan bir ders yaparmısın. Ben yeni başladım da....
güzel olmuş karagüzen değil teknik olarak anlatılmış hoş vede eğitici teşekkürler
cok iyi ve eğitici bir çalışma teşekkkürler
gayet ii bi anlatım tesekkürler
bayağı güzel bir ders olmuş ellerine sağlık
en bilge adam hiçbişey bilmediğini bilen adamdır.
cok guzel olmus bu ıslerın devamını beklıyoruz
bilgi sonsuz ve dipsiz bir kuyu paylaştığınız için teşekkürler muhakkak işime yarayacak sağolun
ben değişik şekillerde denedim çok güzel oldu çalışmalarınızın devamını bekliyor ve diliyorum saygılar emeğinize sağlık
bu tür dersler verip bizlerin proğramı geliştirmemize vesile olduğunuz için sizlere teşekür ediiyorum.
ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE SAÐLIK:gul:
vallaha çok güzel oldu çok sağol:)
teşekkür ederim ya gerçekten çok faydalı bilgiler..coreli şimdi daha çok seviyorum Allah razı olsun
Elinize sağlık güzel bir uygulamalı anlatım olmuş.

Yukarı Git