Corel Draw'da Basitçe Logo Tasarımı

Corel Draw'ı kullanarak kolayca logo yapabilirsiniz. İşte açıklamalı güzel bir örnek ders...

Öncelikle yeni belgemizi açıyoruz. Hemen bir vektör çizmeye uğraşmadan kolay olması için Text Tool (F8) aracı ile bir harf yazıyoruz. Bu harf tamamen size kalmış. Neyi anımsatmasını istiyorsanız ona uygun ve hayal gücünüze bağlı olarak seçebilirsiniz. Ben "V" harfini seçiyorum. Harfimizi yazdıktan sonra Pick Tool aracı ile harfi seçip Ctrl+Q yapıyoruz.Bu işlemin nedeni font değerinde ya da formatında olan harfi imaj ya da grafik formatına sokmaktır. Bu işlemden sonra Shape Tool (F10) aracı ile grafiğimiz üzerinde istediğiniz gibi oynama hakkına sahipsiniz.Ben harfim ile oynadıktan sonra Elipse Tool (F7) aracı ile ortasına bir şekil daha ekledim. Ardından Effects>Add Perspective menüsünden grafiğimize bir de efekt verdik mi tamamdır.Bu kısımlar tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Siz daha karmaşık ve güzel şekiller çıkarabilirsiniz. Ben biraz basitçe ve kolay anlaşılır olması için bu kadarla bırakıyorum. Tabi bunun aslının harften değil kendi çizdiğimiz vektörden yapılması gerektiğini de unutmayalım bu arada...

Herkese kolay gelsin..

  • Etiketler;
Ziya Kahraman
Samsun'da doğdu. Üniversite'ye kadar bu şehirde öğrenim gördü. Sonra Atatürk Üniversitesi'nde dil okudu. Türkçe öğretmenliğini bitirdi; ama eğitimci olmadı. Türkçe'yle yoğruldu dört yıl. Bu esnada yazılım dilleri kurcaladı zihnini.. HTML, PHP, ASP, CSS, Pascal.. Hepsinden bir tutam aldı, kokladı bıraktı. <P>Sonra tasarımı keşfetti. PS, AI, C4D derken grafik programlarını öğrenmeye başladı. Grafik programlarını ustalıklı kullanmaya başladı. Ama asıl işin programları öğrenmek olmadığını anlaması da çok geç olmadı. Gözünü eğitmesi gerektiğini fark etti ve tasarım kültürü üzerine kafa yordu. Grafiğin felsefesini özümsemeye çalıştı. Noktaların sadece nokta olmadığını düşünerek başladı asıl tasarlama serüveni. Önceleri yalnızca hayal kurdu, imgelerle boğuştu; zihninde tasarladı çizgileri, renkleri, şekillleri.. Sonra ekrana geçti hayaller ve ardından kağıtlara.. <P>Hâlihazırda grafik tasarımcı olarak çalışıyor. Genellikle katalog, dergi, broşür, kurumsal kimlik, logo ve ambalaj tasarımı yapıyor. Bunlar yanında 3B modelleme ve interaktif tasarım da çalışıyor. Yayınlamayı düşündüğü bir rubai kitabı, tamamlamaya çalıştığı bir şiir, bir de hikâye kitabı bulunuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

güsel olmuş teşekkürler:kirp:
güzel bir anlatım olmuş teşekkürler benim gibi coreli yeni çözenler için harika başka bilgilerinizide paylaşırsanız çok çok iyi olur yine bu anlaşılır anlatımınızla lütfen.:gul:
Güzel basit bir anlatımla iyi sonuc.
süper miş basit değil profesyonel olmuş sanki
TEŞEKKÜR EDERİM GEREKTEN YARARLI OLUYOR BU TÜR PATLAŞIMLARINIZ
öğrendikçe daha da çok sevmeye başladım corel i. her şey için teşekkürler.
guzel Saol:D
guzel Saol:D
SAÐOL KARDERDEŞ ELİNE SAÐLIK
ellerine sağlık:D
Anlatan Gayet Açık Anlatmış...
Benim gibi yeni öğrenen biri için yeterince anlaşılır olmuş .Sağol.:gul:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Teşekkürler
Aranızda yeniyim arkadaşlar, corelde de yeniyim :) Benim bir sorum olacaktı, bu anlatılan derste hemen herşeyi yaptım sadece o darireyi V harfinin üstüne getirdiğimde V harfini kesmemekte yani yapılan şekilde V harfinin iç kısmına sanki görünmez bir daire oturtulmuş onu yapamadım :(
O daireyi V harfini patlatıp kendim oluşturdum ve küçük bir o ile ortasını doldurdum, sen daha kolay olması için 'o' harfine 3-4 px kenar çizgisi ver olsun bitsin. Başarılar, kolay gelsin.
mükemellll ötesiiii
harikasınz arkadaşlar teşekkürler

Yukarı Git