Corel Draw Araç Kutusu - 4

Araç Kutusundan Rectangle (F6) dörgen çizim aracını kullanarak basit bir buton resmi yapalım.


Resimdeki gibi karemizi çizelim. Karenin üzerine çift tıklarsak şekildeki gibi köşelerde ve yanlarda oklar çıkacaktır.


Köşedeki oklarla dörtgeni istediğimiz gibi döndürebiliriz, aradaki oklarla ise sağ-sol yapabilir, ben baklava dilimi yaptım.


Sağdaki renk çubuğundan istediğimiz renge boyarız.resim3


Eger dörtgenin kenarlarındaki siyah çizgileri istemezsek şekildeki gibi "No Outline" tıklarsak siyah çerçeve silinecektir.


Şimdi bir buton resmi yapalım;


Resimdeki gibi dikdörgen çizip kenarları oval yapalım, rengini değiştirelim, araç çubuğundan "A" harfini tıklayarak dörgenin içine "Ana Sayfa" yazalım, yazının rengini de istediğim renge çevirelim. Bu renk değiştirme işlemleri, yaptığımız işler etkili iken olur bunu unutmayalım.
Yazı ve dörtgeni tarayıp üzeine sağ yıklayıp resimdeki gibi Copy seçelim, boşluğa sağ tıklatıp "paste" veya Ctrl+V yaparsak kpyalamış oluruz, dörgenin tam ortasından mausla tutup çekersek aynısından elde etmiş oluruz.
Tekrar dikdörgenin rengini ve tazı rengini değiştirip "Ana Sayfa" yazan boton yapmış oluruz.


Bunları File-Export-Save As type-GIF veya JPG formatında kaydedin. Gerekli düzenlemeleri resim programlarından ayarlarsınız.

  • Etiketler;
Gürol Arabacı
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

:sasir: dersler güzel ancak baz şeyleri net açıklamamışsın anlatımda atlamalar var.hiç bilmeeyn birisi anlamakta zorlanır bence.mesela neden kopyalama yapma gereği duydun anlayamadım.Hiç bilmesem aklım karışır.:) derslerinin devamını dilerim..
web sayfası yapanlar bilir menü resimleri genelde çift olur birisi sayfada görünen diğeride tıklayınca, o yüzden kopyalama gereği vardır.
AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATILDIÐINA YANİ MENÜLERİ TAKİP ETMEK BENCE HİÇ BİLMİYEN BİR KİŞİDE RAHATLIKLADA YAPAR AMA SİZ KONUYU 6TAM NASIL YA BEN ANLAYAMADIM ÖNCE KARE ÇİZDİK DAHA SONRA NE OLDU BENDE ANLAYAMADIM YA AYRIMTIYI BEKLİOM SİZDEN TEŞEKKÜRLER

Yukarı Git