Corel'de bir oyma (yiv) örneği yapalım

Desen, vida, çerçeve vb. yapımında kulanabileceğimiz bir bir oyma (yiv) örneği yapalım...

Corel'de bir oyma (yiv) örneği yapalım 1. Öncelikle Rectangle tool ( F6) aracını seçerek istediğimiz boyutta bir dikdörtgen çizelim. 2. Çizmiş olduğumuz dikdörtgenin eni uzunluğunda bir dikdötgen daha çizelim. 3. Şimdi iki adet üçgene ihtiyacımız var. Üçgen çizmek için araçlar kutusundan "Basic Shapes" aracını alıyoruz. Özellikler penceresinden üçgen şeklini seçiyoruz. Daha sonra bir üçgen çiziyoruz. Çizdiğimiz üçgenin üzerine tıklayarak çevirme işaretlerinin belirmesini sağlıyoruz ve üçgenimizin uzun kenarının dikdörtgenimize paralel gelecek şekilde çeviriyoruz. Dikdörtgenimize dokunacak şekilde yaklaştırıyoruz. Resimden de gördüğünüz gibi üçgenimizin boyunun dikdörtgenimizden hafif büyük olmasına dikkat ediyoruz. 4. Üçgenimize bir kez tıklıyoruz ve üçgenimizin etrafında hareket ettirme noktaları beliriyor. Ctrl tuşuna basılı tutarak üçgenimizin sağ tarafındaki noktadan faremizin imleciyle tutuyoruz sol tarafa doğru çekiyoruz. Üçgenimizin bir yansıması belirecek. Bu yansıma belirdiğinde Ctrl tuşundan ve faremizin sol tuşundan parmağımızı almadan faremizin sağ tuşuna tıklıyoruz. Yani üçgenimizin aynadaki yansımasının bir kopyasını oluşturuyoruz. 5. Oluşan ikinci üçgeni dikdörtgenimizin sol tarafına dokunacak şekilde yerleştiriyoruz. Burada resimde de gördüğünüz gibi üçgenimiz dikdörtgenimizin bir tarafında üst tarafa doğru aşıyor bir tarafında ise alt tarafa doğru. Buna dikkat etmeliyiz. 6. iki üçgen ve ortasındaki dikdörtgen seçili halde iken üst menüden Arrange > Shapping > Weld diyoruz ve bu üç şekli tek şekil haline getiriyoruz. Şeklimizin birleşmiş hali 7. Oluşturduğumuz ikinci şekli en başta oluşturduğumuz dikdörtgenimizin üzerine taşıyoruz. 8. Bu ikinci şeklimize iki kez tıklayarak etrafında hareket ettirme, kaydırma noktalarının görünmesini sağlıyoruz. Kaydırma noktaları göründükten sonra resimde de gördüğünüz gibi sağ veya sol ortadaki noktaları faremizle yukarı ya da aşağı doğru dikdörtgenimizi saracak şekilde sürüklüyoruz. 9. Şu an elimizde iki aprça şekil var. Bunarlın her birini renklendirelim. Bu renklendirmeyi Fill Tool aracı ile yaparsak daha iyi olur. Şeklimizin etrafındaki çizgileri kaldırmak için araçlar menüsünden Outline Tool " No outline "ı seçiyoruz. Şeklimizin şu anki hali. 10. Eğer Transformation penceremiz açık değilse üst menüden Window > Dockers > Transformations 'u işaretleyerek görünür hale getiriyoruz. 11. Daha sonra ikinci şeklimizi seçerek Transformation penceresini kullanarak şeklimizi aşağı doğru çoğaltıyoruz. İşte şeklimizin son hali Sizler daha farklı renkler, özellikler kullanarak daha farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu dersin İngilizcesine buradan Rusçasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle...


Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Gerçekten Süper Oldu benimki:)
gerçektende güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık.
harika paylaşım teşekkür ederim
Güzel bir çalışma yıllardır Corel kullanan biri olarak şöyle bir göz atarken hoşuma gitti. Yeni başlayan arkadaşlar için pencere aralarında kaybolmamaları adına 2 kısayol da ben ekleyeyim istedim. Kopyalama yapmak için Ctrl+D kullanabilirsiniz. Kısayollarınız etkin olmalı tabii. Bir de objenin çevresindeki çizgiyi kaldırmak için renk paletinin en üstünde bulunan boş kutucuğu ters tıklarsanız çizginin renksizleştiğini göreceksiniz.
Denedim güzel oldu...
bravo bana çok güzel oldu valla çok zevkliydi teşekkürler
teşekürler güzel çalışma
teşekkürler
güzel bi çalışma emegine saglık
eyvallah hocam
teşekkürler
Teşekkürler
Mutlaka Güzeldir Ama Resimler Bozuk...
RESİMLER GÖRÜNMÜYOR TEKRAR EKLEMENİZ MÜMKÜN MÜ?
harika işler bunlar eline saglık...
teşekkürler

Yukarı Git