Çok Konturlu Yazılar Oluşturmak

  • 18.645

Bu derste Illustrator'de en popüler efektlerden biri olan, bir yazının etrafına birden fazla kontur (stroke) eklemeyi en kolay şekilde nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Bu derste Illustrator'de en popüler efektlerden biri olan, bir yazının etrafına birden fazla kontur (stroke) eklemeyi en kolay şekilde nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Yazımızın etrafına çizgi eklemek çoğu programla mümkün olmasına rağmen, birden fazla çizgi eklemek genel olarak hayli sorunlu bir durumdur. Çoğu kez yazının orjinalitesi bozulur, çizgiler yüzünden hiç hoş bir sonuç elde edemeyiz. Fakat Illustrator'de Appearance paletini kullanarak hem yazının orjinalliğini muhafaza edebilir ve hem de kolayca farklı yazı efektleri elde ederek çoklu çizgileri kolayca ekleyebiliriz. Bunun en iyi tarafı ise, elde ettiğimiz sonucu bir stil olarak kaydedip daha sonra kullanabilmek tabi ki. İsterseniz hemen başlayalım.

[*] Yeni bir RGB döküman oluşturun.

[*] Yazı aracını seçin ve arzu ettiğiniz yazıyı yazın. Ariel Black fontuyla 90 pt olarak Digital Arts yazıyorum.[*] Üst menüden Window > Type > Character yolunu tıklayın. Böylece Character paneli açılacak.

[*] Bu efekti uygulayabilmemiz için harflerin aralarının çok yakın olmaması gerekiyor. Bu nedenle eğer dilerseniz harf aralarına boşluk tuşu kullanarak da bu mesafeyi verebilirsiniz. Ya da Character paletindeki harfler arası boşluğu ayarlayabileceğiniz kısma bir değer girebilirsiniz.[*] Şimdi Appearance paletini açalım. (Kısa yolu: Shift + F6)

[*] Az önce yazdığımız yazıyı seçili hale getirin. Appearance paletinde sağ üst köşeye tıklayarak menüyü açın ve Add New Fill'i tıklayın. (Dilerseniz paletin sol altındaki simgeleri de kullanabilirsiniz).[*] Appearance paletindeki Fill bölümündeki dolguyu beyaz renk olarak ayarlayın. Rengi beyaz yaptığınız zaman yazı kaybolmayacaktır ama göremeyebilirsiniz.[*] Unutmayın, Appearance paleti Layer paletine benzer bir yolla çalışır. Aynen layer'larda yaptığınız gibi Appearance paletindeki özellikleri de aşağı ve yukarı birbirlerinin üstüne ya da altına sürükleyebilirsiniz. Biz de o halde şu an üstte olan Stroke özelliğini sürükleyerek Fill'in altına taşıyalım.[*] Şimdi Stroke rengini siyah olarak belirleyin.[*] Rengi belirledikten sonra hemen yanındaki kısımdan 4 pts rakamını girin. Aynı şekilde, Window menüsünden Stroke penceresini görünür hale getirip Stroke değeri olarak 4 pts ayarlayabilirsiniz.[*] Bu adımda ise, yazı seçili iken yine Appearance paletindeki menüden bu kez Add New Stroke seçin.

[*] Yeni stroke (kenar çizgisi) rengini R: 14, G: 155, B: 125 olarak belirleyin ve çizgi kalınlığına 10 pts değerini girin.[*] Sonra bu kenar çizgisini Appearance paletinde iken tutup paletin en alt kısmında bulunan ve çöp kutusu simgesinin solunda yer alan Duplicate simgesinin üzerine sürükleyip bırakın. Böylelikle aynı çizgi özelliğinden bir kopya oluşturulacaktır. Veya bu kenar çizgisi özelliği seçili iken o simgeye tıkladığınızda da aynı sonucu elde edersiniz.[*] En son oluşturduğunuz kenar çizgisini seçin ve rengini siyah yapın. Kenar kalınlığını ise 13 pts olarak ayarlayın.[*] Efekti uygulama işi bu kadar. Dilediğiniz kadar kenar çizgisini bu yöntemi kullanarak ekleyebilirsiniz, herhangi bir sınır olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İşin güzel tarafı yazınızın bu uyguladığınız özelliklerin muhafaza edilerek her zaman düzenlenebilir ve değiştirilebilir olmasıdır. Bunun dışında, Create Outlines özelliğini kullanarak (menüden Type > Create Outlines yolunu da izleyebilir, dilerseniz yazınızı seçip sağ tıkladığınızda gelen menüden de uygulayabilirsiniz) yazınızı şekillere dönüştürerek ve daha serbest düzenlemeler yaparak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.EFEKTİ KAYDETMEK (STIL'E DÖNÜŞTÜRMEK)

Peki bu uyguladığımız efekti saklayarak, daha hızlı bir şekilde başka çalışmalarımıza uygulama işlemini nasıl yapabiliriz? Herhalde her seferinde bu işlemleri tekrar etmek sadece zaman kaybı olur. Şansımız var ki, Illustrator bu noktada da bizlere kolay bir yöntem sunuyor ve bir kaç adımda bu efekti kaydederek başka zaman da kullanabilmemizi sağlıyor.

[*] Appearance paletinin sağ üstünde içi beyaz küçük bir kare göreceksiniz. Bu kare biraz önce uyguladığımız özellikleri temsil ediyor. Bu kareyi seçili hale getirin.[*] Window > Graphic Styles (Kısayolu: Shift + F5) yolunu tıklayarak Graphic Styles panelini açın. Sonra Appearance kısmındaki o beyaz kareyi sürükleyip Graphic Styles paneline bırakın. Şimdi yeni bir grafik stili oluşturmuş oldunuz.[*] İsmini değiştirmek için üzerine çift tıklayın ve anlaşılır bir isim verin.Hepsi bu. Daha sonra yazdığınız herhangi bir yazıya tek tıkla bu efektleri komple uygulayabilirsiniz. Dilerseniz kaydederek arkadaşlarınızla da paylaşabilmeniz mümkün.
Kaynak dosya linki:


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Bu işlem bu kadar zor olmamalı ;) Digital Arts yazın, yazıyı seçin komut C / Komut B diyerek altına bir tane daha kopyalayın Stroke dan 1-2 punto kalınlaştırın renginide yeşil yapın bu kadar basit :)
çalışma için teşekkür ederim contur olayını daha basit olabilir gokcet arkadaşın dedigi giibi fakat Graphic Styles olayı nı anlatmanız iyi oldu yeni bişey ögrendims tşk.
yazıyı obje haline getirince grup olarak görünüyor grubu bozuncada contour lar gidiyor bunun sebebi ne olabilir bende mi hata var yoksa cs 3 kullanıyorum onun için mi böyle ??

Yukarı Git