Çok Boyutlu Diziler

Php sıkça kullandığımız dizi (array) yapısının çok boyutlu nasıl kullanılabileceğini paylaşacağız

Php sıkça kullandığımız dizi (array) yapısının çok boyutlu nasıl kullanılabileceğini paylaşacağız

Çok Boyutlu Diziler

Çok boyutlu dizi yapısına başlamadan normal bir diziye basit bir örnek vererek başlayalım.


$hafta=array("Pazartesi","Salı","Çarşamba","Perşembe","Cuma","Cumartesi","Pazar");Dizi yapımızı kurduktan sonra bu dizide bulunan elamanları ekrana yazdıracağız. Ekrana yazdırmak için birçok yol kullanılabilir biz basit ve etkili olanları kullanacağız.

Birinci Yöntem :


echo $hafta[0]."<br>";

echo $hafta[4]."<br>";İkinci Yöntem :


foreach ($hafta as $gunler) {echo $gunler."<br>";}Dizi elamanlarını ekrana yazdırdıktan sonra şimdide çok boyutlu dizi yapısından bahsedelim.

Çok boyutlu diziler dizinin her bir indistinin içine bir dizi daha oluşturarak ortaya çıkartılır.Bu özellik kullanılarak birçok indiste sahip diziler ortaya çıkartılabilir.


$bilgisayar=array( array ("Klavye") , array ("Kasa") , array ("Mikrofon"));echo $bilgisayar[0][0]."<br>";

echo $bilgisayar[1][0]."<br>";

echo $bilgisayar[2][0];Örnekte görmüş olduğunuz gibi diziler oluşturulabilir.
Tabikide bu dizi yapılar genişletilebilir ve farklı özellikler katılabilir. Bir başka örneğe bakmak gerekirse ;


$esyalar=array( array ( array("Masa","Dolap","Sandalye",array ("Bardak","Baza", array ("Dosya"))), "Kağıt"),);echo $esyalar[0][0][1]."<br>";echo $esyalar[0][1]."<br>";echo $esyalar[0][0][3][2][0];

  • Etiketler;
Sinan Alagöz
1989, Trabzon - Sürmene doğumlu. Bilgisayarla erken yaşlarda tanıştı. Bilgisayarı ilk başlarda bir eğlence merkezi olarak kullanırken, sonraları web ve programlama ile yakından ilgilenmeye başlayarak projeler üretmeye başladı.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Programlamada, özellikle C de her zaman takıldığım konu olmuşdu Diziler.. Bu PHP örneği çok açıklayıcı bi anlatımla yazılmış çok teşekür eder, yazılarınızın devamını bekleriz... ::..:: MB_YorGun ::..::
$hafta=array("Pazartesi","Salı","Çarşamba","Perşembe","Cuma","Cumartesi","Pazar"; yapmışssın hata veriri $hafta=array("Pazartesi","Salı","Çarşamba","Perşembe","Cuma","Cumartesi","Pazar");

Yukarı Git